Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Na veřejnost unikly dokumenty z tajné dohody TTIP mezi USA a EU. Obavy odpůrců o její „škodlivosti“ se naplňují

Nizozemská pobočka ekologického hnutí Greenpeace zveřejnila dokumenty z jednání, která jsou vedena v tichosti a netransparentně za zády evropské veřejnosti. „Podepsání této smlouvy by mělo dalekosáhlé důsledky pro životní prostředí a životy více než 800 milionů lidí v EU a USA,“ uvádí na svých stránkách jako důvod tohoto svého kroku Greenpeace a dodává: „Ať už se staráte o životní prostředí, zvířata, pracovní podmínky a práva nebo internetovou bezpečnost a soukromí, měli byste být znepokojeni obsahem těchto dokumentů. Ještě posilují námitky občanské společnosti a milionů lidí po celém světě, kteří tvrdí: Podstatou TTIP je obrovský transfer moci od lidí směrem k velkému byznysu.


Jak vyplývá z uniklých dokumentů, další pokračování jednání brzdí značně rozdílné postoje Američanů a Evropanů v mnoha oblastech. Jednou z nich je právě ochrana životního prostředí. Americký prezident Barack Obama při své nedávné návštěvě Evropy, například v Německu, kde proti TTIP protestovaly v Hannoveru desítky tisíc lidí, sice ujišťoval o brzkém dosažení řešení, realita ale podle všeho vypadá poněkud jinak. „V oblasti kosmetiky panují rozdílné postoje především kvůli zákazu testování látek na zvířatech,“ píše se v dokumentu.

  • na-verejnost-unikly-dokumenty-z-tajne-dohody-ttip-mezi-usa-a-eu-obavy-odpurcu-o-jeji-skodlivosti-se-naplnuji

Obě strany se prý také neshodnou na mnoha otázkách v oblasti strojírenství. Jak ovšem uvádí britský deník The Guardian, nebylo to jaksi zmíněno ve zprávě, kterou předložila z proběhlých jednání Evropská komise europoslancům. „Uniklé dokumenty nám dávají jedinečný pohled na rozsah požadavků Američanů vztahujících se k porušování standardů EU pro životní prostředí a ochranu zdraví. Postoje EU považujeme za velmi špatné a postoje Američanů na doslova hrozné,“ říká šéf Greenpeace pro EU Jorga Risse.

Guardian rovněž napsal, že americké firmy požadují v předstihu informace o plánovaných předpisech a regulacích, aby mohly vstupovat do procesu jejich schvalování, čímž by mohly ovlivňovat vznik právních předpisů EU. „To by v praxi znamenalo, že jakémukoli nařízení by předcházel vyčerpávající proces posouzení jejich dopadů,“ argumentuje Riss.

„Zveřejněný text potvrzuje obavy milionů obyvatel EU, že TTIP oslabí jejich práva, ať už na ochranu životního prostředí a zdraví, nebo práva spotřebitelská či zaměstnanecká. Zároveň posiluje práva a moc korporací na úkor veřejného zájmu. Greenpeace proto vyzývá politiky, odborníky, akademiky, novináře a další zainteresované lidi, aby si dokumenty přečetli a angažovali se v procesu přípravy plnohodnotné smlouvy, která neohrozí evropské spotřebitelské a ekologické standardy,“ řekl Parlamentním listům Jan Freidinger z Greenpeace ČR.

 

Jedním z obrovských rizik, která by tato smlouva mohla Evropanům přinést, jsou geneticky upravené potraviny. „Američané tlačí na to, aby se na dovážené potraviny kladly méně přísná měřítka. V praxi by tak bylo umožněné ze Spojených států do Evropy dovážet potraviny nesoucí stopy genetických úprav. Aktuálně něco takového není možné a Evropská unie dovoz geneticky upravovaných potravin ze zámoří neumožňuje,“ píše The Guardian.

Evropská unie zatím v průběhu jednání na požadavky americké strany sice prý nepřistoupila, ale jak ukazují uniklé dokumenty, vyjednavači EU se nezmohli ani na konkrétní protinávrhy. Podle britského listu „Evropská komise nicméně přislíbila, že bude dál hájit ekologická opatření a zákony, aby byly garantovány v oblasti ochrany životního prostředí i pro budoucnost ty nejvyšší možné standardy“.

Tak to jsme moc rádi.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Zdroje: http://www.theguardian.com/business/2016/may/01/leaked-ttip-documents-cast-doubt-on-eu-us-trade-dealhttp://www.ttip-leaks.org/

http://www.casopis-sifra.cz/na-verejnost-unikl-text-tajne-dohody-ttip-mezi-usa-eu-obavy-odpurcu-o-jeji-skodlivosti-se-potvrzuji/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře