Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Tisíce nevinných obětí za jednoho diktátora

  • irak-deti-dioxin
  • Tisíce nevinných obětí za jednoho diktátora
Před deseti lety přinesla americká a britská vojska do Iráku „demokracii na bodácích“. V tento den vstoupily tanky koaličních sil do Bagdádu a pomohly davu svrhnout pomník Saddáma Husajna. Svržení Saddáma Husajna bylo jedním z cílů koaliční armády, která vtrhla do země bez mandátu OSN, aby tam hledala zbraně hromadného ničení. Ty nikde se nenašly.

Američané zajali diktátora. Na nátlak zahraničních vojenských příslušníků uznal soud Saddáma Husajna za vinného z masakru 148 obyvatel šiitské vesnice po atentátu na Husajna, který tam byl spáchán. Husajna oběsili.

Demokracie přinesená do Iráku na bodácích měla mezitím bolestivé následky pro každou iráckou rodinu, tvrdí prezident ruského Ústavu Blízkého východu Jevgenij Satanovskij.

Počet obětí činil podle oficiálních údajů stovky tisíc. Podle neoficiálních výpočtů místních ochránců lidských práv – přes jeden milion. Počet běženců a přemístěných osob činí asi 5,5 milionu. Z nich žijí téměř dva miliony v Sýrii a asi jeden milion – v Jordánsku. Nedostali od OSN status běženců a jsou naprosto bezmocní.

Vojska koalice připustila také faktický zánik křesťanské obce v Iráku – kvůli tomu, že v okolí Saddáma Husajna byli křesťané.

Šiité, které podporuje úhlavní nepřítel Washingtonu – Teherán, mají radikální separatistcké nálady. Sunitské oblasti byly vydrancovány, a to nejen Američany, ale samotnou iráckou armádou. Kdysi utlačovaní Kurdové založili na severu země fakticky nezávislou enklávu a násilně odtamtud vystěhovávají Araby.

Násilná změna režimu v Iráku se stala předzvěstí „arabského jara“ v Severní Africe a na Blízkém východě. Začalo jako hnutí za svržení diktátorů. Uprchl z Tuniska svržený Ben Alí. K soudu byl pohnán na nemocničním lůžku Hosní Mubarak. Byl zbaven moci prezident Jemenu Alí Abdalláh Saleh. V Libyi byl linčován Muammar Kaddáfí. A mezitím geopolitické výsledky svržení těchto vládců jsou hodné politování. Tu je názor experta Ústavu strategických hodnocení a rozboru Sergeje Děmiděnka:

Po krachu těchto odiózních režimů nepřibylo na Blízkém východě a v Severní Africe ani demokracie, ani stability. To je zcela zřejmé. Hlavním výsledkem je vážné posílení islamistického činitele v tomto regionu. Když budou u moci radikální islámisté, bude velmi špatně. Když budou u moci umírnění islámisté, také nebude z toho nic dobrého. Celý region se sklouzává do chaosu a nestability.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_04_09/71115527/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře