Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Opravdu kvůli "Chemiku Kalouskovi", neúspěšně exhibujícímu v čele ministerstva financí, musíme trpět kriminální sociopatologické jevy?

 

Nejvyšší správní soud v Brně rozhodl, že obce měly právo účastnit se povolovacích řízení na videoloterijní terminály před 1. lednem 2012. Předtím centrálně řízené výherní automaty povolovalo ministerstvo financí, často proti vůli obcí. Změnu legislativy si vynutila série nálezů Ústavního soudu. Podle Nejvyššího správního soudu lze uplatnit názor ústavních soudců i na dříve započaté spory. Výrok Nejvyššího správního soudu by teoreticky mohl některým obcím pomoci v boji proti výherním automatům dříve povoleným Kalouskovým ministerstvem.

  • opravdu-kvuli-chemiku-kalouskovi-neuspesne-exhibujicimu-v-cele-ministerstva-financi-musime-trpet-kriminalni-sociopatologicke-jevy

Nejvyšší správní soud se konkrétně zabýval rozhodnutím ministerstva financí, které v dubnu 2008 povolilo provozování nového interaktivního videoloterijního terminálu v Chomutově. Město následně uspělo se žalobou u Městského soudu v Praze, podle kterého ministerstvo financí postupovalo v rozporu se zákonem. Nejvyšší správní soud nyní závěry městského soudu potvrdil.

Ministerstvo financí od počátku sporu argumentovalo tím, že obce údajně neměly žádnou pravomoc regulovat na svém území provozování interaktivních videoloterijních terminálů a proto jim nenáleželo ani právo na účast v povolovacích řízeních.

Ochrana veřejného pořádku podle ministra financí Kalouska prý nemá přednost, před jeho rozhodnutím. Přitom skutečné výsledky státní ekonomiky, řízené tímto inženýrem chemie, přinášejí již sedmý rok pouze stále žalostnější stav státní pokladny, trvalý pokles životní úrovně občanů, kteří z úřední pravomoci ze státního nekradou a tragické otravy metylalkoholem, za jehož nekontrolovatelné šíření v konzumních lihovinách ministerstvo financí rovněž zodpovídá. 

Ústavní soudci jasně řekli, že ministerstvo financí nebojuje s hazardem, ale fakticky ho podporuje. Jen v Brně za poslední zhruba půlrok vydalo ministerstvo licence na provoz tisíc pět set videoloterijních terminálů, z toho asi celý jeden tisíc je v zónách, kde je město nechce, ale Kalouskovi lidé jejich zrušení odmítají.

"Ministerstvo financí sdělilo, že koná v souladu s platnou legislativou a ať se ho už na nic neptáme, že vyřizování našich dotazů na nezákonná povolení výherních automatů pouze zatěžuje chod příslušného odboru", uvedl Matěj Hollan ze sdružení odpůrců hazardních heren v Brně.

Herny ovládají česká města. "Například po celých Františkových Lázních, se rozšířily výherní automaty. Bylo to nekontrolovatelné. Začaly se k tomu připojovat různé sociopatologické jevy. Dokonce došlo k vraždě, která se s tím spojovala. Když město postupně zakázalo asi padesát výherních automatů, brzy se na jejich místě objevilo téměř stejné množství terminálů povolených ministerstvem financí", uvedla starostka.

"Herny, lákající k okamžitým a zdánlivě snadným výhrám, se staly typickým koloritem nejen předměstí českých měst, ale už i jejich center a center menších obcí - všemi navazujícími společensky škodlivými aktivitami představují ohrožení veřejného pořádku a pokojného soužití v obci", napsali ústavní soudci ve svém nálezu.

Podle ústavních soudců bylo povinností Kalouskova ministerstva napadaná povolení přezkoumat a případně zrušit, jiný postup protiústavně zasahuje do práv obcí. "Pokud tak ministerstvo financí nepostupuje, zasahuje do ústavního práva na územní samosprávu obcí", rozhodli jednohlasně soudci.

Nestačí, že nekvalifikovaný ministr financí chemik Kalousek zubožuje státní ekonomiku a naše kapsy, na ulici "výchovně profackoval" cizího občana a nese minimálně spoluzodpovědnost za otravy metylalkoholem? Kvůli jeho protiústavním postojům musíme ještě v našich obcích a městech snášet sociopatologické jevy související s alkoholem, komerčním sexem a drogami - doprovodnými jevy hazardních hráčských doupat? 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře