Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Julian Assagne má právo na politický azyl, zaútočí Británie na ekvádorské velvyslanectví?

Mezi Ekvádorem a Velkou Británií se rozhořela diplomatická válka. Julian Assange se během svého nuceného londýnského pobytu ukryl na tamním ekvádorském velvyslanectví, na kterém rovněž požádal o politický azyl. Spojené království se nechce smířit se svou prohrou a s ozbrojenou policejní eskortou vyčkává před vchodem ambasády.

  • julian-assagne-ma-pravo-na-politicky-azyl-zautoci-britanie-na-ekvadorske-velvyslanectvi

Rovněž Spojené království Ekvádoru vyhrožuje, že pokud nevydá Assagne do rukou britské policie, tak tato policie vnikne na ekvádorské velvyslanectví a Juliana Assagne si vezme sama. Bývalý hacker a zakladatel WikiLeaks měl být z Anglie deportován do Švédska, kde čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Pokud by se skutečně Julian Assagne dostal do této severské země, s téměř stoprocentní jistotou by byl okamžitě vyexpedován do USA, kde je o Juliana Assagne nebývalý zájem. V USA by posléze mohl Julian Assagne čelit dokonce za špionáž trestu smrti. Odhalené diplomatické depeše udělaly v očích americké diplomacie z australského občana teroristu číslo jedna.

Julian Assagne svou činností strhnul ochranitelský závoj americkému boji proti terorismu. Jeho dnes již kultovní WikiLeaks a jednotlivé depeše z amerických velvyslanectví po celém světě, pošpinily především americkou zahraniční politiku jako takovou. Julian Assagne udělal pouze to, co má zaručovat každá demokracie. Občan má právo být informován o činech své vlády. Julian Assagne tedy informoval nejen Američany o tom, co dělá jejich vláda a za co jsou představitelé státu placeni. Najednou celý svět uviděl, že terorismus není až zas takovým terorismem, a že americká administrativa nedodržuje lidská práva.

Julian Assagne není a nikdy nebyl nebezpečným pro Američany. On je nebezpečný pro vládu a lobbisty napojené na americké přední politiky, a ti se také v případě přesunu zakladatele WikiLeaks do USA mohou postarat o neférové potrestání Juliana Assagne. Najednou by se tento Australan mohl ztratit a nikdo by nevěděl, kde je. Neférovost, americká pomstychtivost a nezaručitelnost spravedlivého procesu, to jsou hlavní důvody, proč nechce být Julian Assagne deportovaný do Spojených států amerických. Jakmile by totiž překročil hranice britského království, nemůže si být jistý svým životem.

USA požaduje po Švédsku vydání Juliana Assagne, proto je také britská administrativa připravena porušit mezinárodní právo. Angličané jako ochránci lidských práv, tady najednou chtějí zaútočit na území cizího státu jen proto, aby vyhověli přání svých spojenců? Již tento postup plný vyhrůžek poukazuje na podivnosti. Podivosti, ve kterých se ve jménu přátelských vztahů dvou zemí pošlapou práva jednoho člověka, který neudělal nic jiného, než že zveřejnil tolik ukrývanou pravdu o Iráku, Aghanistánu, mezinárodním “potírání” terorismu, mezinárodní politice, mezivládních obchodech a spoustě dalších činnostech amerických zahraničních zájmů.

Ekvádorský ministr zahraničí, Ricardo Patino, označil britská vyhrožování za velmi vážná porušení mezinárodního práva. Angličané ve své vyhrůžce doslova uvádějí: “ Musíte si uvědomit, že existuje právní základ ve Velké Británii o diplomatických a konzulární prostorech z roku 1987, který by nám umožnil přijmout opatření s cílem zatknout pana Assange v současných prostorách velvyslanectví. Upřímně doufáme, že nebudeme muset dosáhnout až do tohoto bodu, ale pokud nejste schopni vyřešit tuto otázku s přítomnosti pana Assange ve vašich prostorách, je to pro nás otevřená možnost.”

Britové tedy vyhrožují a klidně poruší článek 22 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Slovy ekvádorského ministra zahraničí, je tento britský přístup k problému projevem nepřátelského a nepřijatelného chování. Ricardo Patino také oznámil, že pokud by Spojené království podniklo nějaké kroky a vstoupilo by na ekvádorskou půdu, kterou představuje území ekvádorského velvyslanectví, tak Ekvádor posléze bude na takové chování patřičně reagovat.

Spojené království se chová jako by byl jihoamerický Ekvádor britskou kolonií, na kterou mají královské úřady automatické právo. Na Twitteru byla zahájena akce na podporu Juliana Assagne, dokonce existuje samostatný hashtag #Assagne. Lidé jsou vyzýváni, aby se shromažďovali před budovou ekvádorského velvyslanectví. Dokonce na Ustream.tv je možné sledovat přímý přenos z dění před velvyslanectvím. Britové zcela jasně chtějí Juliana Assagne vydat do Švédska. Je jim totálně jedno, co bude s tímto mužem. V The New York Times se objevuje zpráva, ve které Ekvádor povoluje Julianovi Assagne neomezený pobyt na svém velvyslanectví. Ve čtvrtek se k případnému udělení politického azylu vyjádří samotný ekvádorský prezident Rafael Correa.

Co bude nadále se zakladatelem WikiLeaks? Britská strana dala jasně najevo, že nedovolí Julianu Assagne vycestovat z království do Ekvádoru. Poruší tak Britové mezinárodní právo a zruší diplomatickou imunitu tamějšímu ekvádorskému velvyslanectví? Jak se může Julian Assagne dostat z velvyslanectví? Je tu možnost udělení diplomatického postu Ekvádorem. Ekvádor může z Juliana Assagne udělat diplomata s diplomatickou imunitou. Nebo může být Julian převezen v nějakém zavazadle, ale to už jsou pouhé představy bondovského střihu. V ekvádorském Quitu před budovou britského velvyslanectví demonstruje čtyřicítka místních obyvatel nesouhlasících s britskými vyhrůžkami.

Prozatím Brtové poukazují na své závazky plynoucí z Rámcového rozhodnutí o evropském zatýkacím rozkazu a vydávání z roku 2003, podle kterého mají zatknout Juliana Assagne a následně tohoto muže mají vydat do Švédska. Ve čtvrtek, 16. srpna 2012, se má uskutečnit mezi Londýnem a Quitem další videokonference. V tento den má padnout údajně poslední společný návrh na řešení celé situace. Proto je také možné očekávat, že do čtvrtka neproběhnou žádné větší akce namířené proti ekvádorské ambasádě.

Julian Assagne se skrývá na velvyslanectví zhruba dva měsíce. Po celou dobu dochází k diplomatické roztržce. Ekvádorský prezident měl dopisem před několika měsíci dopisem nabízel Julianovi Assagne možnost udělení politického azylu. Mezinárodní tisk se nyní podivuje nad ekvádorskou ochotou, když samotný Rafael Correa nevyniká ochranou práv ekvádorských novinářů.

Každopádně, Julian Assagne je ve velmi vážném ohrožení, a ta nabídka Ekvádoru představuje jedinou možnou záchranu. Pět policejních antonů vartuje před velvyslanectvím, někteří policisté vstoupili do haly budovy, aby i následně bez Juliana Assagne velvyslanectví opustili. Počty policistů se kolem ambasády každou hodinou zvyšují. Podle zpráv z Twitteru, britská policie pronikla vnitřním požárním schodištěm do části velvyslanectví, ve které se nacházejí byty jednotlivých zaměstnanců velvyslanectví. Policisté blokují oblast kolem budovy, policejní dodávka je zaparkovaná 20 metrů od ambasády.

Velvyslanectví je podle tweetů wikileaks terčem DDOS útoků. Tyto útoky mají především za úkol přetížení počítačů a místních sítí. Pokud Ekvádor poskytne zakladateli WikiLeaks azyl, bude zároveň Ekvádor postavený před politické a ekonomické důsledky. Především americká administrativa se tímto směrem může Ekvádoru pomstít. Jsou to především USA, které již nyní mohou vyvíjet tlak na ekvádorské politiky, Budova velvyslanectví má podle zpráv pouze jeden hlavní vchod, který by v případě odchodu z velvyslanectví musel projít také Julian Assagne.

Profesor mezinárodního práva na Australské národní univerzitě, Donald R. Rothwell, se k britskému vyhrožování vyjádřil takto: “Pokud Spojené království zruší velvyslanectví diplomatickou ochranu a vstoupí do ambasády Ekvádoru, kde zatkne Assagneho, bude tento čin oprávněně vnímán jako významné porušení mezinárodního práva, které může skončit před mezinárodním soudem.” Samotní právní experti poukazují na protiprávní jednání Velké Británie, které, pokud bude provedeno, může mít velmi vážné mezinárodní důsledky.

Matka Juliana Assagne v médiích hovoří velmi podrážděně, čemuž se ani v nejmenším nemůžeme divit. Christine Assange v médiích řekla toto: “ vstup policie do ekvádorského velvyslanectví v Londýně by byl aktem války. Co Spojené státy chtějí, USA dostanou od svých spojenců, bez ohledu na to, zda je to legální, nebo jestli je to etické nebo zda dochází k porušování lidských práv nebo práva. Všichni jsme jejich lokajové”

Jak dopadne celá záležitost s Julianem Assagne?…….

zdroj:http://www.hrebenar.eu/2012/08/julian-assagne-ma-pravo-na-politicky-azyl-zautoci-britanie-na-ekvadorske-velvyslanectvi/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře