Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

"Brazílie je suverénní země," odpovídá Bolsonaro na americké námitky k návštěvě Ruska.

Brazilský prezident relativizoval námitky, které ve Washingtonu vyvolalo setkání s ruským protějškem. Vyzdvihl velkou harmonii a shodu s Moskvou v otázkách tradičních hodnot.


Prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že Brazílie je "suverénní země" poté, co byl ve středu v Moskvě přijat svým ruským protějškem Vladimirem Putinem při návštěvě Ruska, a v reakci na námitky Spojených států, které protestovaly proti návštěvě v době napětí mezi Západem a Kremlem ohledně Ukrajiny.

  • brazilie-je-suverenni-zeme-odpovida-bolsonaro-na-americke-namitky-k-navsteve-ruska
  • brazilie-je-suverenni-zeme-odpovida-bolsonaro-na-americke-namitky-k-navsteve-ruska

ŠPATNÁ NÁLADA.

Prezident Jair Bolsonaro nebyl nadšen tím, že byl při příjezdu do Moskvy nucen nosit respirátor, uvedl místní tisk.

Bolsonaro dorazil do Moskvy ve stínu „falešných zpráv“ ohledně začátku války na Ukrajině.

"Brazílie je suverénní země. Měli jsme informace, že některé země by si přály, aby se návštěva nekonala a některé země si myslely, že během naší přítomnosti zde může dojít k tomu nejhoršímu," řekl ultrakonzervativní prezident novinářům s odkazem na obavy, že Rusko napadne svého souseda. .

Vztahy mezi Brazílií a Spojenými státy se po odchodu republikána Donalda Trumpa z Bílého domu ochladily, zejména kvůli kritice Joe Bidena na Bolsonarovu politiku v Amazonii.

"Naším posláním zde je obchod a mír," řekl Bolsonaro a zdůraznil zájem Brazílie, zemědělské velmoci, o ruská hnojiva.

Rusové "samozřejmě mají obrovský zájem na prodeji hnojiv a my máme obrovský zájem o jeho nákup," řekl.

Bolsonaro cestoval v doprovodu svých ministrů zahraničí, obrany, dolů a energetiky, kteří se svými ruskými protějšky diskutovali o různých projektech, včetně „výstavby malých jaderných elektráren“.

Brazilský prezident, který bude letos s největší pravděpodobností usilovat o znovuzvolení, zdůraznil svou osobní blízkost k Putinovi v oblasti „ruských hodnot“ s těmi brazilskými, „zejména těmi, které souvisí] s křesťanstvím a obranou rodinných hodnot“.

Schůzka trvala dvě hodiny a byla „docela produktivní,“ řekl Bolsonaro.

"Brazílie je naším hlavním partnerem v Latinské Americe," prohlásil Putin a také informoval o "konstruktivním dialogu", který přispěje k "dalšímu posílení rusko-brazilských vztahů."

Na rozdíl od toho, co nedávno udělal s několika zahraničními vůdci, kteří během setkání s Putinem seděli na druhém konci 20 stop dlouhého stolu, seděl Bolsonaro se svým ruským protějškem pouze u konferenčního stolku.

Podle ruských médií to mohlo být způsobeno tím, že brazilský prezident, známý svými kontroverzními postoji proti pandemii a který není proti koronaviru očkován, mohl v Rusku podstoupil test na covid-19.

"Opravdu se vracím do Brazílie s pocitem, že návštěva byla víc než dokonalá. Tím, jak se mnou zacházeli mimo oficiální agendu, jsem to vnímal tak, jakoby Putin pocházel také z Brazílie,“ řekl Bolsonaro.

Ve společném prohlášení po setkání obě země zdůraznily svou „ochotu posílit strategickou spolupráci a prohloubit politický dialog“.

Zdůraznili také „významný potenciál pro spolupráci“ v oblasti energetiky, jakož i komplementarity v odvětvích ropy a zemního plynu, energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie.

Bolsonaro, jehož země je členem BRICS s Ruskem (spolu s Indií, Čínou a Jižní Afrikou), poděkoval Putinovi za jeho opakovanou podporu Brazílii jako silnému kandidátovi na stálé místo v reformované Radě bezpečnosti OSN.

Poděkoval mu také za podporu ve zvolení Brazílie do křesla nestálého člena v Radě bezpečnosti na dvouleté období 2022–2023.

Bolsonaro před odjezdem do Moskvy oznámil, že jeho ministr zahraničí mluvil telefonicky s ukrajinským ministrem zahraničí.

Bolsonaro ve čtvrtek odcestuje do Maďarska, kde se setká s premiérem Viktorem Orbánem, dalším představitelem ultranacionalistické pravice, která v posledních letech vládne v několika zemích.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.ambito.com/mundo/bolsonaro/brasil-es-soberano-responde-junto-putin-el-malestar-eeuu-n5374131

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře