Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Na Baltu plave lotyšský „zajíc v pytli“

  • minolovkax
Lotyšskou veřejnost v těchto dnech překvapilo vyšetřování zvláštní skupiny Ministerstva obrany, které se týká nákupu minolovky Tripartite (třídy Alkmaar) o výtlaku 605 BRT. Lotyšsko už dříve od holandského královského námořnictva zakoupilo ve splátkovém režimu minolovky Viesturs, Talivaldis a Visvaldis pro potřeby svého vojenského námořnictva v rámci sil rychlé reakce NATO v tomto cípu Baltu.

Skandál se ovšem týká nákupu další minolovky téhož typu, dnes imatrikulované jako M-04 Imanta, což je dřívější HNLMS Harlingen M-854. Jak uvedl deník www.novonews.lv, Imanta byla pořízena za pouhých 0,58 milionu euro a velení v Rize svěřilo tuto akvizici osobám, které s hladinovými plavidly, natož vojenskými, neměly nikdy nic společného. Jmenovaní smlouvu o nákupu Imanty nejen podepsali, ale zajistili i zaplacení, a - což je vlastně předmětem vyšetřování - spokojili se s technickou dokumentací lodě v holandštině, nikoli lotyšštině nebo angličtině, jak stanoví pravidla pro akviziční činnost lotyšského ministerstva obrany.

Loď, byť další v řadě, prostě koupili „podle oka". Minolovky Tripartite, které Lotyši v krizi kupují, byly konstruovány v 70. letech a vyrobeny v 80.letech minulého století. Holandské námořnictvo ještě deseti podobnými minolovkami disponuje (z původního počtu patnácti) a proto není jasné, proč Lotyši nepožádali  Holanďany jen o zajištění námořní ochrany, když dokázali ČR požádat o ochranu vzdušného prostoru námi placenými gripeny. Pikantní na celé záležitosti může být i to, že podle lodního rejstříku si Lotyši neregistrovali další minolovku, HNLMS Alkmaar M-850, kterou Holanďané ze svého registru vyřadili - jako loď prodanou Lotyšům. Alkmaar je tak díky Lotyšům a nejasnostem při jejich „nákupech" možná opravdu  novodobým „bludným Holanďanem".

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře