Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko považuje odchod USA z Afghánistánu za předčasný

  • afghan-war-hilmand
Ministr zahraničních věci Ruské federace Sergej Lavrov prohlásil, že úkoly spojené s likvidací hrozeb v Afghánistánu stále nebyly vyřešeny. Podle názoru hlavy MZV RF, USA nesplnily požadavky mandátu OSN. Plánované stažení vojsk v roce 2014 tak je předčasné.

Vojenská operace USA a jejich spojenců v Afghánistánu byla zahájena v roce 2001 a zprvu její měřítko nebylo příliš velké. V roce 2003 byla zastíněna zahájenou vojenskou kampaní v Iráku s tím, že sám Afghánistán odešel do pozadí. Mezi tím byla irácká operace ukončena tím, že úkoly spojené s udržováním pořádku byly předány do rukou místních sil. Konec afghánské operace však v té doby byl v nedohlednu.

Operace, které byla původně zahájena kvůli zajištění bezpečnosti v Kábulu a jeho okolí se postupně začala rozrůstat, ale vynaložené válečné úsilí nikdy nedostačovalo k vítězství. Podle názoru řady specialistů by vojenská přítomnost 80.000 – 120.000 mužů v raném stádiu operace, kteří by převzali kontrolu nad celým afghánským územím, umožnila celý problém vyřešit mnohem dříve. Dnes, kdy odpor proti Američanům stále roste je současných 132.000 mužů počet nedostatečný. A další rozšíření kontingentu je nedostupné kvůli vnitřním příčinám v samotných USA: jak politických, tak i ekonomických.

Dnes USA mluvit o tom, že kontrolují afghánské území, nemohou. Dokonce i tam, kde je tato kontrola uplatňována se ve skutečnosti jedná jen o značně pochybný kompromis. Nejvýrazněji se tento kompromis projevuje v otázce boje s drogami, který se ve svém konci navíc ukázal jako zcela nereálný, protože „Nemůžeme dopustit, to, aby se obyvatelé jedné z nejchudších zemí světa ocitli bez prostředků ke své existenci a nedostali nic na oplátku", prohlásil ještě v roce 2010představitel NATO James Appaturay.

Kampaň v Afghánistánu očividně nedosáhla cílů, které jí ukládá mandát Rady bezpečnosti OSN. Její přerušení dnes navíc může vást k mnohem závažnějším problémům, než jsou ty současné. V devadesátých letech, když hnutí Taliban postupně ovládlo podstatnou část území Afghánistánu, prakticky okamžitě zahájilo „export nestability" na sever. Vůdci Talibů v roce 1999 otevřeně vyhlašovali podporu čečenským teroristům. Vliv Talibanu se také silně podepisoval na situaci v bývalých sovětských republikách ve Střední Asii.

Mezi argumenty „na podporu" Talibanu velmi často zmiňují zákaz pěstování opiového máku. Ve skutečnosti však situace s tímto zákazem rozhodně není tak jednoduchá. Velkou část doby, kdy vládl Taliban – od roku 1996 do roku 2000 se výroba máku v zemi zvýšila z 2.200 tun v roce 1996 na 4.500 tun v roce 1999. Zákaz byl zaveden v létě 2000. Důsledkem bylo, že úroda opiového máku v roce 2001 dosáhla jen 185 tun.

Obecně se přijímá ta skutečnost, že zákaz byl způsoben ani ne tak touhou zříci se výroby bílé smrti, jako spíše nutností zlepšit si image během jednání a také zvednout ceny jak suroviny, tak i konečných výrobků.

Dnes se pěstováním opiového máku zabývají prakticky na celém území Afghánistánu, nezávisle na politickém přesvědčení. Jeho úroda v roce 2011 přesáhla 5.800 tun.

Teroristická činnost se také nesnižuje. Počet bojovníků Talibanu, který se k roku 2006 snížil na 12.000, znovu začal růst a v roce 2010 dosáhl čísla 27.000. Za těchto podmínek plánovaný odchod Američanů povede jen k tomu, že Taliban znovu velmi rychle obnoví svoji kontrolu nad celým územím Afghánistánu. Už jen proto, že se dnes profiluje jako síla, která „bojuje se zahraniční okupací".

Pro Rusko takový scénář bude výhodný jen stěží: vítězství Talibanu bude znamenat obnovení „exportu radikalismu", který je dnes obrácen dovnitř země, přes severní hranici Afghánistánu. Tímto způsobem tak armády USA a NATO řeší úkoly, které by v opačném případě muselo řešit Rusku na území středoasijských republiky.

V současných podmínkách je navíc přerušení operace nemožné i pro samotné USA. Je totiž velmi pravděpodobné, že triumfální návrat Talibů a svržení režimu Hamída Karzáího pro Washington bude skutečnou porážkou, podobnou té ve Vietnamu. Pouze s jedním rozdílem: ve Vietnamu zvítězila síla, která byla kontrolována SSSR a které vedla operace v rámci platných pravidel hry. Renesance Talibanu bude znamenat vítězství síly, která je cizí pro všechny hráče, s neznámými následky pro celý region.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_06_10/77723529/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře