Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Inflácia v Rusku klesla na nulu a nezamestnanosť je na historicky najnižšej úrovni, vyhlásil Putin

Ruský prezident dodal, že na povzbudenie domácej spotreby už bolo prijatých niekoľko opatrení, vrátane zvýšenia penzií a minimálnej mzdy o desať percent od 1. júna, ako aj životného minima a mnohých sociálnych dávok.

Ruský prezident Vladimir Putin pri dnešnej porade o ekonomických otázkach vyhlásil, že nezamestnanosť v Rusku sa podarilo znížiť na historicky najnižšiu úroveň a inflácia aktuálne klesla na nulu.

Pripustil však aprílový pokles výroby v automobilovom priemysle a pokles ťažby ropy, ako aj pokles dynamiky poskytovania úverov ruskému biznisu a hypoték obyvateľstvu. Vyzval vládu na zvýšenie príjmov ruských občanov a na poskytnutie dodatočných prostriedkov podnikom.

"Musíme aktívne povzbudzovať konečný dopyt v ekonomike, zaistiť rast príjmov občanov, poskytnúť biznisu dodatočnú hotovosť a úvery," vyhlásil Putin podľa agentúry TASS.

  • inflacia-v-rusku-klesla-na-nulu-a-nezamestnanost-je-na-historicky-najnizsej-urovni-vyhlasil-putin

Májové tržby v maloobchode síce medziročne vzrástli o 5,4 percenta, "ale reálne - so zreteľom na infláciu - predsa len poklesli", poznamenal šéf štátu. Dodal, že na povzbudenie domácej spotreby už bolo prijatých niekoľko opatrení, vrátane zvýšenia penzií a minimálnej mzdy o desať percent od 1. júna, ako aj životného minima a mnohých sociálnych dávok.

Prezident zdôraznil, že úroveň nezamestnanosti v Rusku "sa v apríli nachádzala na historicky najnižších číslach po celú dobu sledovania", teda na štyroch percentách, a v máji počet registrovaných nezamestnaných dokonca ďalej klesol. Od druhej polovice mája sa podľa hlavy štátu taktiež zastavil rast cien v obchodoch.

"Infláciu sa podarilo skrotiť. Jej ročná miera k 27. máju predstavovala 17,4 percenta. Ale od druhej polovice mája sa rast cien zastavil. Teraz je inflácia na nule," vyhlásil Putin podľa TASS.

V korporátnych médiách, napríklad serveru Meduza, sa už predtým objavili hlasy anonymných zdrojov z Kremľa a ruskej vlády, že prezident neberie na vedomie problémy, ktoré ruskej ekonomike spôsobujú západné sankcie, uvalené v reakcii na ruský vpád na Ukrajinu.

Zdroj: hnonline.sk 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře