Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Evo Morales je v Argentině a žádá o status „uprchlíka“.

Svržený prezident Bolívie přiletěl do Argentiny. „Chystá se zůstat v Argentině,“ řekl ministr zahraničí Felipe Solá.

  • evo-morales-je-v-argentine-a-zada-o-status-uprchlika2
Evo Morales dorazil do Argentiny, kde získal politický azyl a požádal o status uprchlíka. Doprovázel jej Daniel Catalano, generální tajemník ATE Capital, a Guillermo Justo Chaves, argentinský náměstek ministra zahraničí.
 
Bývalý bolivijský prezident Evo Morales přiletěl do Argentiny letadlem po svém pobytu v Mexiku a byl mu udělen politický azyl, zatímco čeká na získání statusu uprchlíka, o který požádal a argentinská vláda jej zpracovává.
 
Ve svém prvním prohlášení poté, co přiletěl do Argentiny komerčním letem z Mexico City, Morales na Twitter napsal, že dorazil do Argentiny „aby pokračoval v boji za ty nejchudší a připojil se k #PatriaGrande,... Jsem silný a odhodlaný“.
 
"Před měsícem jsem přišel do Mexika, bratrské země, která zachránila naše životy a byl jsem smutný a zlomený. Teď děkuji Mexiku a Argentině za veškerou podporu a solidaritu," dodal.
 
Morales byl nucen odstoupit  kvůli tlaku z vojenských kruhů  10. listopadu 2019 v souvislosti s politickou krizí způsobenou protesty a obviněními z podvodu v prezidentských volbách 20. října.
 
K jeho příjezdu do Buenos Aires  došlo dva dny poté, co byl do funkce  prezidenta Argentiny uveden Alberto Fernández, který podpořil prohlášení bolivijského vůdce, že v Bolívii proběhl puč a podpořil úsilí, které mu umožnilo bezpečně opustit Bolívii a odletět do Mexika, 12. listopadu 2019.
 
Morales vládl v Bolívii 14 let a udržoval velmi dobré vztahy s vládami bývalých prezidentů Néstora Kirchnera a Cristiny Fernández de Kirchner, nyní viceprezidentky Alberta Fernándeza.
 
De facto vláda, která převzala Bolívii po rezignaci levicového vůdce, již schválila zákon o volbách, jakmile se vytvoří nový volební orgán, ale to brání kandidatuře Moralese.
 
Přítomnost Moralese v Argentině by mu umožnila lépe koordinovat volební strategii s jeho stranou Hnutí k socialismu (MAS), vzhledem k větší blízkosti Bolívie ve srovnání s Mexikem.
 
MAS nebyl pro volby zakázán a plénum jmenovalo Moralea za vedoucího kampaně.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře