Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč bychom neměli obdivovat Zelenského

Edward Alvarez

07.05 2022

Volodymyr Zelenskyj, válečný prezident Ukrajiny, vzal svět útokem. Zdá se, že všichni na světě na něj pějí chválu.

Může být snadné mít pocit, že si svůj legendární status zaslouží. Je téměř nemožné si ho představit jinak než jako superhrdinu, který se brání tyranii a zachraňuje svět. Je to realistická charakteristika, které může dostát?

Válka na Ukrajině je zničující a bolestná změť věčných neštěstí. Při hledání smyslu této katastrofy je velmi obtížné oddělit se od konečnosti toho, co se může zdát nevyhnutelné.

Snažíme se tuto tragédii interpretovat způsobem, který nám dává smysl, vracíme se k dávným příběhům o dobru a zlu, o Davidovi a Goliášovi.

  • proc-bychom-nemeli-obdivovat-zelenskeho

Bohužel nám však naše starověké příběhy a moderní analogie nejsou v 21. století k ničemu, ve skutečnosti nám nepomáhají pochopit nebezpečí, kterému svět čelí.

Představují však přesvědčivé argumenty, když se zesměšňuje důraz na mírové řešení války. Musíme se ptát, co je cílem této války?

Můžeme předpokládat, že cílem je záchrana životů, můžeme předpokládat, že cílem je vítězství. Tím, že se dozvíme, co je nejdůležitější, můžeme lépe pochopit dosažený pokrok. Nejdůležitější je, aby se válka okamžitě deeskalovala.

Je třeba si uvědomit, že eskalace nás vede špatným směrem, protože válku proti jaderné mocnosti nelze vyhrát.

Bez tohoto zásadního uvědomění se stávají možnými i ty nejnemožnější věci, jako je záchrana světa hrdinou. Samozřejmě je nezbytné mít v těžkých dobách inspiraci a motivaci, ale je také nezbytné být praktický.

Důvod, proč bychom Zelenského neměli obdivovat, je ten, že se nezdá být příliš odhodlaný k deeskalaci války.

Prohlásil, že získání dalších zbraní rozhodně povede k vítězství ve válce; sám o sobě je to silný argument, ale když uvážíme, že válku může ukončit pouze vyjednané urovnání, rozplyne se v nesplnitelném slibu.

Zelenského zdánlivá neústupnost činí možná řešení války ještě zmatenějšími. Pokud je ušlechtilým cílem zabránit jaderné válce, neměl by se klást větší důraz na diplomacii? Přesto Zelenskij neúnavně prosí svět o další a další zbraně. Bez jakéhokoli náznaku alternativ je velmi snadné předpokládat, že více zbraní je odpovědí na ukončení války a nastolení míru.

Zároveň však myšlenku diplomacie jednak chválí, jednak ji zavrhuje jako bezcennou a zároveň přísahá, že bude bojovat do posledního města. Přesto slibovat věci, které jsou nemožné, nikomu neprospívá. Nejvíce znepokojující jsou argumenty proti diplomacii, které zaznívají od milionů lidí, kteří možná o nutnosti deeskalace neuvažovali.

Právě zde má většina z nás problém pochopit, jaké by měly být další kroky. Ve světle našich dávných příběhů o dobru a zlu máme tak silný pocit, že Rusko musí být poraženo. V našich myslích neexistuje jiná možnost než absolutní zdecimování Ruska. Přesto Noam Chomsky od samého počátku této války zdůrazňoval, že Putinovi musí být poskytnuta cesta ven; ne vítězství, ale únik, jinak, jak zdůraznil Chomsky, může dojít k nejhoršímu.

Tím je mírové ukončení války ještě beznadějněji nepopulární.

Tím nechci naznačit, že Rusko je bez viny, pouze vysvětlit, co je nutné udělat, aby tato válka měla smysl, a jak ji ukončit. Bez této veledůležité úvahy uvízneme v nekonečném vytváření mýtů. Odpovědí na tuto válku není více zbraní.

Odpovědí je snaha o diplomacii ze všech stran. USA, Spojené království a Ukrajina se musí věnovat diplomatickému řešení namísto další eskalace. Je třeba udělat vše pro to, aby se zabránilo jaderné válce, zejména když je možný mír.

Edward Alvarez píše ze San Diega. Na článku se podílel Ralph E. Shaffer, emeritní profesor historie na Cal Poly Pomona.

Zdroj: https://original.antiwar.com/Edward_Alvarez/2022/05/06/why-we-should-not-admire-zelensky/

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře