Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Cena americké globální dominance - početné lidské ztráty

Problém zahrnující mentálně i fyzicky zdravé rekruty lze vyřešit buď vnější agresí nebo globálním finančním kolapsem.

Spojené státy americké považují vojenskou přítomnost na celém světě za jeden z klíčových nástrojů pro zajištění národních zájmů. Pentagon má obrovské množství vojenských základen a různých zařízení mimo národní území ve více než 30 zemích. Kromě toho američtí vojenští instruktoři provádějí výcvikové mise pro místní ozbrojené jednotky v desítce cizích států, zatímco speciální operační síly USA působí ve více než 80 zemích.

Udržování a rozšiřování sítě vojenských zařízení a provádění operací v zahraničí v roce 2018 bude stát americké daňové poplatníky 89 miliard dolarů, což je o 23,2 miliardy USD více než před rokem. Financování globální vojenské přítomnosti však není hlavním úkolem, kterým čelí americký DoD.

Mnohem komplikovanějším úkolem je obsadit zahraniční jednotky do síly fyzicky a duševně zdravým personálem, protože do září 2018 musí Pentagon získat více než 80 000 dobrovolníků. Loňský počet 69 tisíc rekrutů dosáhl s velkými obtížemi.

  • cena-americke-globalni-dominance-pocetne-lidske-ztraty

Po tragických událostech z 11. září 2001 v New Yorku byl americký národ připraven podpořit jakoukoli protiteroristickou iniciativu Bílého domu. Mladí lidé se aktivně zapojili do řad ozbrojených sil, které jsou připraveni jít na Blízký východ a střední Asii, aby se pomstili extrémistům za odvážný útok. Navíc jak poznamenaly New York Times, od roku 2002 se k vojenské službě připojili i mladí lidé z dobré americké společnosti. Častěji

měli vysokoškolské vzdělání a ve srovnání s obdobím před "9/11" získali vyšší kvalifikační zkoušky. Situace se dramaticky změnila v roce 2005, když začala přicházet těla amerických vojáků z Iráku.

V tomto okamžiku musel Pentagon čelit obrovskému nedostatku dobrovolníků a snížení jejich kvality. Pouze finanční krize v roce 2008 donutila Američany, kteří ztratili zdroj příjmu, aby uprchli z chudoby a hladu do ozbrojených sil.

Dnes Američané bezprostřední hrozbu necítí. Za těchto podmínek má Pentagon méně argumentů, aby přilákal nové rekruty. Potenciální vojáci se obávají vyhlídky na neslavnou smrt v Iráku, Sýrii, Afghánistánu nebo v nějaké neznámé africké či latinskoamerické vesnici. Tato situace nutí Pentagon uchýlit se k různým trikům. Podle novin USA Today se od srpna 2017 mohou připojit k armádě i

lidé s historií "seberealizace," bipolární poruchou, depresí a užíváním drog a alkoholu.

Novináři z Newsweku naznačují vážné fyzické zdravotní problémy mezi rekruty zejména z jižních států. Významný počet kandidátů je obézních a není schopno absolvovat základní kurz tělesné přípravy.

To vše nevyhnutelně vede ke zhoršení bojového výcviku personálu a snížení bojové kapacity vojsk, stejně jako k nárůstu kriminality mezi vojáky a především zvyšuje míru neúspěšnosti v bojových misích, zvláštních operacích a každodenních činnostech.

Časopis Military Times hlásil, že v roce 2017 počet vojáků zabitých v zámoří se poprvé za šest let zvýšil. Podle oficiálních údajů DoD se počet obětí zvýšil z 26 na 31 vojáků, bez 17 námořníků zabitých ve dvou oddělených kolizích lodí.

Je zcela zřejmé, že Washington nemá v těchto podmínkách zájem zveřejnit ztráty mezi americkými vojáky a dodavateli oddělení obrany široké veřejnosti, zejména v USA. Proto vojenské vedení používá celou

řadu administrativních a právních opatření. Pro mise s vysokým rizikem má DoD tendenci najmout soukromé vojenské společnosti (PMC) nebo nasazovat jednotky tvořené většinou z ne-občanů.

Formálně má Pentagon právo nezahrnovat ztráty mezi cizinci a členy PMC do oficiálních statistik. Také vytváří pocit, že američtí vojáci jsou bezpeční a zdraví, zatímco ve válečných zónách zemřou jen někteří abstraktní žoldáci. Podle výzkumníků z Univerzity George Washingtona bylo v letech 2001-2010 zabito 5 531 amerických vojáků a 2 008 smluvních partnerů PMC a 16 210 a 44 152 bylo zraněno v bojových operacích v Afghánistánu a Iráku. Celkový počet obětí v USA překonal 7500, zatímco neuvěřitelná hodnota 60,362 představuje konečný počet zraněných.

Obvyklou praxí je utajení ztrát. Zástupci DoD obvykle vydávají oficiální prohlášení poté, co byly informace zpřístupněny široké veřejnosti prostřednictvím sociálních sítí, monitorovacích organizací nebo hromadných sdělovacích prostředků. V tomto případě stojí za zmínku, že nedávno došlo k tendenci k intervenci v práci nezávislých pozorovatelů.

V roce 2015 publikoval odborník na mezinárodní bezpečnost a bývalý spisovatel Guardian Nafeez Ahmed vyšetřovací zprávu v níž odhaluje, že údajně nezávislá monitorovací skupina Irák Body Count je z velké části financována americkou správou a dodavateli DoD. Zatímco do konce roku 2017 The Daily Caller a některé další zpravodajské noviny informovaly, že Pentagon uvalil omezení zveřejnění informací o vojenském úsilí USA v Afghánistánu. Pouze o tři měsíce později DoD přiznal, že se jedná o chybu, kterou zdůvodňuje lidskou chybou.

Pokus omezit přístup veřejnosti k afghánské operaci je výsledkem velmi omezeného úspěchu v této zemi. Dále tam umírají i američtí občané. Podle oficiálních statistik od začátku operace Freedom Sentinel (1. ledna 2015 - do dnešních dnů) měly ozbrojené síly USA 47 vojenských obětí.

Mezitím podle iCasualties bylo v téže době v Afghánistánu zabito 51 amerických vojáků.

Důvodem oficiálního uznání ztrát Pentagonem je zpravidla "únik" informací o incidentu do sdělovacích prostředků. Například DoD oficiálně potvrdil smrt Sgt. 1. třídy Mihail Golina v afghánské provincii Nangarhar 3. ledna, následující den Stars and Stripes o tom napsaly. Byl zabit 1. ledna.

Do jisté míry je zvyk utajovat oběti až do posledního okamžiku je nějakým ukazatelem toho, že jakýkoli bezmocný mrtvý Američan mimo zemi je nějakým způsobem spojen s Ministerstvem obrany. Přinejmenším takový závěr apeluje na občany USA, kteří byli zabiti při teroristickém útoku na Intercontinental Hotel v Kábulu v Afghánistánu. Jednou z obětí byl reportér Glenn Selig, mluvčí Trumpovy kampaně ,poradce Ricka Gatese.

Tuto informaci poskytl zástupce společnosti Selig Multimedia založené Glennem. Identity ostatních Američanů byly pečlivě ukryty pod záminkou "úcty k pocitům rodin mrtvých". Vezmeme-li v úvahu, že Selig byl vysoce postavený úředník, zbylými třemi by mohli být operátoři SOF, důstojníci DIA nebo dokonce agenti CIA.

Když nemůže být skutečnost smrti uchovávána mimo záznam, úředníci DoD se často uchýlí k metodám přímých manipulací s údaji. Obzvláště nevojenské oběti mohou být vyloučeny ze seznamu všeobecných obětí. Za tímto účelem, a to i v případě, že k nehodě došlo během bojové mise, je až do konce šetření, které může trvat déle než rok, často považováno za nebojovou.

Zveřejnění informací o amerických občanech zabitých v zámoří nese další hrozbu pro Pentagon - odhalení americké vojenské činnosti v regionech, kde operace s jejich účastí nejsou oficiálně vedeny nebo

stanovené cíle nesouhlasí s reálnými. "Od roku 1952 provádíme mise neznámé široké veřejnosti a někdy i ke konvenčním silám," řekl nadřízený generálmajor Simeon Trombitas, předseda Nadace Green Beret.

S největší pravděpodobností během jedné z těchto "neznámých" operací, které se uskutečnily 4. října 2017, čtyři vojáci zvláštních sil armády USA byli zabiti při útoku poblíž osady Tongo Tongo, Nigerské republiky.První hromadné sdělovací prostředky hlásily v den incidentu, že byly zabity tři zelení barety,dva byli zranění v běžné společné výcvikové misi s nigerijskými silami.

O dva dny později bylo nalezeno tělo čtvrtého vojáka a Reuters anonymní zdroj hlásil o případném spojení útočníků s islámským státem. Americkému prezidentu Donaldu Trumpovi trvalo 12 dní, aby se vyjádřil k incidentu, a okamžitě ho dostal do centra skandálu, že byl obviněn z neuctivého postoje k rodině zabitých vojáků.

Navzdory tomuto velkému fiasku se pozornost médií rychle přesunula zpět k samotnému incidentu. Bylo to kvůli vydání propagačního videu IS založené na jedné ze záběrů kamery Helmy Green Berets. Na veřejnosti se objevily odborné a politické kroužky intenzivních debat Spojených států o povaze a rozsahu americké intervence v Africe. V důsledku toho některé tiskové odbytiště získaly informace o tom, že jednotka zvláštních sil vykonala úkol ulovit jednoho z místních vůdců IS Doundou Chefou.

Kromě toho se ukázalo, že mise v Nigeru, která se stala překvapením pro většinu amerických politických institucí, je součástí rozsáhlé protiteroristické kampaně Pentagonu na africkém kontinentu. V jejím rámci jsou nasazeny americké vojenské síly v Čadu, Somálsku, Libyi, Kamerunu a několika dalších afrických zemích.

Zatajování tajných operací jako výcvikových misí je jednou z oblíbených metod Washingtonu, ale ne jediným. Aby se zabránilo přímým obviněním ze špionáže a zasahování do vnitřních záležitostí a jiných protiprávních

aktivit v jiných zemích, zpravodajské agentury USA používají jako krytí nevládní a nekomerční organizace. 20. prosince 2015 byla v hlavním městě Afghánistánu zabita občanka USA Lisa Akbari. Podle oficiálních údajů Ministerstva zahraničních věcí byla zaměstnancem agentury World Vision a poskytovatelem USAID. Za zmínku stojí, že Izrael obvinil zaměstnance této nevládní organizace ze špionáže a sabotáže a spolupráce s palestinskou skupinou Hamas.

Kromě toho se vražda Akbari stala čtvrtým případem útoku na členy World Vision od roku 2010. Dalším důkazem, který naznačuje, že úmrtí amerického občana nebylo nehoda se stala zpráva vedoucího vyšetřovacího oddělení Kábulské policie, že vražda byla naplánována a spáchána použitím zbraně s tlumičem.

Mnoho otázek bylo vzneseno v souvislosti s havárií amerického vojenského vrtulníku na západě Iráku 15. března 2018. Zprávy se poprvé objevily v iráckých twitterových účtech kolem 14:00 místního času. Ohlásili nehodu s dopravním vrtulníkem CH-47 Chinook. První den neoficiálních komentářů Pentagonu následoval tentýž den. Bylo objasněno, že se jedná o letoun HH-60 Pave Hawk, který se blížil k iráckému městu Al-Qaim, který se nachází poblíž syrské hranice. Bylo zdůrazněno , že posádka provedla nevojenskou misi a převážela vojska.

Dne 16. března potvrdili úředníci DoD smrt všech sedmi členů posádky. Dodali, že havárie se nezdá být výsledkem nepřátelské činnosti. Vzhledem k tomu, že skutečné důvody katastrofy jsou stále předmětem šetření, tisk se zabývá verzemi chybami pilota, poruchou a kolizí s elektrickým vedením. Vzhledem k tomu, že se na této misi účastnily dva HH-60 Pave Hawk, není jasné, proč posádka druhé helikoptéry nebyla schopna pojmenovat příčinu pádu.

Navíc, sociální média, noviny USA Today a oficiální operace Inherent Resolve nové vydání všechny uvádí jiný čas nehody. Nakonec použití

drahého vrtulníku HH-60G Pave Hawk pro jednoduchý převoz personálu vypadá nevěrohodně.

Tyto vrtulníky na boj s pátrací a záchrannou činností (CSAR) s podporou palby a pokročilým leteckým vybavením slouží k přepravě malých velitelských jednotek na místo operace. Počet vojáků na palubě, čtyři členové posádky a tři cestující také naznačují, že je nepravděpodobné, že by se jednalo o rutinní dopravní misi. Pokud se vrtulníky zúčastnily speciální operace, let byl pravděpodobně v režimu rádiového ticha , což vysvětluje obtíže při zjištění příčiny havárie.

Na závěr můžeme konstatovat, že Bílý dům má v úmyslu zvýšit rozsah zásahů do vnitřních záležitostí nezávislých států na celém světě. Pro Washington je však stále obtížnější používat správné nástroje pro implementaci této strategie, neboť se snaží najít dostatek lidských zdrojů přijatelné kvality pro zvýšení americké vojenské globální přítomnosti.

Lekce z historie nás učí, že problém zapojení mentálně a fyzicky zdravých rekrutů lze vyřešit buď vnější agresí nebo globálním finančním kolapsem. V opačném případě budou americké zámořské oběti jen vzrůstat. A zakrývání těchto informací v době "Jihad Hollywoodu" je téměř nemožné.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře