Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Využití konopí v průmyslu

Kouření marihuany nebo její jiná spotřeba spojená s opojnými stavy, to se většinou každému vybaví, když se řekne konopí. Ale... existuje celá řada alternativních způsobů použití technického konopí. Konopí seté se dá užitečně využívat v různých oblastech lidského života.


 

  • vyuziti-konopi-v-prumyslu

Konopí v textilním průmyslu

První surovinou pro výrobu tkaniny před bavlnou bylo konopí. Nejstarší doklady o jeho pěstování a zpracování pocházejí z Číny. V textilním průmyslu se využívá zejména stonků. Ta dávají vlákna potřebná k šití plátna, potahových látek, ale také k výrobě koberců, provazů, těsnícího materiálu nebo v automobilovém průmyslu výplně dveří.

Z konopné tkaniny lze vyrobit i obuv a vlákno se přidává rovněž do směsí s dalšími tkaninami, jako je bavlna, hedvábí, len aj.

Výhody konopného vlákna

Konopné vlákno je, ve srovnání s bavlnou, dlouhé přes 4 m. Pro vlákno je charakteristická vysoká pevnost v tahu a zároveň pružnost. Proto je z něj možné utkat látku tenčí a zároveň pevnější než z bavlny, jež se podobá spíše látkám ze lnu nebo surovému hedvábí.

Tkaniny z konopí vynikají:

přirozenějším leskem,chladivým efektem (využití na popáleniny),100% ochranou proti UV záření (v případě 100% konopného plátna),odolností před napadením moly (v důsledku chybějících bílkovin),jsou teplejší a více vstřebávající (využití na výrobu ručníků, plen nebo oblečení pro kojence).

Konopí v papírenském průmyslu

I konopný papír byl poprvé vyroben v Číně. Dřevitý papír začal být používán až v polovině devatenáctého století. V Evropě a severní Americe byl konopný papír běžně používán do padesátých let 20. století zejména na cenné dokumenty – bankovky, ústavy a hodnotná literární díla.

Konopí seté je v současnosti významným zdrojem celulózy a díky tomu z něj lze vyrobit mnoho zajímavých papírenských výrobků. Při výrobě se používají dlouhá a krátká vlákna. Z dlouhých vláken vzniká vysoce kvalitní papír např. na knihy, časopisy, bankovky. Krátká vlákna se využívají k výrobě novinového, balicího nebo toaletního papíru.

Výhody konopného vlákna

Vysoký výnos biomasy,nízký obsah ligninu umožňující ekologicky šetrnější bělení,odolnost proti rozkladu a žloutnutí na rozdíl od dřevitého papíru.

A najdeme další oblasti využití konopí v průmyslu.

zdroj: odkaz do neznáma

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře