Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Analytik amatér řeší uprchlíky

Uprchlická krize v Evropě je tématem světového tisku i politiků všech odstínů. Hodiny debat i různorodost názorů hýbe i naším parlamentem. Při tom se mi zdá docela jasné, jak problém vyřešit. Koneckonců Rusové v Sýrii už akci zahájili.

Prvotním úkolem je zklidnit situaci v Sýrii, ukončit válku proti zákonnému režimu, zničit, nebo donutit ke kapitulaci, všechny protivládní skupiny bez ohledu na to, zda je podporuje USA, Izrael, Saudská Arábie či kdokoli jiný. A také bez ohledu na náboženské založení bojovníků těchto protivládních skupin. Vláda Basára Assada je řádně zvolená, stát je členskou zemí OSN, není to jen jakýsi krvavý diktátorský režim, i když o demokracii v evropském slova smyslu bychom mohli dlouze diskutovat.

  • analytik-amater-resi-uprchliky

 

Po ukončení války bude zapotřebí amnestovat všechny bývalé odpůrce vlády a sestavit nějaký kabinet, který by zemi spravoval do řádných parlamentních voleb. Programem by měla být obnova poničené země a využití mezinárodní pomoci ostatních členských států OSN.

Zůstává problém prchlíků, které objektivně nemohou evropské státy začlenit, aniž by ztratily národní identitu.

Násilí by nebylo dobré řešení v žádném případě.

Pobyt běženců vyvolává značné finanční nároky, a proto se domnívám, že jedině možným řešením zůstává běžencům nejen zaplatit cestu do vlasti, ale poskytnout jim i značnou osobní finanční výpomoc např. ve výši ročních nákladů na jejich dočasný pobyt. Ta by je k návratu jednak motivovala, jednak jim poskytla prostředky na to, aby si ve své domovině pořídili novou existenci, ať už výstavbou nového obydlí nebo drobným podnikáním. Finanční výpomoc by byla vázána na určitý termín k návratu, po jeho uplynutí by se snižovala až do úplného zrušení.

Určitě se při takovémto řešení vyskytnou problémy, mj. s chytráky, kteří využijí finanční výpomoc, ale vymění jen pobyt v jedné zemi za jinou. To však jsou problémy podružné, které se dají dobrou spoluprací zainteresovaných zemí vyřešit.

Tak, páni politici, máte o čem přemýšlet. Dejte se do práce.

Ivo Krieshofer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře