Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ruská speciální operace na Ukrajině má obnovit globální strategickou stabilitu

Pokud by se Rusko podvolilo pokusu USA o jaderné vydírání, Washington by se okamžitě zaměřil na Čínu, načež by obnovil svou upadající unipolární hegemonii na planetě, pokud by se mu následně podařilo strategicky neutralizovat i tuto zemi.

Autor na začátku tohoto týdne varoval, že "Kyjev se musí stáhnout z Doněcka a Luganska, pokud chce skutečně odvrátit válku", a poukázal na to, že Moskva rozhodně podpoří své nově nalezené spojence v Donbasu vojenskými prostředky, aby zajistila bezpečnost jejich civilního obyvatelstva, pokud by Ukrajina pokračovala v nevyprovokované genocidní ofenzivě proti nim. Bohužel se USA nepodařilo zkrotit svou východoevropskou zástupnou armádu, což přimělo Rusko k zahájení probíhající speciální operace na Ukrajině.

  • ruska-specialni-operace-na-ukrajine-obnovi-globalni-strategickou-stabilitu

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenza dnes ráno zformuloval důvody, které stály za rozhodnutím prezidenta Putina.

Obvinil Západ vedený Spojenými státy, že využívá obyvatel Donbasu jako "vyjednávacího trumfu v geopolitické hře, jejímž cílem je oslabit Rusko a přiblížit NATO k našim hranicím", a udeřil na jejich dvojí metr vůči stejným humanitárním právům, o nichž dosud tvrdili, že jsou pro ně svatá, i když jen tehdy, když to prospívá jejich vlastním geostrategickým cílům.

Pokračující odmítání Kyjeva plnit Minské dohody podporované RB OSN přímo vyprovokovalo Moskvu k rozhodnému zásahu do zbytku Ukrajiny, který Rusko stále uznává jako spadající pod pravomoc této vlády. Přesněji řečeno, Kreml se ve skutečnosti domnívá, že ukrajinská vláda již ani nevykonává praktickou suverenitu poté, co ji po převratu v roce 2014, který následoval po několikaměsíčním řádění městského terorismu lidově nazývaného "Euromajdan", převzaly USA.

Cílem probíhající operace je donutit ukrajinské orgány podporované USA po převratu, aby se vrátily ke své mírové politice před změnou režimu vůči vlastnímu lidu, Rusku a zbytku regionu.

Prezident Putin ve svém čtvrtečním ranním projevu k národu uvedl, že cílem jeho země je zajistit demilitarizaci této země, její denacifikaci a postavit před soud ty, kteří prováděli zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, včetně ruských občanů.

Širším kontextem, v němž k tomu dochází, je nevyhlášená a Spojenými státy vyprovokovaná raketová krize v Evropě, která byla iniciována snahou Washingtonu neutralizovat schopnost Moskvy zasadit druhý jaderný úder, aby ji tak trvale stavěl do pozice jaderného vydírání. Prezident Putin tyto velmi věrohodné obavy již dříve rozvedl během svého "rozšířeného zasedání rady ministerstva obrany" 21. prosince, stejně jako na "zasedání Rady bezpečnosti" 21. února a následném projevu k národu později večer.

Konečným cílem je revidovat evropskou bezpečnostní architekturu vojenskými prostředky v případě, že Západ vedený USA nebude respektovat požadavky Ruska na bezpečnostní záruky, aby byla vstřícnější vůči národním bezpečnostním zájmům Moskvy. To je v souladu s principem nedělitelné bezpečnosti OBSE, který byl v průběhu desetiletí porušován rozšiřováním NATO na východ na jeho úkor. To je jediný výsledek, který může obnovit strategickou bezpečnostní stabilitu, kterou USA narušily.

Sergej Karaganov, čestný předseda velmi vlivné ruské Rady pro zahraniční a obrannou politiku, zveřejnil ve středu na RT velmi podrobný analytický článek s názvem "Nová ruská zahraniční politika, Putinova doktrína".

Všem zainteresovaným čtenářům velmi doporučujeme, aby si ji přečetli celou, protože pečlivě popisuje zamýšlené prostředky Moskvy k trvalému zadržování hrozeb pro její národní bezpečnost vedených USA.

Pozorovatelé by si měli uvědomit, že k tomu nemuselo dojít, ale že Rusko doslova nemělo na výběr, aby nakonec neskončilo vydíráním ze strany USA jadernými prostředky. Prezident Putin to naznačil ve své citované události z 21. prosince, když přiznal, že "to, co dělají nebo se snaží či plánují udělat na Ukrajině, se neděje tisíce kilometrů od našich státních hranic. Děje se to na prahu našeho domu. Musí pochopit, že my prostě nemáme kam dál ustupovat".

Vzhledem k tomu, že "už není kam ustupovat" a USA se odmítají uchýlit k diplomatickým prostředkům navrhovaným Ruskem pro řešení této raketové krize, kterou Amerika sama iniciovala, bylo při zpětném pohledu zřejmé, že Moskva bude nucena jednat stejnými vojensko-technickými prostředky, před kterými dříve mlhavě varovala, aby zajistila neporušenost svých červených linií národní bezpečnosti. Tato skutečnost potvrzuje oprávněnost odkazu prezidenta Putina na článek 51 Charty OSN, kterým ospravedlňuje svou operaci.

Ti, kdo skutečně podporují přirozené demokratické právo všech států vládnout a rozvíjet se podle toho, co jejich mezinárodně uznávaní představitelé uznají za vhodné, a také obranně zajišťovat svou národní bezpečnost tváří v tvář nevyprovokovaným zahraničním hrozbám, by proto měli podpořit ruskou speciální operaci na Ukrajině. Cílem Moskvy není dále destabilizovat svět, ale konečně v něm obnovit stabilitu poté, co Washington jednostranně podkopal strategický stav věcí.

Euroasijská velmoc využívá svého mezinárodněprávního práva na sebeobranu, a to nejen na ochranu vlastních červených linií národní bezpečnosti a humanitárních zájmů obyvatel Donbasu, ale také v zájmu celého světa. Pokud by se Rusko podvolilo pokusu USA o jaderné vydírání, Washington by se okamžitě zaměřil na Čínu, načež by obnovil svou upadající unipolární hegemonii na planetě, pokud by se mu následně podařilo strategicky neutralizovat i tuto zemi.

Z těchto důvodů je kauza Ruska spravedlivá a plně v souladu s duchem Charty OSN, která oficiálně deklarovala rovnost národů a nepřípustnost toho, aby si takový stát, jako jsou USA, údajně zajišťoval vlastní bezpečnost na úkor někoho
jiného, například Ruska (a v tomto případě i Číny). Moskva není takzvanou "revizionistickou mocností", tou je Washington, neboť jediné, co Rusko chce, je návrat k mezinárodnímu řádu zakotvenému OSN a dříve odsouhlasenému i samotnými USA v té době.

Byla to výhradně globálně destabilizující snaha USA o unipolární hegemonii po rozpadu SSSR na konci staré studené války, která vedla k tomu, že se vše dostalo do tak hrozivého bodu, v jakém se nachází v současnosti. Nadcházející úspěch ruské speciální operace na Ukrajině proto obnoví stabilitu ve světě.

Autor: Andrew Korybko

-----------------------------------------------------

Andrew Korybko je americký politický analytik, novinář a pravidelný přispěvatel do několika online časopisů a také člen odborné rady Institutu strategických studií a prognóz na Univerzitě lidského přátelství Ruska (Strategic Studies and Predictions at the People’s Friendship University of Russia.)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře