Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Banka BRICS má nového lídra a nové plány

Dilma Rousseffová přichází s poselstvím o snižování chudoby

Institucí, v jejímž vedení dojde ke změně, je Nová rozvojová banka (NDB), lidově nazývaná banka BRICS. V jejím čele bude stát bývalá brazilská prezidentka Dilma Rousseffová.

Podle internetových stránek The Diplomat toto jmenování odráží úzké vztahy mezi Stranou pracujících prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy a vládou v Pekingu.

  • banka-brics-ma-noveho-lidra-a-nove-plany
  • banka-brics-ma-noveho-lidra-a-nove-plany
  • banka-brics-ma-noveho-lidra-a-nove-plany
  • banka-brics-ma-noveho-lidra-a-nove-plany
  • banka-brics-ma-noveho-lidra-a-nove-plany
  • banka-brics-ma-noveho-lidra-a-nove-plany
  • banka-brics-ma-noveho-lidra-a-nove-plany

S okamžitou platností bude Rousseffová pracovat přímo ze Šanghaje, kde složila přísahu. Jako prezidentka NDB bude pobírat měsíčně asi 57 000 dolarů, což odpovídá přibližně 113násobku průměrného měsíčního platu v Brazílii, který činí 504 dolarů.

V čele NDB bude stát až do července 2025, kdy skončí její funkční období brazilské prezidentky NDB. Rousseffová jako brazilská prezidentka spoluzakládala NDB, čímž se postavila finanční hegemonii Západu a jeho kontrole nad mezinárodními rozvojovými institucemi.

V komuniké, které zveřejnila brazilská veřejnoprávní tisková agentura Agência Brasil, se zdůrazňuje, že Rousseffová chce podporovat projekty v oblasti životního prostředí a obejít "geopolitický dopad odvetných opatření Západu vůči Rusku".

Nový světový řád? Země BRICS nabízejí alternativu k Západu

Předpovědi, že státy BRICS budou nejrychleji rostoucími ekonomikami, se zatím plně nepotvrdily. Místo toho nyní aliance nabízí diplomatické fórum a financování rozvoje mimo hlavní proud Západu, uvádí se v článku Deutsche Welle.

Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika se snaží zaujmout pozici zástupců globálního Jihu a poskytnout "alternativní model ke skupině G7".

V roce 2014 založily země BRICS s počátečním vkladem 50 miliard dolarů (asi 46 miliard eur) Novou rozvojovou banku jako alternativu ke Světové bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Kromě toho vytvořily mechanismus likvidity nazvaný Ujednání o podmíněných rezervách na podporu členů, kteří mají problémy s placením.

Tyto nabídky byly atraktivní nejen pro samotné státy BRICS, ale také pro mnoho dalších rozvojových a rozvíjejících se ekonomik, které měly bolestné zkušenosti s programy strukturálních úprav a úspornými opatřeními MMF. Mnoho zemí proto naznačilo, že by mohly mít zájem o vstup do skupiny BRICS.

Zdroj: https://thediplomat.com/2023/04/former-brazilian-president-named-as-head-of-china-based-new-development-bank/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře