Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Wyclef Jean (Haiti)

  • wyclef_jean
Nelucet Wyclef Jean je haitsko - americký hudebník a producent, bývalý člen hip hopové formace Fugees, který se po rozpadu skupiny vydal na sólovou dráhu. Hudba Wyclefa Jeana je převážně kombinace hip hopu, rapu, soulu, reggae a haitské hudby.

Wyclef se narodil 17. října 1972 ve Croix-des-Bouquets na Haiti v rodině evangelického pastora. Poté se s rodinou přestěhovali do USA, kde vystřídali několik měst, než se natrvalo usadili v New Jersey. Jeho strýc Raymond Alcide Joseph je známým politickým aktivistou, diplomatem a novinářem, a haitským ambasadorem ve Spojených státech. V roce 2010 se spolu s Wyclefem angažovali při pomoci zemětřesením postiženému Haiti.

5. srpna 2010 Wyclef Jean oficiálně oznámil svoji kandidaturu na haitského presidenta za stranu Viv ansanm. Jeho kandidatura však byla zamítnuta s tím, že prezidentem se může stát jen člověk, který žil na Haiti nepřetržitě pět let před datem voleb. Hlava státu nakonec stejně zvolena nebyla, protože výsledky, podle nichž vyhrála Marlene Madigatová, žádná ze stran neuznala.

Ve své sólové kariéře vydal Wyclef celkem 9 alb, kde první dvě zaznamenaly poměrně velký úspěch. V roce 1997 vydává své první sólové album s názvem The Carnival, kde hostují exčlenové Fugees Lauryn Hill a Pras, Celia Cruz a The Neville Brothers. Další album vydává v roce 2000 po názvem The Ecleftic: 2 Sides II a Book. Na albu opět hostuje mnoho umělců jako zpěvák Youssou N'Dour, Mary J. Blige se kterou nahrál nejúspěšnější singl z alba s názvem 911. Před albem největších hitů z roku 2003 vydal ještě album Masquerade, ze kterého pochází úspěšný singl The Wrongs a tentýž den jako album největších hitů vydal albumThe Preacher's Son. Kompilace největších hitů je tedy postavena ze 4 dosavadních alb. Album také obsahuje píseň od Boba Marleyho, kterou předělal se skupinou Fugees, No Woman No Cry. V roce 2004 vydává album Welcome to Haiti, Creole 101, které je oproti jeho předchozím dílům více ovlivněno karibskou hudbou. Další album vychází v roce 2007 pod názvem Carnival Vol. II: Memoirs of an Immigrant jako pokračování jeho debutového alba The Carnival z roku 1997. V roce 2009 vychází album From the Hut, To the Projects, To the Mansion založené na vyprávění fiktivní postavy z období haitské revoluce v 18. století. V tomto roce (2011) vydal album "If I Were President: The Haitian Experience", které je pojmenované podle jeho pokusu stát se prezidentem Haiti.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře