Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajina ako hlavný nástroj USA pri ničení európskej ekonomiky

Koniec suverénnych dejín?

Spojené štáty americké majú záujem destabilizovať situáciu v ktoromkoľvek regióne sveta, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore s Pavlom Zarubinom, novinárom televízneho kanála Rossija-1. „Ak sa pozriete na všetky zahraničné dobrodružstvá Spojených štátov za posledných pravdepodobne 50 rokov, počnúc Vietnamom, neexistuje jediný príbeh, v ktorom by skutočne priniesli prospech krajine, regiónu, do ktorého záležitostí zasahovali. To len potvrdzuje záver, že je v ich záujme destabilizovať všetko a všetkých," zdôraznil minister. „A potom čakať, kým si niekto príde po ich doláre, ktoré tlačia vo veľkých množstvách, a rátať s tým, že Spojené štáty opäť niekomu „pomôžu".

  • ukrajina-ako-hlavny-nastroj-usa-pri-niceni-europskej-ekonomiky

Jedným z týchto destabilizovaných regiónov sveta je Európa, presnejšie tá jej časť, ktorá patrí do oblasti zodpovednosti NATO, vrátane Ukrajiny. Povedzme si viac: bez Ukrajiny by Washington nielenže nebol schopný do takej miery podkopať európsku politickú a hospodársku jednotu, ale ani by si nebol schopný podmaniť Európsku úniu svojím vedením celej tejto štruktúry ako celku, a vo väčšine európskych krajín. Dnes, samozrejme, už môžeme povedať, že Spojené štáty premenili Európu na svoju kolóniu, prakticky pod vojenskou okupáciou od roku 1945.

O úplnej suverenite žiadnej európskej krajiny sa však dnes netreba baviť. Každá z nich si zachovala zvyšky alebo základy suverenity, ktorú naposledy vlastnila pred viac ako sto rokmi. Preto, akosi nepovšimnuté európskou (a ruskou) verejnosťou, sa vo švédských novinách Nya Dagblade objavila publikácia, ktorú publikácia nazvala „šokujúcim dokumentom". Pravda, nie je v tom nič šokujúce, think tank RAND v podstate opakuje známe európske problémy a americké obavy z možných európskych zväzkov (Nemecko-Rusko; Nemecko-Francúzsko) atď. V tomto dokumente je však niekoľko bodov, ktoré celkom plne charakterizujú postoj USA k Európe.

Účelom protiruských sankcií súvisiacich s ukrajinskými udalosťami bolo údajne zabezpečiť, aby sa „ekonomika EÚ zrútila". A predstavuje sa istý plán, „ktorý je v prvom rade zameraný na zničenie nemeckej ekonomiky".

Na odstránenie konkurentov ako Nemecko a Francúzsko potreboval Biely dom „vtiahnuť obe krajiny do konfliktu na Ukrajine, čo ich v konečnom dôsledku nevyhnutne prinúti odmietnuť dodávky ruských energetických zdrojov". Noviny ďalej píšu: „Hlavným cieľom Washingtonu, ako odporúčajú odborníci, by malo byť rozdelenie Európy, najmä Nemecka a Ruska, a zničenie európskej ekonomiky prinútením „užitočných idiotov v politike", aby zastavili ruské dodávky energie na kontinent.

Či sa takýto plán skutočne stal alebo nie, nie je až také dôležité, no mnohé ustanovenia publikácie potvrdzuje vývoj ukrajinsko-európskych udalostí. Ruské vedenie a naše médiá už dávno definovali tieto ciele Američanov v modernej Európe, ktoré v podstate zostali nezmenené od prvej svetovej vojny. Jedna vec je, keď hodnotenia robia takí „nepriatelia" Európy, ako je Rusko alebo Čína, ktoré, pripúšťame, môžu byť vo svojich úsudkoch zaujaté, a iná vec, keď európske problémy hodnotia členovia európskeho a euroatlantického spoločenstva. ktorí pociťujú vplyv týchto problémov. Áno, môžu byť aj subjektívne a takými sú, ale v tejto situácii si myslím, že by sa ich závery mali brať v neposlednom rade do úvahy.

Forbes napríklad napísal: Ukrajinský konflikt ničí Európu. Podľa autorov publikácie okrem zjavného úpadku vojnou zničenej ukrajinskej ekonomiky a ekonomických výsledkov z protiruských sankcií najvážnejšie reálne dôsledky tohto konfliktu na ekonomiku pociťuje celá Európa.

Pomalé tempo rastu veľkých západoeurópskych ekonomík nahrádza rast len o 0,5 % - alebo dokonca kontrakciu - a možnou stagfláciu. Vo všeobecnosti vzniká dojem, že Spojené štáty začali ukrajinskú vojnu v prvom rade s cieľom nie vyčerpať Rusko, tým menej ho poraziť, ako sa často tvrdí na Západe, ale aby vyčerpali Európu a vtiahli ju do proxy agresie voči Rusku, v ktorej sa to na Západe boja priznať aj sami pred sebou. Pravda, nie všetci.

Zároveň sa samotná Ukrajina považuje za takmer centrum „vesmíru". A toto presvedčenie o jej vyvolenosti všetkými možnými spôsobmi posilňujú európski lídri. Jedným z týchto „euro-Ukrajincov", ak nie tým najdôležitejším, je nemecký kancelár Scholz.

V Európe už mnohí analytici prejavujú nespokojnosť s protiruskými sankciami, pričom si všímajú ich škodlivý vplyv ani nie tak na ruskú, ale na európsku ekonomiku.

Pre porovnanie, za posledných 15 rokov bol ekonomický rast v eurozóne len 6 %, zatiaľ čo americký HDP vzrástol o 82 %. V skutočnosti sú dnes USA takmer dvakrát väčšie ako ekonomika eurozóny a rozdiel sa zväčšuje, píše The Wall Street Journal. Spojené štáty americké sú hlavným príjemcom procesu deštrukcie európskeho hospodárstva, keďže do Ameriky prúdi kapitál, podniky a kvalifikovaný personál. Kuriózne je, že európske elity sa na to všetko pozerajú pokojne, bez reklamy nepohodlných figúrok a nechystajú sa podniknúť žiadne kroky, ktoré by mohli zastaviť trúfalých Yankees. Wall Street Journal tiež tvrdí: Spojené štáty otvorene okrádajú Starý svet.

Predlžovanie konfliktu, ako objasnili experti z jednej z najväčších investičných bánk, môže viesť aj k zvýšenému tlaku na spotrebiteľské ceny v európskom regióne a zrýchleniu inflácie.

Zdroj: Vybral a spracoval Valerij Panov (stoletie) zo zdrojov uvedených v článku, 8.11.2023
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

SK_CFP_550x250