Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Italský Turín je na cestě k legalizaci konopí

Rada města italského Turína schválila na počátku ledna tohoto roku návrh na legalizaci konopí pro lékařské účely a částečnou dekriminalizaci rekreačního užívání. Turín se tak stal prvním italským městem, které se k podobnému kroku odhodlalo.

  • italsky-turin-je-na-ceste-k-legalizaci-konopi

Pokud turínský návrh odsouhlasí italský parlament, jednalo by se o první nesmělý krok k legalizaci rekreačního užívání konopí v zemi. V některých italských regionech již bylo užívání konopí schváleno pro lékařské účely, rekreační užívání je ale i v těchto oblastech stále tabu.


Postoj veřejnosti k léčebnému využití konopí se v posledních letech všude na světě výrazně mění. Colorado jako první stát ve Spojených státech amerických schválilo legalizaci pro rekreační účely a od letošního roku také povolilo prodej konopí v obchodech, Francie v loňském roce uzákonila některé preparáty s obsahem kanabinoidů pro léčbu a Uruguay jako první země na světě plně legalizovala výrobu i prodej konopí.


V České republice platí zakon o konopí pro lékařské účely již téměř rok. Pacienti k němu však sále nemají přístup, protože v lékárnách zatím k dostání není. Nejasná situace kolem dovozu a prodejních cen konopí jen oddaluje možnost využívat tento způsob léčby.


Povolení k dovozu schvaluje ministerstvo zdravotnictví, na které se obrátila například zlínská firma Elkoplast, která by konopí dovážela z Nizozemska. Všechny podmínky pro dovoz splnila i firma Phoenix a dá se očekávat, že i ona v případě potřeby požádá o dovozní licenci.


O český trh s konopím má zájem i kalifornská společnost Medical Marijuana a původně byl také skloňován dovoz z Izraele, kde je léčebné konopí povoleno již od počátku 90. let a užívá ho více než 10 000 tamních pacientů.


Podstatná bude také cena konopí nabízeného v lékárnách. Dozorčí orgán, kterým je Státní ústav pro kontrolu léčiv, konopí zařadil do skupiny podpůrných a doplňkových léčiv. To znamená, že si pacienti musí tuto léčbu hradit sami, což zatíží jejich peněžky o několik tisíc korun měsíčně.


V současné době tedy zbytečně dochází k průtahům, které znemožňují lidem léčbu konopím začít legálně využívat. Přitom by mohlo pomoci například nemocným rakovinou, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, či Crohnovou chorobou a dalšími střevními obtížemi.

zdroj: legalizace.cz, zelenazeme.cz, konoptikum.cz


Zajímá Vás více o konopí? Čtěte ZDE

Konopný čaj na nespavost a na migrény
Konopný protein na detoxikaci a hubnutí
Konopné mazání na ekzemy a lupénku

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře