Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kyperští střadatelé to mají za sebou, kdo bude další?

 

Když se o Kyperské krizi začalo mluvit před třemi týdny, prvotní návrhy na zdanění byla uváděná v procentech. I tak se mluvilo o pohromě, jelikož do té doby nemyslitelné bylo vysloveno a to, že v západně demokratických zemích by se mělo brát lidem kvůli problémům přetrvávající dluhové krize. Banky, které byly vtaženy do záchrany Řecka a zkupovaly jejich toxické dluhopisy se nyní samy dostaly do problémů, ale velkorysé pomoci, jakou dostaly ty řecké, se jim nedostalo. Naopak jim bylo nařízeno sanovat svůj finanční sektor z vkladů samotných střadatelů a zaručit tak přístup k finanční pomoci od Trojky. Z původních pár procent se dnes vyklubalo až těžko uvěřitelných 80 % z vkladů nad 100 tis. EUR případě, že je měli střadatelé uložené v bance Laiki. Navíc se ke svým zbylým penězům dle slov kyperského ministra financí budou moci v nejhorším dostat až zhruba za šest let.

 

 

  • kypersti-stradatele-to-maji-za-sebou-kdo-bude-dalsi

Nový rozměr tomu dodal také šéf euroskupiny, který napřed vyšel na veřejnost s prohlášením, že kyperské řešení by se dalo brát jako předloha pro řešení problémů bank v eurozóně a také se nechal slyšet, že i další země budou možná muset provést restrukturalizaci bankovních sektorů. Tato slova se snažil posléze dementovat a nechal se slyšet, že kyperské řešení zůstane jen řešením lokálního charakteru.

Vzniká zde ale prostor pro spekulace, co se stane, když se do problémů dostanou banky větších států, jako jsou Španělsko, Francie a Itálie? Člověku se nechce ani domýšlet k čemu by podobné řešení mohlo vést u větších ekonomik, jelikož Kyperské dění dokáže s trhy pohybovat v řádech 1 maximálně 2 procent a to se jedná o ekonomiku, která se podílí na měnové politice euroskupiny pouhými 0,2 %.

Celý článek:http://stox.cz/zpravodajstvi/clanky

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře