Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putin: MIER = bezpečnostné záruky (+ VIDEO rozhovoru)

Ruský prezident V.V.Putin poskytlo zásadný rozhovor pre popredného publicistu a novinára D.Kiseljova /kanál Rossija 1 a RIA Novosti/. Z kontextu vytrhnuté útržky z tohto interview prenikli aj do našich médií. Pre tých, čo chcú mať predstavu i o širšom pozadí Putinovej strategickej reči ponúkam aspoň najzaujímavejšie body týchto vyjadrení.

  • putin-mier-bezpecnostne-zaruky
 
  • Putin v prvom rade hovoril o mieri, o mieri na Ukrajine ale aj inde. Základom každého mieru musia byť spoľahlivé a dlhodobé bezpečnostné záruky pre všetky zainteresované strany konfliktu. Na Ukrajine to musia byť záruky bezpečnej existencie a rozvoja Ruska a Ukrajiny. Tieto záruky boli v 2014 na kyjevskom majdane Rusku a ruskej národnosti na Ukrajine odobrané. Rusko sa 8 rokov snažilo rokovaním s Kyjevom a najmä so Západom záruky obnoviť. Keď videlo, že výsledok je opačný, že riziko pre RF rastie, bolo prinútené začať vec riešiť vojensko-technickými prostriedkami. Podľa Putina toto ale nemusí trvať večne. Akonáhle RF bezpečnostné záruky zo strany Kyjeva a Západu dostane, vojenské aktivity na Ukrajine ukončí. Rokovanie o mieri musí byť seriózne a inštitucionalizované. Nesmie to byť chvíľkový rozmar nejakého narkomana. Nesmie to byť iba dôsledok nedostatku munície zo strany Kyjeva. Nesmie to byť iba taktika na získanie času na prezbrojenie, ako boli dohody Minsk 1 a 2. Musí to byť seriózne rozhodnutie dvoch zainteresovaných štátov-Ruska a Ukrajiny.
  • Rusko je technologicky a personálno-organizačne pripravené použiť všetky druhy zbraní, vrátane jadrových zbraní, aby obhájilo svoje národnoštátne záujmy. Jadrové zbrane však Rusko použije iba v prípade, že bude ohrozená samotná existencia ruského štátu a národov a národností, ktoré na jej území žijú.
  • Rusko sa na rozdiel od Západu neusiluje o rozvrat medzi štátmi EU či NATO. Vývoju v rámci týchto organizácií ponecháva voľný priebeh. Putin však sarkasticky konštatuje, že to robí aj preto, lebo vnútorná dynamika vzťahov medzi členskými štátmi EU a NATO sama speje k rozvratu a deštrukcii.
  • Svet nie je iba USA, Japonsko a Európa. Svet mimo týchto regiónov predstavuje väčšiu časť geografie a demografie Zeme. S rozvojom komunikácie a informatizácie sa tento ne-západný svet prebúdza. Emancipuje sa. Dominancia Západu a jeho „zlatej miliardy“ nad svetom mizne. Putin doslova hovorí “ Ples upírov končí, páni !“ Časy, keď ste si vy na Západe napchávali bruchá „ľudským mäsom“ a vrecká peniazmi, je už definitívne preč. Krajiny Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky sa prebúdzajú a hľadajú alternatívy vývoja. Jednu z nich im ukazuje hodnotový svet Ruska. Ale aj svet krajín BRICS, najmä Číny. Pozícia Ruska vo svete budúcnosti bude rásť. Čas hrá v prospech Ruskej federácie. V prospech mierového spolunažívania národov. Ten čas prichádza. Treba len vydržať.

Toľko „ideologické školenie“ V.V.Putina. Vráťme sa teraz na zem, k aktuálnemu vývoju na frontoch. Ukrajinské OS pokračovali v budovaní línií strategickej obrany, podnikali časté prieskumné protiútoky na niektorých častiach frontov, vysielali nad územie RF desiatky dronov a záškodníckych skupín. Pri likvidácii takýchto skupín v kurskej a belgorodskej oblasti včera prišlo o život okolo 300 banderovcov. Zhoreli desiatky ukrajinských tankov, BVP a guľometných pick-upov. Banderovci v kurskej a belgorodskej oblasti boli rozprášení za dve hodiny.

Čo je dôvod takýchto zbytočných masakrov ? Zmyslom výpadov do RF bolo narušiť atmosféru volieb ruského prezidenta. Či ten dosiahnutý propagandistický účinok stál za toľké životy mladých Ukrajincov nech posúdia samotní ľudia na Ukrajine.

Výpad špeciálnej údernej skupiny na druhú stranu frontu dnes realizovalo aj Rusko. Ruský specnaz v chersonskej oblasti prenikol na pravú stranu Dnepra. Na pilónoch a ostrovčekoch pri troskách Antonovského mosta zničil tamojšie ukrajinské posádky, no najmä vyradil z prevádzky navigačné a zameriavacie zariadenia, raketové palebné postavenia a zariadenia elektronického boja. Po dokončení roboty sa specnaz vrátil na ruskú ľavú stranu Dnepra.

Najväčším územným ziskom pokračujúceho postupu OS RF bolo prelomenie frontu na bokoch obrany mestečka Časov Jar. Vytvorili sa tak predpoklady na vybudovania kotla okolo tohto mestečka a na jeho obsadenie v horizonte pár dní. Predpoklady na postup na Krasnogorovku resp. na Pokrovsk boli zase vytvorené včerajším obsadením opevnenej obce Nevelskoje. Dnes sa priestor obce dočisťuje.

Prielom frontu hlásia analytici aj inde. Najmä na zaporožskom fronte. V smere Orechovskij, Rabotino, Vremevskij. Hlavný veliteľ OS UA gen.Syrskij dnes priznal, že Rusi dokážu prelomiť front prakticky kdekoľvek na 2000m km dlhých líniách bojov. Ak tak nerobia je to zo strategických a logistických dôvodov.

Na ostatných častiach frontov k veľkým pohybom nedochádza. Najurputnejšie boje zvádzajú Ukrajinci s Rusmi pri Rabotine a Verbovom. OS UA rozmiestňujú ďalekonosné delostrelectvo a raketové palebné postavenia v smere na Kamensk. OS RF na druhej strane udreli na infraštruktúru banderovcov v Selidove. Boli tu zničené sklady, komunikačné body a zhromaždiská ukrajinských záložníkov. Zasiahnuté ale bolo aj jedno palebné postavenie amerických HIMARS.

Zdá sa, že po krátkej taktickej pauze sa OS RF opäť aktivizujú. Či bude cieľom ich útokov Časov Jar alebo iné miesto frontu, ukážu najbližšie dni.

Zdroj: https://trikopce.blog.pravda.sk/2024/03/13/putin-mier-bezpecnostne-zaruky/

+ VIDEO ------------------------

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře