Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vyhněte se nemocnici na sto honů!

Eva Hrindová

Posledních pár týdnů jsem mimo sociální sítě. Bohužel jsem měla úmrtí v blízké rodině. A dnes jsem byla už na druhém pohřbu.

Smrt patří k životu a čím dál častěji jsem přesvědčována o tom, že záleží i na tom, jak kdo zemře.

Jestli bez bolestí, smířený a v kruhu rodiny. Nebo trpící a v bolestech, osamocen mezi přístroji.

  • vyhnete-se-nemocnici-na-sto-honu

 

Podle smrti asi nejlépe poznáte kvalitu zdravotnictví. V tomto ohledu to není nic moc. Lékaři léčí až k smrti a pacient je pro ně jen tělo, na kterém mohou zkoušet všechny možné léky a operace. Chybí jim obyčejný lidský odstup a nutí své pacienty k zákrokům, které jen zvyšují riziko a ztrpčují jim poslední dny života.

Můj poznatek je jednoznačný - vyhněte se nemocnici na sto honů! Dělejte vše proto, abyste nemuseli potřebovat tu moderní a skvělou "intenzivní" péči. Protože pak se stanete z člověka pacientem a to nikomu nepřeju. Zvlášť staří lidé jsou jen hříčkami v rukou lékařů. Pochopitelně můžete v té současné hrůze narazit i na zkušeného a lidského lékaře. Můžete, ale větší šanci máte na ty druhé...

Nikdy mi nevymizí z paměti obraz ženy, která se na covidovém oddělení loučí se svým umírajícím mužem a sundá si respirátor, aby ho mohla políbit a vyprovodit ho na jeho poslední cestu...

A šílená sestra, která na tu ženu křičí a kárá ji za to, že si sundala respirátor. Co se to s těmi lidmi stalo? Jsou zdravotníci ještě lidi? Nebo to jsou už jen adorované a nekritizovatelné entity?

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře