Mnichovská dohoda, označovaná také jako Mnichovská zrada či Mnichovský diktát, byla dojednána 29. září 1938 v Mnichově (ve všech jazykových verzích pak byla podepsána po půlnoci 30. září 1938). Zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) – se dohodli, že Československo musí do 10. října postoupit pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu. Zástupci československé strany byli přítomni, ale k jednání samotnému nebyli přizváni. Mnichovská dohoda byla završením činnosti Sudetoněmecké strany Konráda Henleina a vyvrcholením snah Adolfa Hitlera rozbít demokratické Československo, což bylo jedním z jeho postupných cílů k ovládnutí Evropy. Mnichovská dohoda je příkladem politiky ústupků, appeasementu… Tolik česká wikipedie.
Hosty Debatního klubu jsou pánové Pavel Letko, křesťanský pacifista, zakladatel internetových stránek pacifismus.cz a redaktor internetového deníku e-republika a Tomáš Krystlík, česko-německéhý spisovatel a žurnalista, autor množství článků a esejí zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce. Společně se pokusí otevřít téma Mnichovské smlouvy. Dozvíme se tak, co vše s touto mezinárodní smlouvou souviselo, jaké měla faktické právní dopady a jak je na ní v mezinárodním kontextu nahlíženo v současnosti. Zároveň pánové otevřou i jiná témata, jako například co vše Mnichovské dohodě předcházelo a nebo zda byl prostor i pro nějaká jiná řešení.
Mnichovská dohoda
- Podrobnosti
- Audiovizuály CFP! / Uvádíme videa|
- 25. prosinec 2013|
- Kolektif|
- 8264 x
Pavel Letko / Tomáš Krystlík
Bezpečnostní expert Provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Logar v Afghánistánu a člen komise pro přípravu Bílé knihy o obraně, Libor Stejskal, napsal esej pro deník Referendum s názvem Mnichovské trauma, kde v úvodní větě píše: Mnichovské dilema 1938 bude traumatizovat, dokud ho budeme vytrhávat z dějinného a civilizačního kontextu, stavět se do role oběti a vinu svalovat na jiné a dále se zamýšlí nad aspekty Mnichovské dohody, která má letos 75. výročí. Tento text a s ním související následná polemika se staly důvodem organizace tohoto Debatního klubu.
Například na české wikipedii se píše k Mnichovské dohodě následující výklad:
zdroj: http://debatniklub.webnode.cz/products/mnichovska-dohoda1/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Putin dnes ve dvě hodiny ráno moskevského času vyhlásil, že válka potrvá až do vítězného konce! Starmer, Macron, Merz, Tusk a Zelenskyj totálně zesměšněni!
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (10.05.2025)
- Róbert Fico: Prvá reakcia z Moskvy
- Neuveriteľné. Vyspelé Slovensko 15, 5 km a rozvojová krajina Burkina Faso 3 000 km.
- Starý plán na válku s Ruskem včera v Berlíně opět oprášen!
- Daniel Sterzik (Vidlák) - Nedělní kydy 11. 5. 2025
Související články