Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA vyhlásily válku Rusku i kvůli titanu

VLADIMÍR PROKHVATILOV

"V každém Boeingu je trochu Ruska."

Jedna z největších leteckých společností v Africe, Kenya Airways, oznámila, že dochází k přerušení letů kvůli problémům s pořízením titanových náhradních dílů a součástí letadel nezbytných pro servis dopravních letadel dodávaných z Ruska.

„To omezilo dostupnost provozuschopných letadel, protože nemáme k dispozici náhradní díly. Tyto problémy jsou globální povahy a ovlivňují nejen Kenya Airways, ale všechny letecké společnosti po celém světě,“ řekl generální ředitel Kenya Airways Allan Kilavuka.

  • usa-vyhlasily-valku-rusku-i-kvuli-titanu

Například 100 % titanu používaného brazilskou leteckou společností Embraer a 35 % titanu používaného Boeingem pochází z Ruska. Nyní musely aerolinky hledat ty správné titanové díly po celém světě (titan se používá při výrobě podvozků, motorů a draků letadel).

Důvodem narušení dodavatelských řetězců z Ruska byly sankce uvalené Spojenými státy na ruského výrobce titanu VSMPO-AVISMA. Jedná se o největšího světového výrobce, jedinou společnost, která provádí celý výrobní cyklus od zpracování titanových surovin až po výrobu finálních produktů. Společnost vyváží své výrobky do 50 zemí světa, má cca 450 zákazníků. Donedávna byli hlavními spotřebiteli produktů PJSC VSMPO-AVISMA světoví lídři v oblasti výroby letadel a motorů: Boeing, Airbus, Embraer, Collins Aerospace, Messier-Bugatti-Dowty, Rolls-Royce, Safran SA, Pratt&Whitney.

Navzdory strategickému partnerství trvajícímu čtvrt století Boeing pod tlakem ministerstva zahraničí 7. března 2022 pozastavil nákupy titanu z Ruska s tím, že má „značné“ zásoby kovu, napsala agentura Reuters .

V dubnu 2022 generální ředitel Airbusu Guillaume Faury  řekl, že sankce na VSMPO-AVISMA poškodí evropský letecký průmysl a „stěží poškodí ruskou ekonomiku“. Faury zopakoval stejný argument v červnu. Jeho demarše vedla k vyřazení VSMPO-AVISMA ze sankčního seznamu EU, což umožnilo pokračovat v dodávkách ruského titanu do Evropy.

Tlak USA na Evropany byl však tak velký, že 1. prosince 2022 generální ředitel Airbus Defence & Space Michael Schellhorn  podle  agentury Reuters prohlásil, že společnost za pár měsíců opustí ruský titan.

Podle The Wall Street Journal asi 65 % titanových dodávek Airbusu pochází od VSMPO-AVISMA. Ruští analytici poznamenávají, že „po návratu Krymu do jeho rodného přístavu se Airbus již pokusil najít titanovou alternativu k Rusku, ale po dobu 8 let se s tímto úkolem nevyrovnal. Nebyly nalezeny kombinace nejvyšší kvality surovin a produktů, jasný výrobní cyklus a konkurenceschopné ceny podobné těm v Rusku.“

Západní průmysloví experti  se domnívají, že Airbus „nebude schopen ignorovat Rusko jako Boeing“, převede výrobu titanových dílů na dceřiné společnosti-dodavatele a bude jejich prostřednictvím nadále nakupovat od VSMPO-AVISMA. Reuters  poznamenává, že Airbus „získává titan nepřímo prostřednictvím svých dodavatelů Tier 1“, čímž obchází sankce.

Americké ministerstvo zahraničí mělo v úmyslu uvalit sankce na VSMPO-AVISMA ještě před zahájením NVO, protože ruský vliv na globální trh s titanem považovalo za hrozbu pro národní bezpečnost. Americké ministerstvo obchodu provedlo vyšetřování dopadu dovozu titanové houby na bezpečnost země, výsledky byly zveřejněny loni v prosinci na oficiálních stránkách vlády ( Federal Register ). Vyšetřování uvádí, že domácí [USA] výroba materiálu používaného v „15 ze 16 sektorů kritické infrastruktury“ klesá kvůli tlaku konkurenceschopnějších podniků v Rusku (VSMPO-AVISMA) a Číně.

Titanová houba je meziprodukt, který vzniká jako výsledek přeměny titanové rudy na kovový titan. Používá se při výrobě dílů pro vojenská a civilní letadla, motory, satelity, námořní a obchodní lodě, ponorky, petrochemické závody, energetické, vodní a kanalizační systémy.

Za prvé, americká administrativa hodlá poskytnout podporu hlavnímu konkurentovi VSMPO-AVISMA na světovém trhu - Titanium Metals Corporation (TIMET). Zpráva Úřadu pro průmysl a bezpečnost (BIS) Ministerstva obchodu USA uvádí, že TIMET je na ústupu kvůli nízkým světovým cenám titanové houby.

Americká titanová houba je mnohem dražší než ruská. Nízký podíl mzdových nákladů na výrobních nákladech (u VSMPO-AVISMA je to cca 11% a u Američanů 20-25%) umožnil ruskému výrobci úspěšně konkurovat TIMET i na americkém trhu. Ve stejném Boeingu řekli, že "v každém letadle, které vyrábíme, je trochu Ruska."

Podle amerických analytiků je VSMPO-AVISMA jako integrovaný výrobce titanové houby a titanových produktů může tyto produkty nabídnout „za nižší ceny než výrobci v USA nebo Evropě“.

Experti BIS poukázali na to, že „nízké ceny a příznivé smluvní podmínky“ VSMPO-AVISMA se staly hlavním podnětem pro založení Ural Boeing Manufacturing, společného podniku s Boeingem, v roce 2006. Zpráva říká, že ruská společnost zajišťuje 35 procent veškeré produkce titanu pro Boeing a pokrývá 50 procent potřeby titanu pro Airbus.

Ministerstvo zahraničí zvolilo nejjednodušší způsob odstranění ruského konkurenta – sankce. Titanová válka, kterou rozpoutaly USA proti Rusku, stejně jako válka o plyn, má za cíl přeorientovat Evropskou unii na americké dodavatele. Americký titan bude přitom mnohem dražší než ruský.

„Protože průmysloví hráči z Japonska a USA mohou pokrýt celý dodavatelský řetězec titanu, jsou tou nejlogičtější volbou, jak nahradit VSMPO-AVISMA ve střednědobém horizontu. Naproti tomu v Evropě neexistuje žádný přední hráč, který by zachytil pohyb hodnotového řetězce Ti, což by mohlo ovlivnit schopnost Airbusu a Safranu efektivně získávat zdroje, což by vedlo k nákladům a zpožděním,“ říká francouzská poradenská společnost EFESO .

Většina odborníků z oboru se domnívá , že přední světové letecké společnosti se vrátí k dodávkám VSMPO-AVISMA a „ Boeing v tichosti obnoví spolupráci s Ruskem“: koneckonců, přednější jsou letadla, ne, sankce.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.fondsk.ru/news/2023/01/13/ssha-objavili-rossii-vojnu-za-titan-58201.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře