Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Být Zelayou, brazilskou misi neopouštím

  • manuel-prezident
Podle posledních zpráv dosáhl americký emisar Thomas Shannon v honduraské Tegucigalpě úspěchu, když přiměl Roberta Michelettiho uzavřít tzv. Dialog z Guaymuras, který měl pučistům umožnit zorganizovat 29.listopadu volby. V nich má být zvolen prezident, viceprezident, 128 poslanců a 289 členů místních zastupitelských orgánů.

Mezinárodní společenství od letošního léta upozorňuje tzv. zatímní vládu, že volby nebudou světem uznány. Možná také proto Micheletti navrhl osmibodový plán, zaručující návrat zákonného prezidenta Manuela Zelayi do prezidentského paláce, bude-li souhlasit Nejvyšší soud, a zůstane-li Zelaya bez většiny prezidentských pravomocí.

Manuel Zelaya , který je od 21.září hostem brazilské mise v Tegucigalpě, předběžně souhlasil. Svět má tedy za to, že krize v Hondurasu končí. Ovšem licoměrnost pučistických představitelů nezná mezí. Lze ještě akceptovat skutečnost, že místo o národě a smíření hovořil Micheletti v projevu k občanům o významu kopané (Honduras se po 28 letech dne 14.října probojoval v zápase se Salvadorem brankou Carlose Pavona na MS v kopané v roce 2010 v JAR), nelze však nezmínit, že den před dohodou se Zelayou prozatímní vláda zažalovala Brazílii u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Podle pučistů Brazílie poskytla Zelayovi

prostor k politickým vystoupením z brazilské půdy. V petitu žaloby se nikým neuznaná vláda domáhá expulze zákonného prezidenta z brazilského velvyslanectví. Paní Dilma Rouseff, která vede kancelář brazilského prezidenta Luize Ignacia Luly da Silvy se k žalobě odmítla vyjádřit právě proto, že byla podána nelegitimní vládou cestou honduraského ZÚ v  Haagu. Není ani jasné, zda podání soud neodmítne. Každopádně můžeme konstatovat, že „demokratický" Honduras neprotestoval proti Spojeným státům, které od listopadu 1956 do října 1971, tedy po dobu patnácti let poskytly zázemí Józsefu, kardinálu Mindszentymu v  Rusy obsazené Budapešti. Také není nic známo o tom, že by honduraská diplomacie žádala expulzi pentecostalistů ukrytých od roku 1979 do roku 1982 na americkém zastoupení v Moskvě. Lidem Michelettiho ražení není co věřit, a lze se obávat, že národ zmučený pětiměsíčním terorem pučistické soldatesky až tak svobodný k volbám nepůjde. Vnitřní strach přetrvá. Prezident Zelaya by si toho měl být vědom.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře