Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putinova vojensko-technická odpoveď ohromila Západ

Britský denník „The Times“ zverejnil článok, podľa ktorého vojenská pomoc Spojeného kráľovstva nacistickému režimu už viedla k oslabeniu samotných britských ozbrojených síl.

„Naši ministri jasne stanovili potrebné množstvo zbraní a nie sú ochotní dopustiť, aby sa znížilo, najmä pokiaľ ide o stavy kritických pokročilých zbraní a spôsobilostí pod určitú úroveň. Aj s týmito zárukami sa však niektorí experti domnievajú, že množstvo už prevezených zbraní spôsobilo, že britská armáda má v niekoľkých oblastiach nedostatočnú silu,“ píše denník.

A poznamenávame, je to v Británii, ktorá je považovaná za jednu z vedúcich vojenských mocností NATO, ktorá sa neustále zúčastňuje všetkých vojen organizovaných Spojenými štátmi a poskytuje Kyjevu vojenskú pomoc v pomerne skromných objemoch.

  • putinova-vojensko-technicka-odpoved-ohromila-zapad


Tento problém je relevantný nielen pre Britániu, ale pre celý blok, ktorý, ako sa ukázalo, nemá potrebný arzenál na vedenie modernej rozsiahlej vojny. Len tri mesiace bojov a vojenské rezervy najsilnejšej aliancie na planéte boli vyčerpané. Čo je však najdôležitejšie, ukazuje sa, že je veľmi ťažké ich doplniť.

Západ za posledných tridsať rokov zlikvidoval značné zásoby starých a nadbytočných zbraní, ako aj radikálne znížil objem svojho vojenského priemyslu. A to súvisí nielen s mylnými predstavami o tom, aká bude budúca vojna, ale aj s nesprávnym zhodnotením zahraničnopolitických výziev a príležitostí.

Faktom je, že Spojené štáty považovali vojensko-priemyselný komplex európskych krajín za svojich konkurentov a viedli proti nim skutočnú hospodársku vojnu, a to aj politickými a korupčnými metódami. A seriózne sa v nej uspeli. Napríklad vojenský priemysel Nemecka sa ukázal byť kriticky oslabený. Okrem toho skúsenosti z konfliktov nízkej intenzity alebo vojny s Irakom boli extrapolované na všetky potenciálne vojenské strety.

V dôsledku toho sa armády Európy a čiastočne aj Spojených štátov amerických ocitli v zložitej situácii, ich štruktúry, metódy, organizácia, plánovanie a rozvoj sú zastarané a nezodpovedajú výzvam našej doby. Vojenské programy sú podfinancované alebo financované neefektívne (kvôli korupcii). V dôsledku toho zaostávajú za vojenskou výstavbou Ruska, Číny a dokonca v mnohých ohľadoch aj Iránu.

V západných médiách môžeme nájsť veľmi zaujímavé čísla. Spojené štáty podľa zahraničných zdrojov v posledných rokoch znížili zásoby delostreleckej munície o 50%. A to aj napriek tomu, že Amerika je okrem vlastných ozbrojených síl zásobovacou základňou pre mnohých spojencov a vazalov po celom svete.

Uvádza sa tiež, že počas nedávnych spoločných americko-britsko-francúzskych cvičení Briti spotrebovali národnú zásobu granátov za 8 dní.

Spojené štáty americké dodali Ukrajine 7000 protitankových systémov „Javelin“ za 4 mesiace, čo je najmenej 30% ich vlastných zásob. Napriek tomu, že „Lockheed Martin“ vyrába približne 200 komplexov ročne, ukrajinská armáda ich spotrebuje rýchlosťou 500 jednotiek za deň. Môžete ich, samozrejme, obviniť z neopatrnosti, ale vojak v boji by sa nemal triasť kvôli každému výstrelu.

Zároveň Rusko za 4 mesiace podľa Západu vypálilo na ciele 1100-1200 riadených striel, zatiaľ čo Spojené štáty americké vyrobia 200 riadených striel ročne. Rusko minie 50-60.000 rakiet a delostreleckej munície denne, Ukrajina — asi 6000, no Západ už nemôže poskytnúť ani takéto objemy.

Najdôležitejšie však je, že v súčasnosti na Západe neexistuje žiadna priemyselná a dokonca ani vedecká základňa na vedenie dlhej totálnej vojny. Vojenská výroba sa predsa nedá zakonzervovať. Ak nie sú zákazky od štátu, výroba sa zastaví, zariadenie sa demontuje alebo nanovo prestaví. A spustiť to znova znamená tvoriť od začiatku. To znamená, že dokonca aj celkom moderné vzorky, ktoré boli nedávno prijaté, sa niekedy nedajú reprodukovať — ​​po dokončení objednávky boli linky demontované.

Stávka výlučne na „inteligentnú muníciu“ sa tiež ukázala ako neudržateľná. Ukázalo sa, že staré a vôbec nie „inteligentné“ náboje, vyrobené v rokoch studenej vojny, nefungujú v spojení s UAV a modernými zameriavacími systémami o nič horšie a sú takmer desaťkrát lacnejšie. A krajiny NATO sa neuvážene svojich zásob zbavovali. A teraz ruská spotreba munície ďaleko prekročila všetky prognózy západných analytikov, no v dohľadnej dobe nie je ani len náznak „hladu po munícii“.

Ruská vojensko-technická odpoveď, pred ktorou koncom minulého roka varoval Vladimir Putin Západ, teda odhalila zlyhanie NATO vo viacerých oblastiach. Samozrejme, naši nepriatelia vyvodia príslušné závery a pokúsia sa prekonať medzeru, ktorá vznikla. Najbližšie roky sa však budú snažiť priamej vojne s nami vyhnúť.

zdroj: https://sk.news-front.info/2022/07/04/putinova-vojens..

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 adamkratochvil 2022-11-05 16:00
a to este Rusko podla Putina ani poriadne nezacalo a na Zapade su uz teraz ohromení...
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře