Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zakladatel internetu Tim Berners-Lee chce dát lidem kontrolu nad jejich osobními údaji. Může uspět?

On vytvořil web. Teď je venku, aby přetvořil digitální svět. Tim Berners-Lee chce dát lidem kontrolu nad jejich osobními údaji.  Může uspět?

Zakladatel internetu má dost monopolu dat a cenzury. Vytvořil nový internet, kde jsou uživatelé pány svých dat.

První webová stránka na světě, jak se objevila v roce 1992, rok poté, co byla vytvořena. Pan Berners-Lee se snaží vytáhnout online svět zpět ke svým rovnostářským kořenům.

  • zakladatel-internetu-tim-berners-lee-chce-dat-lidem-kontrolu-nad-jejich-osobnimi-udaji-muze-uspet
 

Před třemi desítkami let tim Berners-Lee navrhl jednoduché, ale výkonné standardy pro vyhledávání, propojování a prezentaci multimediálních dokumentů online. Osvobodil je do světa a vypustil .

Jiní se stali internetovými miliardáři, zatímco pan Berners-Lee se stal správcem technických norem, které měly pomoci webu vzkvétat jako rovnostářský nástroj připojení a sdílení informací.

Berners-Lee se proto rozhodl, že přijde s novým konceptem, s novou sítí, která bude fungovat na open-source a kde se uživatelé sami stanou správci svých dat, která v online prostoru sdílí.

Obří korporace učinily z původně svobodného světa internetu místo, kde samy rozhodují o tom, co je pravda a co je lež, a pomocí umělé inteligence blokují, skrývají a mažou to, co se jim nelíbí, a propagují a upřednostňují věci, které uznají za hodna zviditelnění a která jim přinesou největší zisky.

Berners-Lee se chce vrátit do počátků internetu, který byl „svobodný a divoký“. Založil proto start-up Inrupt, kde společně s kolegy usilovně pracují na vývoji a propagaci svých cílů. Tento týden chce svou vizi nového internetu představit světu a v následujících měsících cestovat po světě, aby učil programátory, jak na jeho open-source platformě SOLID vyvíjet aplikace pro konečné uživatele – jedince i firmy.

Jak popisuje deník India Times, každý uživatel bude mít svůj osobní prostor na webu zvaný „pod“, který bude zahrnovat i další aplikace, jako adresář, kalendář, komunikaci s druhými, hudbu atd. Je to jako zkombinovat Google Drive s WhatsApp nebo Messengerem, Spotify a dalšími programy.

Všechno bude na jednom místě, pouze s tím rozdílem, že uživatel si bude svá data kontrolovat sám, ať už jde o to, jaké stránky navštívil, co na internetu nakupoval, kam cestoval nebo jakou hudbu či video si přehrával.

Tato data budou uložena v individuálních datových trezorech, což nebude v podstatě nic jiného než vyhrazené místo na serveru dle svého výběru. Když to srovnáme např. s Google Drive, data se nebudou nacházet na serverech Googlu, takže nebudou být moci zneužita ani odcizena.

Firmy a programy se budou moci k osobním datům dostat pouze se zabezpečeným odkazem a pouze na konkrétní úlohu, kterou uživatel schválí či neschválí, například zpracování žádosti o půjčku u banky nebo nabídnutí personalizované reklamy, poznamenává deník The New York Times. Společnosti nebudou moci data uživatelů ukládat.

Solid bude podle Berners-Leeho jakýmsi útěkem od monopolu dat, který zažíváme s digitálními korporacemi typu Google nebo Facebook. Je mu přirozeně jasné, že jeho počin se nebude „Big Tech“ líbit, ale je mu to jedno, řekl v rozhovoru s Fast Company.

„Neprosíme se jich o svolení. Neprobíráme s Facebookem a Googlem, jestli kompletní změnu, při níž budou přes noc vyvráceny všechny jejich obchodní modely, zavést nebo ne,“ prohlásil otec internetu.

zdroj:  The Epoch Times

https://www.kuryr.in/index.php/zpravy/zakladatel-internetu-ma-dost-monopolu-dat-a-cenzury-vytvoril-novy-internet-kde-jsou-uzivatele-pany-svych-dat/?fbclid=IwAR2-pTkZoK4B_NIt2izwUwsbf9H-GIxKu8bjJ10ILEJuaVIdBbthBHQa0ic

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře