Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Léčebné konopí v lékárnách nesmí být záminkou pro kriminalizaci samopěstitelů

  • medical-ganja
Občanské sdružení Konopa se staví na stranu pacientů, kteří se nechtějí stát závislí na státem distribuovaném konopí. 

Občanské sdružení Konopa je od počátku aktivním účastníkem probíhajícího legislativní procesu, který má za cíl zpřístupnit pacientům léčebné konopí. Stálo u zrodu petiční akce Léčebné konopí a aktivně zasahuje i do připomínkových řízení k připravované změně zákona.

„Iniciativu od počátku chápeme jako možnost, jak k těžce nemocným pacientům dostat léčebné konopí legálně, tak, aby se ve své nemoci nemuseli bát nejen o své zdraví, ale také případné represe. Zároveň jsme kontrolované pěstování a distribuci vnímali jako významný zdroj osvěty mezi lékařskou obcí a krok vpřed ve výzkumu použití různých odrůd marihuany pro léčbu různých onemocnění." uvádí k aktivitě o. s. Konopa členka petičního výboru a místopředsedkyně Konopy Hanka Gabrielová.

„Naše podpora petici za léčebné konopí a probíhajícímu legislativnímu procesu trvá i nadále. Důrazně se ale stavíme proti represi samopěstitelů, jak byla avizována národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem a ředitelem protidrogové centrály plukovníkem Frydrychem." upozorňuje předseda Konopy Michal Ruman.

Postoj o. s. Konopa odráží postoj mnoha pacientů, u kterých konopí z lékáren nemůže přes svou kontrolovanou kvalitu zastoupit konopí pěstované jimi samými nebo jejich blízkými. Zkušenosti ukazují, že onemocnění a jejich průběh je vždy významně ovlivněn osobností pacienta a v domácích podmínkách pěstovaná marihuana je v mnoha případech tím nejúčinnějším a zároveň nejšetrnějším a nejlevnějším lékem, který si pacient může opatřit.

„Proč v lepším případě zatěžovat státní pokladnu výdaji na pokrytí léčby konopím, v horším případě přenášet tyto náklady na pacienty, když si tito mohou svůj lék obstarat stejně dobře sami?" ptá se předseda sdružení Michal Ruman. „Vždyť pěstování rostlin konopí pro vlastní potřebu nevykazuje společenskou nebezpečnost a může být samo o sobě účinnou léčebnou kůrou!" dodává.

O. s. Konopa tedy v probíhajícím legislativním řízení bude hájit zavedení kontrolovaného pěstování léčebného konopí a jeho distribuci skrze lékárny potřebným, zároveň se zachováním či prohloubením možnosti samopěstitelství. „Současná legislativní úprava, kdy je pěstování pěti rostlin lkonopí a držení 15 gramů marihuany přestupkem, sice spolu s rozhodnutími soudů omezuje perzekuci pacientů na únosnou mez, zároveň z nich ale stále činí kriminálníky. Zákonodárci i státní orgány by si měli jasně stanovit hranici nebezpečnosti jejich jednání pro společnost a podle toho upravit zákon tak, aby si lidé, kteří konopí potřebují, mohli tuto vzácnou rostlinu pěstovat skutečně beze strachu." uzavírá za občanské sdružení Konopa jeho předseda Michal Ruman.

Zdroj: www.konopa.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře