Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kosovo - súčasť Veľkého Albánska či americká kolónia v Európe?

 

Kosovo, mladý štát uprostred Balkánu o ktorého územie sa dodnes vedú spory. Nahliadnime trošku do jeho histórie. Keď padla Rímska ríša, osídlili územie dnešného Kosova Slovania. Pod vplyvom Byzantskej ríše prijali kresťanstvo a chceli si tu založiť svoj vlastný štát. Neskôr po vpáde Osmanskej ríše museli obyvatelia konvertovať na islam. Po prvej svetovej vojne sa toto územie stalo súčasťou Juhoslávie. Tú v roku 1939 ovládlo Taliansko. Kosovo sa pripojilo k Veľkému Albánsku a tým sa začalo etnické čistenie Albáncami, pri ktorom bolo zabitých 10 000 Srbov a 70 000 srbských rodín muselo opustiť domovy. Albánci chceli naplniť myšlienku Veľkého Albánska, ktoré by v budúcnosti ovládalo značnú časť Balkánu.
 
 

 

  • kosovo-sucast-ve-keho-albanska-ci-americka-kolonia-v-europe

Zámienkou bola udalosť v Račaku, kde Albánci v tejto dediny páchali zločiny voči majoritnému srbskému obyvateľstvu. O pár dní sem boli vyslané srbské obrnené transportéry, no skôr než dorazili na miesto, boli napadnuté. Po zneškodnení všetkých teroristov, ktorý ich napadli, tam ostali ležať mŕtvoly. Tie Albánci naaranžovali vedľa seba, aby to vyzeralo ako masová poprava. Keď sem prišli novinári zo západu, urobili z mŕtvol dôkaz o srbskej brutalite. Pravoslávni Srbi a ich cirkev zrejme ležia hlboko v žalúdku americkým imperialistom, ktorí v nich vidia spojencov Ruska na Balkáne.

Hneď po tom, ako sa v svetových médiách objavila táto infomácia, sa začalo "humanitárne bombardovanie" Juhoslávie, pri ktorom bolo zabitých mnoho Srbov a bola zničená infraštruktúra. Kedysi nádherný a prekvitajúci kraj Srbska sa zmenil na najzaostalejšiu časť Balkánu. Po vojne si tu Albánci vytvorili svoj nový štát - Kosovo. Pod vedením teroristov z UČK ho uznali USA, Nemecko, Turecko, Maďarsko a všetci hlavní nepriatelia Srbov, Rusov a všetkých Slovanov. Aj napriek tomuto všetkému Srbi dodnes považujú Kosovo za centrum svojej pravoslávnej cirkvi a kultúry. Maďari v tomto vidia inšpiráciu odtrhnutia južného Slovenska od Slovenska.

Pre tento článok som pripravil aj rozhovor s členom jednotiek KFOR v Kosove:

Akú úlohu ste plnili v Kosove?
- na túto otázku odpovedať nemôžem

Ako to vyzeralo v oblasti kde ste pôsobil? 

Bolo tam obrovské znečistenie ovzdušia, pretože celé Kosovo je napojené na jednu tepelnú elektráreň, ktorá denne produkovala mnoho ton karciogénnych splodín. Treba si u nás na Slovensku dávať pozor na potraviny dovezené z Kosova. Pretože ľudia tam pestovali plodiny hneď vedľa elektrárne a v rôznach znečistených oblastiach, ktoré potom vyvážali do Európy a do sveta.

Aké tam bolo zloženie obyvateľstva? Bolo viacej Albáncov či Srbov?

Jasne prevažovali Albánci s tým, že na sever od rieky Mitrovice k srbským hraniciam bolo najmä srbské obyvateľstvo. V niektorých kútoch sa nachádzalo aj mnoho Cigánov.

Aké boli vzťahy medzi Albáncami a Srbmi?

Na vonok sa tvárili, že vzťahy sú bezproblémové, ale inak sa v láske nemali. Avšak keď sa jednalo o kšeft, z ktorého mali benefit obe strany, tak im nevadilo, s kým ten kšeft mali. Či to bol Albánec alebo Srb.

Aký tam bol režim dňa? Čo robievali starci, deti,...?

Starí Albánci chodili do mešít sa modliť a deň trávili najmä doma, deti niekedy žobrali na ulici a tie staršie prezentovali názor, že v Kosove je nová, európska forma islamu. Bola tam aj obrovská nezamestananoť. V albánskych rodinách to bolo tak, že niekoľko členov rodiny pracovalo v západnej Európe, tým pádom zabezpečovali rodinu finančne. Počas leta bolo vidieť v Kosove množstvo luxusných áut, na ktorých sa vracali kosovskí Albánci pracujúci  v zahraničí do Kosova za rodinami.

Aký máte názor na oddelenie Kosova od Srska?

Podľa mňa je už Kosovo odtrhnuté od Srbska. Najmä časť južne od Mitrovice. Otázny je štatút severnej časti Kosova severne od Mitrovice. V budúcnosti pravdepodobne získa od Kosova autonómiu.

Riešili ste tam aj nejaké konflikty?

Konflikty boli časté

zdroj: http://indymedia.sk/index.php/spravodajstvo/zahranine/407-kosovo-suas-vekeho-albanska-i-americka-kolonia-v-europe

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře