Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jim O'Neill: BRICS by se měl rozšířit a ukončit dolarovou dominanci

Jim O'Neill, bývalý hlavní ekonom Goldman Sachs Group Inc., který vytvořil zkratku BRIC, řekl, že blok národů, který později toto jméno přijal, by se měl rozšířit a pracovat na boji proti dominanci dolaru.

V článku publikovaném v časopise Global Policy, O'Neill vyzval skupinu, aby uplatňovala přísná kritéria, aby zajistila, že přidání jakýchkoli nových členů do jejích řad pomůže dosáhnout jejích cílů, a vyzval ji, aby se zaměřila na financování ochrany klimatu, zlepšení zdravotní péče a podporu obchodu. .

  • jim-o-neill-brics-by-se-mel-rozsirit-a-ukoncit-dolarovou-dominanci
  • jim-o-neill-brics-by-se-mel-rozsirit-a-ukoncit-dolarovou-dominanci
  • jim-o-neill-brics-by-se-mel-rozsirit-a-ukoncit-dolarovou-dominanci
  • jim-o-neill-brics-by-se-mel-rozsirit-a-ukoncit-dolarovou-dominanci

„Americký dolar hraje v globálních financích příliš dominantní roli,“ napsal. "Kdykoli se Federální rezervní rada pustila do období zpřísňování měny nebo naopak uvolňování, důsledky na hodnotu dolaru a řetězové efekty byly dramatické."

Brazílie, Rusko, Indie a Čína založily BRIC v roce 2009 a blok se stal BRICS o rok později, když byla přijata Jižní Afrika. Pokud se rozšíří tak, aby zahrnoval další „rozvíjející se země s přetrvávajícími přebytky“, mohl by vzniknout globálně spravedlivější, multiměnový globální systém, řekl O'Neill.

Tvrdí, že dominance dolaru znamená, že břemeno dluhu denominovaného v dolarech pro jiné národy stoupá a klesá se směnným kurzem, což destabilizuje jejich vlastní měnovou politiku, přičemž pohyby dolaru nakonec hrají větší roli než domácí rozhodnutí.

Čtěte více: BRICS diskutuje o expanzi, když Írán a Saúdská Arábie hledají vstup

Ekonom přesto varuje, že skupina by měla přijímat pouze země, které splňují původní kritéria velké populace a velké ekonomiky s významným potenciálem. Nesouhlasí s jejím rozhodnutím zahrnout Jihoafrickou republiku, zdaleka nejmenší zemi BRICS.

„Pokud je hlavním cílem BRICS jako skupiny symbolika, což se často zdá být, pak je pochopitelné přilákat další, zejména rozvíjející se země s velkou populací,“ řekl. Pokud však existuje ekonomický účel, „je třeba zaměřit se na kritérium pro začlenění nových členů,“ napsal v dokumentu nazvaném Budoucnost BRICS a nové rozvojové banky.

Mezi cíle skupiny by mělo patřit získání silnějšího hlasu v globálních institucích, jako je Světová banka a Mezinárodní měnový fond, řekl O'Neill. Zatímco BRICS tvoří 42 % světové populace, její členové mají podle Institutu pro bezpečnostní studia se sídlem v Pretorii méně než 15 % hlasovacích práv v SB a MMF.

BRICS plánuje letos rozhodnout, zda přijme nové členy, a pokud ano, jaká kritéria použít, řekl začátkem tohoto měsíce Anil Sooklal, jihoafrický velvyslanec v bloku. Saúdská Arábie a Írán patří mezi asi tucet zemí, které projevily zájem o připojení, řekl.

O'Neill řekl, že noví členové by měli mít alespoň 100 milionů obyvatel, přičemž mezi potenciálními kandidáty by měly být asijské země jako Indonésie, Bangladéš, Vietnam, Pákistán a Filipíny. V úvahu připadá také Mexiko, Turecko, Nigérie, Egypt a Etiopie, řekl. Připustit Saúdskou Arábii a Írán by mělo smysl pouze tehdy, pokud se skupina snaží vytvořit protiváhu dolaru, protože patří mezi největší světové producenty ropy, řekl.

Větší blok by však spolupráci, která se již zastavila, ještě více ztížil.

O'Neill upozorňuje, že BRICS a New Development Bank, již propásly řadu příležitostí.

Čína a Indie, největší členové BRICS, prokázaly malé odhodlání rozvíjet silné obchodní vztahy. NDB by měla mít a stále by mohla mít silný mandát k financování alternativní energie v boji proti změně klimatu. Všech pět zemí BRICS patří mezi 14 největších světových producentů skleníkových plynů, přičemž Čína je největším samostatným zdrojem.

Pokud by bylo možné splnit jasné cíle, „expanze BRICS by byla nejen rozumná, ale měla by být vítána všemi, včetně tradičních mocností,“ řekl O'Neill.

Překlad CFP!

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře