Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Volba českého prezidenta: V první TV debatě favoritů na prezidentský úřad se Miloš Zeman "odkopal" jako sympatizant zločinných stalinistických praktik

 

V duelu se soupeřem o Pražský Hrad Miloš Zeman dostál svému slovu, že bude Karla Schwarzenberga pochopitelně spojovat s hanebnou Nečasovou vládou. Udělal to hned v první otázce, která se týkala prezidentských amnestií, podpásovým konstatováním, které spíš bylo pomluvou.

  • volba-ceskeho-prezidenta-v-prvni-tv-debate-favoritu-na-prezidentsky-urad-se-milos-zeman-odkopal-jako-sympatizant-zlocinnych-stalinistickych-praktik

Zemanova úvodní slova na protivníkovu adresu byla - "Nechci věřit, že by pan první místopředseda Nečasovy vlády nemluvil pravdu, když by říkal, že o amnestii nevěděl. Buď ale nemluvil pravdu, nebo se nezajímal o to, jaká amnestie je, a obojí je chyba".

Na to Schwarzenberg s "knížecím nadhledem" nevyvratitelně logicky lakonicky odvětil - "Nemůže se vyžadovat odpovědnost z něčeho, o čem jsme nevěděli".

Dále si soupeři TV duelu vyměnili některé bonmoty a podružnosti, které pomíjím, abych nerozmělňoval podstatnější momenty, které uvádím dále.

Miloš Zeman dále řekl, že pokud se stane prezidentem, tak jako levicový politik bude kritizovat kroky Nečasovy vlády. Na adresu oponenta k tomu dodal - "Pane první místopředsedo, pokud budete vy zvolen, budete stabilizovat tuto Nečasovu vládu a TOP 09 se stane rozhodující pravicovou politickou stranou, zatímco ODS klesne do hlubokého úpadku. Přeji vám, abyste byl úspěšný jako předseda TOP 09, ale nepřeji, abyste se stal prezidentem".

Schwarzenberg kontroval připomenutím nechvalně proslulé nedemokratické tzv. "opoziční smlouvy", kterou v roce 1997 Zeman jako předseda ČSSD a výkonný premiér z oboustranně nízkých pohnutek účelově uzavřel s tehdejším předsedou nejsilnější opoziční strany ODS a ministrem financí, Václavem Klausem.

Schwarzenberg k hanebné opoziční smlouvě řekl - "Celé to období považuji za velikého kostlivce, úroveň korupce v ČR se pak zdvihla o 50% až 100%, což je pozoruhodný výkon. Šlo o čisté rozdělení republiky na dva pašalíky a každý se obsloužil, jak mohl".

Zeman místo aby své hrubé nedemokratické pochybení chlapsky uznal, amorální opoziční smlouvu hájil tvrzením, že jako tehdejší premiér prý "vládl v nejisté ekonomické době a že se mu nepodařilo sestavit většinový kabinet" /x/.

/x/ Poznámka autora: Jde o naprosto scestný neakceptovatelný argument, který Zemana diskvalifikuje jako schopného demokratického politika

Dalším závažným tématem byla otázka existence Senátu. Zeman zopakoval, že je pro jeho zrušení, protože mu přijde v současné podobě nepotřebný. Podle něj by se horní komora měla proměnit v reprezentaci krajských politických zájmů.

"Takový návrh není nový a mimo jiné ho vznášejí i naši koaliční spojenci", lakonicky replikoval Schwarzenberg.

Oba kandidáti se pak věnovali tomu, jak si představují prezidentovu roli při moderování politické diskuse. Zeman uvedl, že by aktivně vystupoval na jednáních vlády a v parlamentu, zatímco Schwarzenberg uvedl, že favorizuje zákulisní jednání na Hradě. Pronášení veřejných projevů podle něj zájmům věci v praxi příliš nepomáhá.

Vrcholem duelu favoritů finále o prezidentský úřad rozhodně byla otázka v Česku trvale mimořádně kontroverzní kapitoly tzv. "Dekretů prezidenta Edvarda Beneše". Jedná se o odstavec, na jehož základě bylo v roce 1945 z ČSR osvobozené od nacistů, odsunuto cca 3 miliony československých občanů německé národnosti a bez náhrady jim byl tzv. "vyvlastněn" /čili neufemisticky řečeno - "ukraden"/ jejich veškerý u nás zanechaný soukromý majetek - tedy zejména nemovitosti.

"Benešovy dekrety už neplatí dvacet let", řekl Schwarzenberg. Podle něj přijetí "Listiny základních práv a svobod" do české ústavy jejich platnost logicky zrušilo.

Miloš Zeman s tím nesouhlasil. "Tyto zákony stále zůstávají nedílnou součástí českého právního prostředí", uvedl. Protikandidáta se pak několikrát sugestivně dotazoval, zda je pravda, že prý radil prezidentu Havlovi, aby se sudetským Němcům za odsun omluvil a zda navrhoval, aby se jim vrátil i majetek.

Schwarzenberg se nenechal vyprovokovat k reakci na "klepy" o jeho působení jako kancléře prezidenta Havla. Věcně konstatoval zásadní skutečnost o civilizovaném pojetí mezinárodního práva, podle kterého byl někdejší odsun sudetských Němců, uskutečněný na základě principu kolektivní viny, jednoznačně zločinem.

"Vždy jsem říkal, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv, a asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše, ocitla v Haagu /x/", uvedl Schwarzenberg a dodal - „Připomínám, že spousta sudetských Němců nezradila republiku".

/X/ Poznámka: Sídlo současného mezinárodního soudu pro lidská práva

Na to Zeman reagoval dogmatickým útokem nemilosrdně odhalujícím komunistická rezidua jeho agresivní mysli, před veřejností jím dosud úspěšně ukrývaná.

"Tím tedy tvrdíte, že prezident Beneš by byl souzen jako válečný zločinec", útočně pronesl na oponentovu adresu, byť něco takového o objektivně kontroverzním aktu /x/ tehdy již těžce nemocného prezidenta Beneše, Schwarzenberg nikdy nevyslovil.

/x/ Poznámka autora: Je skutečností, že E. Beneš jako nejvyšší představitel naší exilové vlády, za druhé světové války odsun Němců projednával v Kremlu s masovým zločincem - komunistickým vyvrhelem Stalinem a nikoliv s představiteli "západních spojenců" protihitlerovské koalice, kteří jej před uzavíráním separátních smluv se Stalinem naopak varovali. /Podrobnosti k tomuto tématu, viz např. článek "Sondy do české historie: Neblahý odkaz prezidenta Beneše", na mém zdejším blogu/

Poté Schwarzenberg čelil protivníkově kritice, že dlouhá léta nežil v ČR. Karel to chlapsky uznal jako fakt a vysvětlil, že se tak nedobrovolně vypořádával s existencí komunistického režimu ve své rodné vlasti.

"Dal jsem si ale za pravidlo přečíst týdně jednu českou knížku a jazyk jsem si poměrně dobře zachoval", dodal k osobní vzpomínce na léta strávená v exilu.

Zeman poťouchle uvedl - "Nikdy jsem vaši češtinu nekritizoval, ale …..  v Rakousku o vás říkají - my mu nerozumíme, ani když mluví německy".

To Schwarzenberg s nadhledem a úsměvem odbyl upřímným přiznáním - „Je známo, že žbrblám, i když mluvím česky nebo německy. To jsem nikdy nezpochybnil. V Rakousku to ale berou normálně".

Závěrem Karel Schwarzeberg z TV obrazovek vzkázal na adresu lživého pomlouvače Václava Klause juniora /x/, který v médiích uvedl, že favorit na prezidentský úřad po jeho otci neumí pořádně slova k české hymně - "Tuto hymnu jsem zpíval v době, kdy ani nebyl narozen, a zpívali jsme k tomu ještě Nad Tatrou sa blýská".

/x/ Viz můj článek: "Volba českého prezidenta: Jablko nepadá daleko od stromu, aneb "Když je táta lhář, jakou pravdu o Schwarzenberzích asi může hlásat jeho syn?"

Shrnutí tohoto prvního TV duelu uzavírám tím, že podle mého názoru se  Miloš Zeman "odkopal" a tím odhalil jako ctitel "stalinských pořádků". Pro mne je tím jako můj příští prezident "definitivně vyřízený".

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře