Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Tak ňák

Tak nějak jsem se zamyslel, když jsem si přečetl zprávu o vyhození několika stožárů vysokého napětí protiruskými extrémisty na Ukrajině. A na spáchané škody. Dva miliony občanů Krymu náhle bez elektřiny, ohrožená atomová elektrárna na Ukrajině atp. Je to od nás daleko a mnozí raději rychle přešli na jiné neradostné zprávy, které ohrožují náš klid a mír. Já ne.

Rozhlédl jsem se kolem sebe a začal inventarizovat, jak by dlouhodobý výpadek proudu zasáhl naši rodinu.

Tak především bychom neměli světlo. To by se dalo ještě vydržet. Jenže by přestala fungovat lednička, elektrický sporák, televize, rádio i počítač, pračka a další malé spotřebiče, jejichž roli už ani neregistrujeme. Nefungoval by asi ani mobil, protože bychom jej nemohli dobíjet a ostatně i přenosové body by asi zakrátko ztratily přísun energie.

  • tak-nak

Do supermarketu bych se nedostal, protože tam je vše řízeno počítačem, ty by nefungovaly a ani by jej neotevřeli. V malých obchodech, kde je dost venkovního světla, by mi možná leccos prodali, ale mně by zakrátko došly peníze. A bankomaty, ty by nefungovaly, stejně jako banky a spořitelny. Domů bych se také dostával stěží, bydlím v 6. poschodí a tolik schodů už bych při svém stáří a nemocech těžko vylezl. Mohl bych si jen gratulovat, že jsem neuvázl ve výtahu.

Po příchodu do bytu bych zjistil, že tam je zima, nejde topení a mé milované akvarijní rybičky plavou břichem vzhůru. Komíny nemáme, tak by zatopit ničím nešlo.

Zašel bych na WC a překvapeně zjistil, že další voda do splachovače už neteče. I rozvod vody prostřednictvím čerpadel řídí počítače…

Pohledem z okna bych konstatoval, že tramvaje nadále stojí a na křižovatkách se rozvíjí zmatek, protože nejdou semafory. Auta osazená celými rodinami a přetížená nejnutnějšími potřebami pro život na chatách či chalupách zmatečně popojíždějí. Mezi nimi se proplétají lidé vracející se z práce, protože podniky je poslaly domů. Bez energie a vody se vyrábět ani úřadovat nedá.

Můj pohled se stočil na noviny ležící na stole. Stálo tam, že premiér Sobotka i ministr vnitra Chovanec ohlásili, že Česká republika aktuálně není v ohrožení a že atomové elektrárny jsou pod zvýšeným bezpečnostním dohledem.

Spadl mi kámen ze srdce.

Pak mi ale na mysl vytanuly otázky: kolik teroristů a kolik semtexu je zapotřebí na zničení několika stožárů z důležité rozvodny? A kolik policistů a vojáků by bylo zapotřebí k jejich ochraně?

Neměli bychom požádat paní Merkelovou o vyslání nějakých strážních jednotek na výpomoc?

Nebo snad pana Putina?

Ivo Krieshofer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře