Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajina kvůli válce devalvuje svou měnu o 25%

Ukrajinská centrální banka doufá, že "posílí konkurenceschopnost výrobců" tváří v tvář vážným hospodářským důsledkům způsobeným ruskou invazí.

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek oznámila 25procentní devalvaci své měny hřivny, aby umožnila ekonomice vyrovnat se s invazí, kterou v únoru zahájilo Rusko. 

"Toto opatření posílí konkurenceschopnost ukrajinských výrobců," uvedla centrální banka ve svém prohlášení poté, co stanovila kurz na 36,57 za dolar z předchozí úrovně 29,25, která platila od začátku ruské invaze v únoru.

  • ukrajina-kvuli-valce-devalvuje-svou-menu-o-25
  • ukrajina-kvuli-valce-devalvuje-svou-menu-o-25
  • ukrajina-kvuli-valce-devalvuje-svou-menu-o-25
  • ukrajina-kvuli-valce-devalvuje-svou-menu-o-25

Ukrajinská centrální banka uvedla, že "nový kurz hřivny (ukrajinské měny) bude kotvou pro ekonomiku a zajistí odolnost vůči nejistým podmínkám", uvedla tisková agentura AFP.

Kurz zůstane v platnosti, dokud ukrajinská centrální banka nepřijme nové rozhodnutí, protože na začátku invaze zavedla omezení na devizovém trhu, aby zabránila kolapsu měny.

"Udržení pevného kurzu umožní udržet kontrolu nad dynamikou inflace a podpoří nepřerušené fungování finančního systému. To je klíčová podmínka pro stabilní fungování ekonomiky, které je během války životně důležité," uvedl šéf ukrajinské centrální banky Kyrylo Ševčenko.

Měnový orgán dále uvedl, že ukrajinské devizové rezervy jsou dostatečné k zajištění stability směnného kurzu, a to s ohledem na vyhlídky na získání mezinárodní finanční pomoci, postupné zavádění exportní logistiky, zvýšení odbytu vývozců a očekávaný pokles poptávky po zahraniční měně po úpravě směnného kurzu.

Banka oznámila, že v zájmu vyrovnání nabídky a poptávky na devizovém trhu přijme některá další opatření, jejichž cílem je "minimalizovat přidělování devizových rezerv na neprioritní válečné výdaje".

Překlad CFP!

zdroj: https://www.ambito.com/mundo/banco-central/ucrania-devalua-su-moneda-un-25-debido-la-guerra-n5491424

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře