Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Západná civilizácia umiera a my s ňou

10.11.2022
 
V Európe sa „pri súčasnom tempe vývoja zníži počet obyvateľov do roku 2070 na polovicu a do roku 2100 hrozí, že kontinent pride o 400 miliónov obyvateľov," uviedol James Pomeroy, ekonóm čínskej banky HSBC.

Svetová populácia dnes rastie najpomalšie od roku 1950 a počet obyvateľov Európy sa bude znižovať až do konca tohto storočia, poznamenal denník Financial Times s odkazom na správu OSN World Population Prospects 2022.

  • zapadna-civilizacia-umiera-a-my-s-nou
  • zapadna-civilizacia-umiera-a-my-s-nou
  • zapadna-civilizacia-umiera-a-my-s-nou
  • zapadna-civilizacia-umiera-a-my-s-nou

Vedľajšia otázka znie: kde?

V nasledujúcich štyroch minútach sa narodí 1 000 detí: 172 v Indii, 103 v Číne, 57 v Nigérii, 47 v Pakistane - ale v celej Európe sa narodí iba 52 detí.

Očakáva sa, že India budúci rok predstihne Čínu na pozícii najľudnatejšej krajiny sveta. India bude tiež z 20% moslimská a bude tak v nej žiť najpočetnejšia islamská komunita na svete. Ako tento demografický trend ovplyvní krehké spolužitie moslimov a hinduistov?

V roku 2021 sa počet obyvateľov Európy znížil o 1,4 milióna, čo je najväčší pokles na akomkoľvek kontinente od roku 1950, kedy boli tieto údaje prvýkrát zaznamenané. Dve tretiny ľudí na svete žijú v krajinách, kde je miera pôrodnosti nižšia ako miera reprodukcie, teda 2,1 dieťaťa na ženu. Predpokladá sa, že v polovici 40. rokov bude počet obyvateľov Číny klesať o 6 miliónov ročne a v 50. rokoch tohto storočia bude klesať dokonca o 12 miliónov ročne, čo bude najväčší prepad, aký bol kedy v histórii krajiny zaznamenaný. Počet obyvateľov Číny sa počas nasledujúcich 45 rokov zníži na polovicu a Čína sa stane krajinou veľmi starých ľudí: jej HDP sa zníži ako nikdy predtým a čínska spoločnosť bude musieť zvládnuť starnutie populácie, s ktorým sa nikdy predtým nestretla.

Bezprecedentné starnutie Japonska má desivý vplyv na jeho armádu. Od roku 1994 klesá počet mladých ľudí vo veku od 18 do 26 rokov, čo je vekové rozmedzie pre nábor do armády. Medzi rokmi 1994 a 2015 došlo v tejto vekovej kategórii k poklesu o 11 miliónov, teda o 40 %. „Japonsko už nemá ľudí na vedenie vojny," napísal časopis Forbes. Nedávno Japonci prvýkrát v histórii nakúpili viac plienok pre dospelých ako pre deti. To isté platí aj pre Južnú Kóreu. „Pokles pôrodnosti v Južnej Kórei sa stal výzvou pre národnú bezpečnosť," napísal v roku 2019 denník Wall Street Journal .

„Mladých ľudí, ktorí sa hlásia do vojenskej služby, je stále menej. Preto predstavitelia v Soule uviedli, že juhokórejská armáda do roku 2022 zníži počet svojich vojakov zo 600 000 na pol milióna."

„Tchaj-wan už dlho žije s desivou vyhliadkou na inváziu Číny, ale jedna z najväčších hrozieb pre jeho bezpečnosť pochádza zvnútra: najnižšia pôrodnosť na svete," poznamenal denník Wall Street Journal. Taiwan dnes má najnižšiu pôrodnosť na svete; v roku 2050 bude mať iba 20 miliónov obyvateľov a ich priemerný vek sa zvýši z dnešných 39 na 57 rokov. Taiwan sa možno stane tak bezvýznamným, že ho Čína možno ani nebude musieť vojensky napadnúť.

Rovnaký pokles sa očakáva aj v Taliansku, kde sa počet obyvateľov do 50 rokov zníži údajne na polovicu. Tento rok v Taliansku nastúpi do škôl o 121 000 študentov menej ako vlani a zanikne 2 300 tried. Vlani bolo študentov o 100 000 menej ako rok predtým a bolo uzavretých 196 škôl. Predvlani bolo uzavretých 177 škôl a rok predtým 124 škôl.

Táto kríza nie je žiadnou prognózou, prebieha už teraz. Do roku 2050 nebude mať 60 % Talianov žiadnych bratov, sestry, bratrancov, strýkov ani tety. Talianska rodina s otcom, ktorý nalieva víno, a matkou, ktorá servíruje cestoviny k stolu starých rodičov, vnukov a pravnukov, zmizne, vymrie tak ako dinosaury.

Naproti tomu Jemen, padlý štát uprostred strašnej občianskej vojny, predpokladá do roku 2050 strmý nárast počtu obyvateľov zo súčasných 30 na 52 miliónov.

V africkom Saheli sa očakáva, že počet obyvateľov dosiahne 330 miliónov, čo je sedemnásobok počtu obyvateľov z roku 2000. Egypt bude mať 190 miliónov obyvateľov. Počet obyvateľov Alžírska sa zvýši zo súčasných 42 na 72 miliónov (z ktorých väčšina pravdepodobne zamieri do Európy). Počet obyvateľov Maroka vzrastie z 36 na 43 miliónov.

„Zostarnutá Európa" sa tak ocitne tvárou v tvár severnej Afrike s 318 miliónmi obyvateľov, nepočítajúc tých, ktorí žijú v subsaharskej Afrike. Vo Francúzsku je dnes 29,6 % obyvateľov vo veku 0 - 4 rokov neeurópskeho pôvodu, zatiaľ čo vo veku 18 - 24 rokov je to 17,1 %. Vo vekovej kategórii 40 - 44 rokov je podiel neeurópanov 18,8 %, vo veku 60 - 64 rokov je ich 7,6 % a medzi osobami staršími ako 80 rokov je ich 3,1 %, uviedol Národný inštitút pre štatistiku a ekonomické štúdie (INSEE ). Inštitút tiež nedávno skúmal posledné tri generácie vo Francúzsku: 16,2 % všetkých detí vo veku 0-4 rokov sú deti alebo vnuci ľudí severoafrického pôvodu; 7,3 % pochádza zo zvyšku Afriky a 4 % z Ázie.

Nadácia Open Society Foundation George Sorosa, ktorá finančne podporuje imigráciu do západných krajín, už v roku 2011 uviedla, že v Marseille, druhom najväčšom meste Francúzska, „tvoria 30 až 40 % obyvateľstva moslimovia". Nie je ťažké predpokladať, že v súčasnej dobe už bola prekročená symbolická hranica 50 %, aj keď o tom oficiálne správy zatiaľ mlčia. Mesačník Causeur ale bez obalu konštatoval: „Veľa cez 50 percent obyvateľov Marseille dnes tvoria Severoafričania a čierni Afričania."

„Bezprecedentný prepad európskej populácie a jej zrýchlené starnutie kontrastujú so stále veľmi rýchlym nárastom populácie v južnom a východnom Stredomorí. To bude mať za následok veľmi akútnu nerovnováhu!…. Imigrácia bez obozretnosti hrozí implóziou západných spoločností s celým radom veľmi vážnych problémov (kultúrny šok, neokoloniálne štruktúry, nezamestnanosť atď.)."

Pakistan sa stane kypiacim kotlom so 403 miliónmi ľudí, čo je takmer rovnako ako počet obyvateľov celej Európskej únie (448 miliónov); a jeho mládež sa vydá do moslimských „…istánov", ktoré vzniknú okolo Európy. Afganistan, jedna z najväčších geopolitických čiernych dier po stiahnutí USA v lete 2021, zdvojnásobí počet svojich obyvateľov na 64 miliónov.

Čo bude musieť vybudovať Poľsko, aby zabránilo vstupu masy ľudí, ktorí sa budú tlačiť na vonkajšie hranice EÚ? Východná Európa sa zrúti, a bude to desivé. Rumunsko príde o 22 % obyvateľov, nasledovať bude Moldavsko (20 %), Litva (17 %), Chorvátsko (16 %) a Maďarsko (16 %). Denník Le Monde vo svojom článku horekoval nad tým, že stredná a východná Európa dnes „čelí úzkosti zo zmiznutia". Údaje OSN sú pôsobivé :

„Bulharsko, ktoré sa z 9 miliónov obyvateľov v 90. rokoch 20. storočia dostalo na 6,8 milióna v roku 2022, by v roku 2050 mohlo mať len 5,2 milióna obyvateľov. Srbsko malo pri páde [sic] železnej opony 8 miliónov obyvateľov, v súčasnosti má 7,2 milióna a za tridsať rokov by počet jeho obyvateľov mohol klesnúť na 5,8 milióna. V rovnakom období by počet obyvateľov Litvy mohol klesnúť z 3,8 na 2,2 milióna a Lotyšska z 2,7 na 1,4 milióna."

Nemecko, ako ho poznáme, podľa časopisu Die Zeit postupne mizne: „22 miliónov ľudí, teda viac ako štvrtina obyvateľov, pochádza z inej krajiny alebo majú rodičia narodené mimo Nemecka." Podľa denníka Neue Zürcher Zeitung Nemecko bude „krajinou legálneho prisťahovalectva", ktorú avšak už dlho de facto je. V budúcnosti však môžeme očakávať ďalšie veľké politické a legislatívne prelomy. Christian Doleschal z CSU odsúdil otvorenú náruč imigračného plánu nemeckej vlády a varoval: „V dlhodobom horizonte to Európu zničí."

Západný svet poskytol viac blahobytu a pohodlia viac občanom ako ktorákoľvek iná civilizácia v dejinách. Sme prakticky zaplavení zdrojmi, ale dochádza nám ľudia, jediný skutočne nenahraditeľný zdroj.

Rusko je toho najzreteľnejším príkladom: je to najväčšia krajina na svete, je plná prírodných zdrojov, a napriek tomu vymiera: počet jej obyvateľov katastrofálne klesá. Vladimír Putin už nebude ruským prezidentom, až jeho krajina príde približne o 15 miliónov obyvateľov, a tretinu až polovicu obyvateľstva budú tvoriť moslimovia.

„Bojí sa Rusko, že zmizne?" pýtal sa v týždenníku Le Point Bruno Tertrais, vedec a autor knihy Le choc démographique (Demografický šok) a viceprezident Nadácie pre strategický výskum (FONS) sídliaci v Paríži. „Za konfliktom o Ukrajinu sa rysujú aj demografické obavy Ruska z nárastu moslimskej imigrácie."

Podľa časopisu The Economist bude do roku 2050 viac ako polovica predpokladaného nárastu svetovej populácie sústredená do iba ôsmich krajín, väčšinou ležiacich v Afrike: Konga, Egypta, Etiópie, Indie, Nigérie, Pakistanu, Filipín a Tanzánie. Nigéria bude mať viac obyvateľov ako Európa a Spojené štáty.

Okrem toho islam predstihne kresťanstvo a stane sa najrozšírenejším náboženstvom na svete. Moslimská populácia Európskej únie by v závislosti od migračných tokov mohla počas jednej generácie vzrásť na 75 miliónov - to je ako by celé Nemecko bolo moslimské, alebo ak chcete, ako Dánsko, Rakúsko, Maďarsko, Grécko, Belgicko, Holandsko, Portugalsko a Švédsko dohromady. Znie to lepšie?

(Preklad pôvodného textu: How Civilizations Will Be Decided) 

Zdroj: Giulio Meotti, kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře