Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Na počátku ukrajinské krize stál Putin

„Nevměšujte se!" žádá už týdny, ba měsíce až poněkud stereotypně především šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a poukazuje na to, že ve srovnání s živou západní diplomatickou aktivitou ruské vyjednavače, politické poradce a analytiky nikde není vidět.

  • na-pocatku-ukrajinske-krize-stal-putin

Vidět možná ne, ale že by tam přímo nebyli nebo alespoň na dálku nevyvíjeli na Janukovyče a jeho okolí nějaký tlak – to je skoro vyloučeno. Ostatně dnes se vcelku jasně ukazuje, že na počátku současné politické krize na Ukrajině nestál nikdo jiný než Vladimir Putin.  

Zrekapitulujme si teď stručně, jak se jeho vztah k problému Ukrajiny vyvíjel. Právě Putin je autorem výroku z roku 2005, že rozpad Sovětského svazu byl „největší geopolitickou katastrofou 20. století“. Veškeré jeho prezidentské i premiérské snažení ostatně vždy vedlo a nadále povede přinejmenším ke zmírnění důsledků této údajné katastrofy.  

Sem patří především jeho současná snaha, inzerovaná ihned po prezidentských volbách v roce 2012, soustředit ruskou zahraniční politiku především na státy „blízkého zahraničí“, tedy na bývalé sovětské svazové republiky.  

Mezi těmi je Ukrajina zcela jednoznačně nejdůležitější. A stejně tak sem patří i konkrétní plod jeho úsilí, Celní unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu, do níž je Ukrajina zatím neúspěšně, ale o to vytrvaleji lákána.  

A teď k posledním událostem: Těsně před posledním summitem EU na konci loňského listopadu ve Vilniusu, před nímž Viktor Janukovyč vytrvale hovořil o „evropské orientaci Ukrajiny“, došlo ke dvěma schůzkám Putina a Janukovyče s přísně utajeným obsahem – v Moskvě a v Soči. Kdo si myslí, že se na nich nejednalo o nepodepsání evropsko-ukrajinské asociační smlouvy, ten se určitě mýlí.  

Těžko říct, zda ruský prezident, když předkládal panu Janukovyčovi své argumenty, počítal s tím, co se kvůli jeho nepochybně brutálnímu tlaku na něj může na Ukrajině stát. Možnosti jsou v zásadě dvě: Buď ruští diplomaté na Ukrajině špatně vyhodnotili situaci a gosudarovi špatně poradili, anebo je gosudar jednoduše zvyklý rozhodovat tak, jak sám uzná za vhodné.  

Horší eventualitou je ta druhá. Chyba se totiž obvykle dá napravit. V případě klasického ruského samodurství je to daleko horší.  

Vladimír Vladimirovič právě tuhle ruskou variantu nemoudré zvůle demonstroval v olympijském Soči, jež jeden ruský kolega popisuje slovy: „Je to trochu zvláštní místo pro zimní olympijské hry, zato bude Rusko jedinou zemí, na jehož olympijských sportovištích budou sjezdovky končit málem na subtropické mořské pláži.“  

Inu, od člověka, který se rozhodl pořádat zimní olympiádu v subtropech, se dá očekávat cokoli.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře