Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putin připravuje Rusy na válku s NATO

Jon Jackson

Nedávné výhrůžky ruských představitelů ohledně odvetných opatření vůči zemím zasahujícím na Ukrajině mohou podle odborníků sloužit dvojímu účelu: varovat západní mocnosti a zároveň si vybudovat přízeň ruských občanů v případě, že by došlo k plnému konfliktu s NATO.

Výhrůžné komentáře na adresu NATO, které pronesl ruský prezident Vladimir Putin a další představitelé Kremlu, mohly být zčásti učiněny s cílem mobilizovat ruskou veřejnost pro případnou válku, která by poškodila spojence NATO.

Výhrůžné komentáře na adresu NATO ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina a dalších kremelských představitelů mohly být zčásti učiněny s cílem sjednotit ruskou veřejnost na případné válce, která by poškodila spojence v NATO.

  • putin-pripravuje-rusy-na-valku-s-nato

Ruský prezident Vladimir Putin během středečního projevu prohlásil, že všechny země, které během války na Ukrajině "vytvoří strategickou hrozbu pro Rusko", mohou očekávat "odvetné údery", které budou "bleskurychlé".

Několik dní předtím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru uvedl, že "NATO v podstatě válčí s Ruskem prostřednictvím prostředníka a vyzbrojuje tohoto prostředníka".

Různí experti, kteří nedávno hovořili s Newsweekem, uvedli, že ruští představitelé zvýšili množství výhružné rétoriky jako způsob, jak podnítit strach u spojenců NATO. Někteří odborníci se také domnívají, že jde o snahu získat srdce a mysl ruské veřejnosti.

"Po celou dobu ruská domácí propaganda zdůrazňovala, že Rusko není ve válce s Ukrajinou, ale s NATO a Západem," řekl Newsweeku Jurij Žukov, docent na Michiganské univerzitě. "Za každým ukrajinským vojenským úspěchem stojí v tomto narativu důstojník NATO, který Ukrajincům říká, kam, kdy a na koho mají střílet."

Žukov pokračoval: "Toto zarámování usnadňuje vysvětlení vojenských ztrát domácímu publiku. Pomáhá také položit politické základy pro případnou plnou válečnou mobilizaci v Rusku, kterou se režim zatím zdráhá vyhlásit.

A ano, vytváří to také politický tlak na údery na cíle NATO, počínaje zásobovacími liniemi."

"Myslím, že z pohledu Moskvy chtějí vytvořit případ, že celou věc začalo NATO a Spojené státy," řekl Newsweeku Jonathan Katz, ředitel Democracy Initiatives a vedoucí pracovník German Marshall Fund of the United States.

Katz dodal, že má pocit, že Putin "používá strašáka NATO, Spojených států, aby ospravedlnil akce, které podniká před ruským domácím obyvatelstvem".

List Financial Times poznamenal, že když Putin během svého středečního projevu zmínil, že má k dispozici "nástroje, které potřebujeme" pro odvetné údery, "o které se v tuto chvíli nikdo jiný nemůže ucházet", mohl mít na mysli mezikontinentální balistickou raketu schopnou nést jaderné zbraně, kterou Rusko nedávno otestovalo. Agentura Reuters rovněž uvedla, že Lavrov během svého pondělního rozhovoru se státními médii narážel na nebezpečí jaderné války.

Prezident Joe Biden ve čtvrtek hovořil o takových hrozbách ze strany ruských představitelů a označil tuto rétoriku za projev "zoufalství, které Rusko pociťuje kvůli svému naprostému selhání".

John Kirby, tiskový tajemník ministerstva obrany, však v pátek uvedl, že tyto hrozby jsou brány vážně a Putin by se měl zdržet podnětných výroků.

"Je naprosto nezodpovědné, aby jaderná mocnost takto chřestila šavlemi a chvástala se možným použitím jaderných zbraní jakéhokoli druhu, jakékoli velikosti a jakéhokoli výkonu," řekl Kirby během tiskového brífinku.

Dodal: "Vyzýváme Rusko, aby přestalo stupňovat rétoriku ohledně jaderných zbraní."

Žukov uvedl, že pokud západní země Putinovy hrozby skutečně smetou ze stolu, může se ruský vůdce cítit pod tlakem, aby podnikl rozhodnější kroky.

"V Evropě a USA panuje všeobecný dojem, že ruské hrozby odvetou jsou prázdné," řekl. "Domnívám se, že je více než pravděpodobné, že se Rusko nakonec bude cítit nuceno provést nějakou kinetickou akci proti zemím NATO, i kdyby jen proto, aby jeho hrozby odvetou vypadaly důvěryhodněji."

Ve čtvrtek ruské rakety zasáhly Kyjev chvíli poté, co generální tajemník OSN António Guterres údajně dokončil ve městě setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Tento útok, k němuž došlo jen dva dny po Guterresově setkání s Putinem v Moskvě, byl podle Katze rovněž míněn jako prohlášení.

Úder na Kyjev "měl komukoli poslat vzkaz, že Rusko je ochotno podniknout kroky, včetně raketových úderů, aby odradilo partnery Ukrajiny od angažovanosti a příjezdu na Ukrajinu," řekl Katz.

zdroj: Putin Preparing Russians for War With NATO

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře