Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putin se vzpírá sankcím: dovoz z Ruska do EU výrazně vzrostl

MUDr. Ivan David

„Někteří příznivci Zelenského zuří na Twitteru: Od té doby, co bylo rozhodnuto o sankcích, evropské státy přiškrtily svůj vývoz do Ruska, ale zároveň masivně vzrostla hodnota dovozu z Ruska, do Rakouska o důkladných 139 procent.“

To píše Stefan Beig na rakouském Exxpressu. A pokračuje:

„Od února do srpna 2022 bylo do Rakouska dovezeno ruské zboží v hodnotě 3,9 miliardy eur. To je o 139 procent více než ve stejném období předchozího roku. Jinými slovy, hodnota ruského dovozu se za těchto sedm měsíců ve srovnání s rokem 2021 více než zdvojnásobila.

  • putin-se-vzpira-sankcim-dovoz-z-ruska-do-eu-vyrazne-vzrostl
 
Největšími dovozci jsou Německo a Polsko
 
Podobně vysoký byl nárůst v Maďarsku (+132 procent) a Řecku (+142 procent), zvláště silný byl v Lucembursku (+262 procent) a Slovinsku (+346 procent). Dovoz do Německa (+33 procent) a Polska (+24 procent) vzrostl méně silně. Objem v obou zemích je však obzvláště vysoký: Německo dovezlo ruské zboží v hodnotě 20,7 miliardy eur, Polsko je s 10,45 miliardy eur druhým největším odběratelem v Evropě.
 
K poklesu dovozu z Ruska došlo pouze ve Finsku (-7 procent), Lotyšsku (-8 procent), Estonsku (-14 procent), Irsku (-20 procent), Litvě (-25 procent), Dánsku (-44 procent). ) a Švédsko (-60 procent).
 
Mnoho lidí si to představovalo jinak. Zatímco sankce EU omezily vývoz high-tech zboží do Ruska, hodnota dovozu prudce vzrostla, zejména v případě energie a dalších komodit, které jsou klíčovými sektory ruské ekonomiky.
 
Při bližším pohledu to není tak překvapivé, jak by se mohlo zdát. Neznamená to ani, že evropské země od sankcí ustoupily. 67 procent zboží obchodovaného s Ruskem tvoří paliva, plyn a další související materiály, které nelze snadno sehnat jinde. Hlavním důvodem celkového nárůstu jsou explodující ceny plynu.
Měsíční hodnota dovozu vyvrcholila v březnu, poté trvale klesala a v říjnu se vrátila na předkrizovou úroveň. Obchod v ostatních oblastech obecně poklesl, ale ne tak výrazně, jak se očekávalo.
 
Z nedostatku v době energetické krize těžilo zejména Rusko. Aby se zde ceny snížily, musela by Evropa rozšířit dodávky energie. To, že ceny plynu nyní klesají, je způsobeno především mírným počasím a poklesem poptávky v Evropě. Zejména druhý důvod není potěšující. Deindustrializace již začala, varují nyní někteří odborníci.
 
V jiné oblasti jsou však evropské společnosti ve skutečnosti při provádění sankcí mnohem méně důsledné, než naznačují různá oznámení. Investice EU v Rusku zůstaly v téměř stejné výši. Zatímco velké společnosti některé své velké značky z Ruska stáhly, držba ruských aktiv v eurozóně jako celku klesla mezi koncem čtvrtého čtvrtletí roku 2021 a koncem druhého čtvrtletí roku 2022 o pouhých 10 procent, jak vyplývá ze zprávy Evropské centrální banky.
 
Pokles ruských aktiv v držbě EU nebyl způsoben ani tak odchodem společností ze země, jako „především kvůli snížení hodnoty ruských portfoliových investic v držbě eurozóny,“ uvádí ECB. Celkově zůstaly přímé zahraniční investice po válce proti Rusku téměř nezměněny.“
 
Tolik Stefan Beig.
 
I The Economist hodnotí účinek sankcí jako zničující pro Evropu, zatímco Rusko je ustálo a po poklesu a stagnaci nastupuje růst. Takže předpokládám, podle logiky Evropské komise, že když sankce nefungují a působí deindustrializaci Evropy, ještě přidáme a bude 10. balíček sankcí, pak 11…. Z pohodlí a luxusu se snadno ničí životy druhých.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře