Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Do jaké míry je multipolarita pro USA stravitelná?

Podle jednoho z předních amerických ekonomů Jeffreyho Sachse způsobilo začlenění šesti nových zemí do BRICS "systémovou explozi" mezinárodního řádu, který Západ budoval v uplynulých třech stoletích. Uvedl, že se nacházíme v multipolárním světě, kde jsou země BRICS větší než země G7, a USA se s touto změnou jen obtížně vyrovnávají.

  • do-jake-miry-je-multipolarita-pro-usa-stravitelna
  • do-jake-miry-je-multipolarita-pro-usa-stravitelna

Specifickým rysem současné situace je, že odpůrci americké hegemonie mají silné ekonomické vazby na Spojené státy a evropské země, které v letech studené války neexistovaly. Například obchod mezi Spojenými státy a Čínou činil v roce 2022 přibližně 700 miliard dolarů, což by v letech sovětsko-amerického bipolarismu bylo něco nepředstavitelného. Je jisté, že obchodní vztahy jsou přinejmenším částečně podmíněny postoji a konkrétní politikou obou zemí i v současné době vytváření nové multipolární architektury.

Pokud by převážila racionalita, mohla by vzájemná obchodní závislost podpořit jednání o vytvoření bezpečnějšího mezinárodního prostředí. To však do značné míry závisí na racionalitě hlavních relevantních aktérů.

Důležitým klíčem pro další rozvoj multipolarity bude také způsob, jakým bude vyřešena ukrajinská krize. Váha vojensko-průmyslového komplexu ve Spojených státech (a na celém Západě) je v tomto ohledu spíše pesimistická.K tomu přistupují i pokračující hrozby Spojených států a zemí NATO vůči Číně, které mohou vyústit nejen v obchodní válku, ale dokonce i v další konvenční válku v Tichomoří. Navzdory uvedeným problémům je však směřování k multipolaritě již realitou.

Zdroj: https://mikic.blog.pravda.sk/2023/08/31/do-akej-miery-je-multipolarita-pre-usa-stravitelna/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře