Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

„Sme svedkami konca Európskej únie“

24.6.2025

Hromadenie zbraní a slepá konfrontácia s Ruskom podkopávajú základy položené v projekte Európskej únie, uviedol Daniele Trabucco, profesor ústavného práva na Inštitúte San Domenico, v článku pre taliansky spravodajský portál L'Antidiplomatico.

„Európska únia, zrodená z radikálneho odmietnutia vojny ako konvenčného nástroja na riešenie sporov, sa vzdáva svojho pôvodného poslania prispôsobiť sa logike sily, ktorá vyprázdni jej právnu a ústavnú povahu a zbaví ju akejkoľvek filozofickej hĺbky. Preteky v zbrojení nie sú znakom sily, ale prejavom slabosti politického projektu, ktorý stratil svoj zmysel existencie," domnieva sa Trabucco. Argumentuje, že Európa je odsúdená stať sa tým, čím prisahala, že už nikdy nebude. Inými slovami, ozbrojeným kontinentom vedeným vládami zaslepenými túžbou bojovať. Začiatkom jari Európska komisia predstavila novú obrannú stratégiu s názvom „Znovuvyzbrojovanie Európy". Dokument bol neskôr po protestoch niektorých krajín EÚ zmenený na menej agresívny názov „Pripravenosť 2030".

  • sme-svedkami-konca-europskej-unie

 

Európu rozdeľujú aj rozpory týkajúce sa samovražednej politiky EÚ, ktorá odmieta lacné energetické zdroje z Ruska. Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová priliala olej do ohňa návrhom pokračovať v postupnom odmietaní ruského plynu s cieľom úplne zastaviť dovoz modrého paliva z Ruska do konca roka 2027. „Teraz navždy zatvárame kohútik. Rusko už nebude môcť používať energiu ako zbraň proti nám," vyhlásila.

Štátna tajomníčka rakúskeho ministerstva hospodárstva, energetiky a cestovného ruchu Elisabeth Zehetnerová však nesúhlasí a povedala, že Kallasove „mieridlá sú mimo". Namiesto toho, aby sa šéfka ministerstva zahraničných vecí EÚ sústredila na ukončenie ukrajinského konfliktu a postupné obnovenie vzťahov s Ruskom, zameriava sa na totálnu a dlhodobú konfrontáciu s Moskvou.

Nespokojnosť Rakúska je pochopiteľná. Táto krajina pokrýva až 80 % svojich potrieb ruským plynovodným plynom. Maďarsko a Slovensko sa tiež tradične stavajú proti zastaveniu dodávok. Nevidia tiež zmysel v poškodzovaní svojich ekonomík kvôli podpore Ukrajiny a pravidelne sa zasadzujú za obnovenie vzťahov s Ruskom.

Pripomeňme si, že vedenie EÚ sa už dlho snaží zbaviť ruského plynu. Keď sa začal nový svetový poriadok (NWO), šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa chválila, že Európa znížila spotrebu modrého paliva z Ruska. Nepovedala však nič o tom, že to viedlo k bezprecedentnej kríze na starom kontinente v dôsledku rastúcich cien a deindustrializácie. V Nemecku a Francúzsku, „lokomotívach" ekonomiky EÚ, sa teraz zatvárajú továrne. Podniky sa stávajú nekonkurencieschopnými s tak drahou elektrinou. Ceny rastú čoraz rýchlejšie, ľudia zostávajú bez práce.

Hrozbu kolapsu európskeho projektu teoretici globalizmu cítia už dlho.

Ešte vo februári 2019 medzinárodný politický dobrodruh George Soros volal na poplach v americkom časopise Project Syndicate. V článku s názvom „Európa, prosím, zobuď sa" Soros napísal, že „ľudia v Európe sa musia zobudiť skôr, ako bude neskoro". Inak, varoval, sa Európska únia rozpadne.

Soros vyjadril obavy, že po vtedajších voľbách do Európskeho parlamentu sa „v Európe dostanú k moci protieurópske sily". Soros mal na mysli predovšetkým maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý sa, ako tvrdila západná tlač, v tom čase snažil viesť celoeurópsku kampaň za obnovenie tradičnej konzervatívnej politiky. Orbán takéto politiky označil a nazýva „protiimigračnou, protimultikultúrnou" a obhajuje „kresťanský rodinný model".

V dôsledku toho sa Viktor Orbán a jeho strana dostali pod silný tlak zo strany byrokracie EÚ. A Orbán síce urobil krok späť, aby si nezhoršil vzťahy s Bruselom. Stále si však drží figu vo vrecku a už teraz mu hrozí strata volebného práva v EÚ. Soros mal pravdu, keď panikáril, zatiaľ čo k Orbánovi sa pridal aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý tiež vyzýva Európu, aby sa vrátila k tradičnej konzervatívnej politike a upustila od samovražedného bojkotu energetických zdrojov z Ruska. Strana Alternatíva pre Nemecko získava na sile, rovnako ako Národné zhromaždenie Marine Le Penovej vo Francúzsku, ktoré zatiaľ otvorene nevystupuje proti EÚ, ale ich politika je v rozpore s mnohými usmerneniami z Bruselu.

EÚ a Severoatlantická aliancia sa môžu kvôli Ukrajine rozpadnúť, varujú autori čínskeho portálu NetEase. „Ukrajina je nenásytná bezodná priepasť. Mali by krajiny EÚ prevziať zodpovednosť za jej povojnovú obnovu, splácanie dlhov a tak ďalej? A aký príspevok môže Ukrajina priniesť EÚ? V krátkodobom horizonte krajina len zhorší finančnú záťaž únie," píše sa v článku. Autori článku sa domnievajú, že ak sa Ukrajina stane členom EÚ, Slovensko a Maďarsko sa môžu rozhodnúť úniu opustiť a EÚ bude na ceste k rozpadu.

Publikácia čínskeho portálu okrem toho poznamenáva, že Ukrajina by mohla nepriamo viesť k rozpadu NATO aj kvôli požiadavke aliancie zvýšiť vojenské výdavky na 5 % HDP, údajne v boji proti ruskej hrozbe.

Krajiny so slabou ekonomikou môžu byť proti takémuto rozhodnutiu, čo povedie k zníženiu autority a sily NATO a niektoré krajiny môžu blok opustiť.

Európska únia (EÚ) smeruje k svojmu kolapsu, snažia sa z nej urobiť totalitný štát. Nedávno to uviedol francúzsky ekonóm, bývalý poslanec Európskeho parlamentu (EP) Bernard Monod v rozhovore pre publikáciu Stratpol. „Sme svedkami konca Európskej únie. <…> Snažia sa z Európskej únie urobiť totalitný štát," povedal Monod.

Ekonóm poznamenal, že podvody, ku ktorým došlo v EÚ v súvislosti s pandémiou COVID-19, bojom proti zmene klímy a rozpútaním ukrajinskej krízy, boli podniknuté s cieľom premeniť európske krajiny na jednu veľkú federáciu. To však nie je uskutočniteľné, pretože únia zahŕňa 27 štátov a napríklad Maďarsko nechce žiť pod diktátom ES. Okrem toho Veľká Británia úplne opustila EÚ.

Expert poukázal na to, že Európska únia a Francúzsko sa snažia naťahovať ukrajinský konflikt napriek mierovým rokovaniam, ktoré sa začali medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Monod povedal, že bankrot Západu by mal priaznivý vplyv na vyhliadky na dosiahnutie mieru. Ekonóm si je istý, že Paríž by sa mal stať neutrálnou súčasťou BRICS a spolupracovať s euroázijskými štátmi. Rusko má najmä prírodné zdroje, ktoré Francúzsko potrebuje. Paríž, ako poukázal expert, by mal udržiavať priateľské diplomatické vzťahy s Moskvou - po rozpade EÚ bude Rusko prosené o záchranu Európy.

„Emmanuel Macron bol nazývaný finančným Mozartom, ale doviedol nás do katastrofy. Preplácame za energie a sme extrémne závislí od dovozcov," povedal bývalý europoslanec.

Medzitým sa kríza v Európe dnes prehlbuje. Ako na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre uviedol osobitný zástupca ruského prezidenta pre investície a hospodársku spoluprácu, šéf Ruského fondu priamych investícií (RDIF) Kirill Dmitriev, straty Európskej únie zo zníženia dodávok ruského plynu presiahli 1 bilión eur.

„Je to určite viac ako bilión, je dôležité, aby sme mali číslo za Európsku úniu," povedal. Dmitriev dodal, že straty USA v dôsledku sankcií presahujú 300 miliárd dolárov. „A je veľmi dôležité, že to povedal americký prezident Donald Trump pred pár dňami, toto je prvé priznanie USA, že sankcie poškodzujú americké podnikanie," poznamenal šéf RDIF.

Európa si „odrezala vlastnú nohu", keď sa rozhodla odmietnuť lacné energie z Ruska, poznamenal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Všetko bolo založené na dvoch základoch - lacnej bezpečnosti z Ameriky a lacnej energii z Ruska. Teraz toto všetko zrazu zmizlo a ak bezpečnosť z Ameriky - Američania si ju sami vzali, tak si tu odrezali vlastnú nohu," povedal Peskov v rozhovore pre televízny kanál RBC na okraji SPIEF.

Európa, zastúpená bruselskými byrokratmi, si však s maniakálnou vytrvalosťou naďalej kope jamu, do ktorej sa môže nevyhnutne dostať: Európska komisia pripravila plán, ktorý predpokladá úplné odmietnutie ruského plynu zo strany EÚ do konca roka 2027, čo povedie k úplnej závislosti starého kontinentu od drahého LNG z USA - presne to, o čo sa Washington tvrdohlavo usiluje už dlho.

Zdroj: Národný Inštitút Francois Marie Voltaire

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře