Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA v Afghánistánu postupují podle sovětského modelu

  • afghaanwar
Neustále narůstající vlnu násilí v Afghánistánu bude možné zkrotit, pokud Spojené státy posílí afghánskou ekonomiku a umožní lidem najít si práci, zadoufal vrchní velitel amerických sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal. Podle jeho slov mají nižší a střední velitelé „enormní zájem o opětovné zařazení se do společnosti", což by jim USA mohly umožnit tím, že vytvoří pracovní místa a „funkční místní vlády".
Po třech desítkách let válek a různých cizích okupantů nicméně Afghánistán nemá prakticky žádnou ekonomiku a většina země je závislá na zemědělství, což ovšem není při nedostatku orné půdy a klimatickým podmínkám sféra zrovna lukrativní. Jedinou plodinou, s níž se lze uživit, je opium, které ale američtí vojáci ničí a mají rozkaz zastřelit každého, kdo má s touto zakázanou látkou něco společného. Ani rolníci pěstující jiné plodiny ale nezůstávají ušetření, jak se stalo minulý týden, kdy si posádka amerického vrtulníku spletla skupinku pěstitelů okurek s teroristy a pět jich zabila.

Nynější nápad generála McChrystala není přitom ničím zásadně objevným. Už při červencové americké ofenzívě v údolí řeky Hílmand někteří pozorovatelé připomínali, že vše vypadá jako okopírované ze sovětských vojenských scénářů. A Sověti také po osmi letech okupace Afghánistánu začali pumpovat závratné sumy do pozvednutí Afghánistánu ve snaze nabídnout povstalcům práci. Nefungovalo to a dnes jiná parta nájezdníků zkouší přesně totéž. Krátce poté, co Sověti dosáhli tohoto stádia, už měli pod rukama prakticky zničený stát a museli se odtud zakrátko stáhnout. Američané a jejich spojenci se ale nyní tváří, jako by byli připraveni lít do Afghánistánu peníze a posílat tam vojáky donekonečna, přičemž Britové mluví rovnou o válce trvající 40 let. Otázkou zůstává jen to, zda na tom bude Afghánistán po 40 letech války lépe než na tom byli po válce před 30 lety.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře