Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zneužívání zkušební doby na sezónní práce je nechutnou praxí velkých podniků.

Špatný zákon o zkušební době umožňuje podnikům oblbnout lidi a využít je na sezónní práce, a pak je zcela bez skrupulí vyhodit na dlažbu. Zkušební doba, by správně měla sloužit k tomu, aby zaměstnavatel zjistil, jestli pracovník, kterého přijal zvládá přidělenou práci, zda nedělá problémy, chodí pravidelně a včas do práce, nebo zda se například v práci někde „neulejvá“, nebo jí neztěžuje druhým.

Pokud zaměstnanec plní všechny své pracovní povinnosti a jeho výkonnost je podle zaměstnavatelem nastavených parametrů v pořádku, tak by měl logicky projít zkušební dobou beze strachu, že ho pár dní před jejím koncem vyhodí na ulici.

  • zneuzivani-zkusebni-doby-na-sezonni-prace-je-nechutnou-praxi-velkych-podniku
  • zneuzivani-zkusebni-doby-na-sezonni-prace-je-nechutnou-praxi-velkych-podniku

Praxe, je však úplně jiná. Některé podniky zkušební doby zneužívají k tomu, že nalákají lidi pomocí svých internetových stránek a různých reklam na autobusech a jinde, svými sliby různých bonusů, benefitů a výhod (na většinu z nich máte samozřejmě nárok až po zkušební době), včetně náborového bonusu v řádu desítek tisíc (ten také dostanete, jen pokud projdete zkušební dobou).

Realita je však taková, že zákon umožňuje v průběhu zkušební doby vyhodit kohokoli bez udání důvodu. To znamená, že člověk, který se snaží jak může, plní bezchybně své pracovní povinnosti, má 100% docházku, včetně přesčasových hodin, nemá žádné problémy s prací, ani s nadřízenými, se přesto může ze dne na den (většinou v ten nejhorší čas) ocitnout na ulici, vyhozen z práce. Zaměstnavatel ho totiž zneužil na sezónní práce, vyždímal ho jako špinavý hadr, a pak ho prostě odkopl jak psa.

Zákon, který je napsán tak, aby šel na ruku bohatým podnikům a nadnárodním korporacím, totiž přesně toto umožňuje. Velice často se tak stává, že lidé naletí na hezké kecy a falešné sliby bezskrupulózních personalistů a administrátorů, kteří dle pokynů svých morálně prohnilých nadřízených přijímají a vyhazují důvěřivé lidi jako na běžícím páse. Jsou si moc dobře vědomi, co se většině těch, které vítají s vřelým úsměvem na rtech po skončení pracovní sezóny stane, a nezaslouží si nic jiného než opovržení za to, že jsou kvůli svému vlastnímu prospěchu schopní ublížit těm, kteří jim v dobré víře věřili.

Tento článek jsem napsal, protože jsem takovou situaci (nikoli sám) prožil. Pracoval jsem, ve společnosti VF Zdiby, svou práci jsem bez problémů zvládal, a neměl žádné problémy s výkoností, ani s nadřízenými. Zkušební doba, mi však končila zhruba ve stejnou dobu, jako sezóna, a já najednou přišel o práci. Když, jsem se zeptal supervizora oddělení, kde jsem pracoval na důvod, bylo mi řečeno, že při propuštění v rámci zkušební doby, mi nikdo žádný důvod sdělovat nemusí. Mluvil jsem ještě se svými přímými nadřízenými (team leadery), kteří mně do očí řekli, že kvůli špatnému pracovnímu výkonu, jsem rozhodně výpověď nedostal.

Nejsem žádný flákač a aktivně jsem si velice brzy našel novou práci. Každému, se to však nemusí povést, a podobné jednání, by se zaměstnavatelům, nemělo dál tolerovat!!!

Zkušební doba, by ze zákona měla sloužit k tomu, aby zaměstnavatel mohl ze dne na den vyhodit pouze člověka neplnícího své pracovní povinnosti a musel mu přitom sdělit důvod jeho propuštění. V současném znění je to jen prostředek, jak zneužít slušné, důvěřivé pracující lidi, a pak je odkopnout kvůli navýšení zisku.

Pevně doufám, že se toho brzy nějaká politická strana ujme a prosadí v parlamentu změnu zákona.

Ladislav Kašuka

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře