Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zadražil udeřil: Za situaci s energiemi může především nesmyslná zelená politika EU v čele s Německem.

16.09. 2022

Celé je to pouze předvolební krok a zase další podvod na voliče a občany této země. Právě to si myslí kandidát za Svobodné do Senátu Evžen Zadražil o změně postoje vlády Petra Fialy k zastropování cen energií. „Za situaci s energiemi může především nesmyslná zelená politika Evropské unie v čele s Německem. Pozice státního obchodníka s energiemi mi už pouhým názvem zavání bezbřehým prostorem pro korupci,“ myslí si Zdražil, který apeluje na premiére Petra Fialu, který by si podle jeho slov měl uvědomit, že Česká republika není ve válce s Ruskem.

  • zadrazil-uderil-za-situaci-s-energiemi-muze-predevsim-nesmyslna-zelena-politika-eu-v-cele-s-nemeckem
 

Vláda Petra Fialy změnila svůj přístup k zastropování cen energií. Hledá shodu jak na evropské úrovni, tak navrhla také vlastní národní řešení. Čím si tuto změnu postoje kabinetu vysvětlujete? 

Celé je to pouze předvolební krok a zase další podvod na voliče a občany této země. Bohužel, premiérovi už nevěřím ani slovo, nemyslím si, že je to politik, který by dělal něco pro blaho tohoto národa. Domnívám se, že jakékoli národní řešení pro pana Fialu neexistuje, je to jen loutka cizích mocností a cizích zájmů.

Zastropování cen energií sice pomůže jak domácnostem, tak firmám, nicméně nevyřeší vlastní příčinu tohoto problému. V čem ji spatřujete vy a jak byste chtěl tento problém řešit? 

Zastropování je pouze krátkodobá záplata, není však systémovým řešením problému. Musíme se bavit o příčinách. Jasně, problém na Ukrajině situaci určitě nepomohl, je ale potřeba si uvědomit, že třeba Bohemia Energy zkrachovala dávno před tím, než se na Ukrajině vystřelilo. Za situaci s energiemi může především nesmyslná zelená politika Evropské unie v čele s Německem. Situaci vyřešíme pouze tak, že odmítneme Green Deal a podobné nesmysly, budeme se snažit dělat racionální energetické kroky v čele s podporou jádra a vykašleme se na nesmyslný systém emisních povolenek. Dále v době, kdy už zašla situace tak daleko, bych navrhoval alespoň dočasné snížení DPH na energie. Lidé by neměli chudnout kvůli špatné politice státu.

Energie se stávají vážným problémem také pro města, obce, školy, příspěvkové organizace či nemocnice. Nejde jen o cenu, ale také vlastní zajištění dodávek. Vláda chce pro tyto účely zřídit státního obchodníka s energiemi. Je to podle vás správná cesta? 

Obce a další organizace na to budou muset ze svých rozpočtů vyčlenit větší částky, než se kterými počítali v původních rozpočtech. Pochopitelně to bude vždy na úkor jiných investic, ale to tak bude ve všech oblastech. Nicméně infrastruktura je u nás naštěstí obecně v celkem slušné kondici, takže to úplně kriticky nevidím. Otázkou však je, jak bude tento stav trvat dlouho… Kde jsou dostupné zdroje energií ví snad všichni, jen se tento byznys nesmí řešit politicky, nýbrž pragmaticky. Pozice státního obchodníka s energiemi mi už pouhým názvem zavání bezbřehým prostorem pro korupci. Více to myslím není potřeba komentovat.

Vláda proti sobě postavila čím dál slyšitelnější skupinu obyvatel, o čemž svědčí i desítky tisíc lidí, kteří zaplnili na protivládní demonstraci Václavské náměstí. Zaslouží si podle vás vláda takovou kritiku? 

Kritika vlády je zcela oprávněná. O tom, že se blíží energetická krize, že Green Deal je chyba a Německo nás svou zelenou politikou vede do propasti, se ví již od minulého podzimu. Vláda měla téměř rok na to vyjednat prakticky cokoliv, co by alespoň trošku zmírnilo dopady přicházející krize. Je fér si říci, že nemůže být stále dobře, ale když neuděláme vůbec nic, tak bude ještě hůř. Proč vláda nevyjednala zrušení emisních povolenek? Proč pan premiér na jednáních v Bruselu neukazuje a nevysvětluje nesmyslnost evropských kroků? Místo toho tam sedí a poslouchá jako beránek, jak ho zelený úředníček Verhofstadt peskuje. Vláda měla více než rok na to něco udělat, nebo se alespoň připravit. Neudělala však nic a řekl bych, že sklízí plody své práce. Jenže ono té práce přes tu vládní pětikoaliční roztříštěnost zase tolik nebylo a už vůbec ne spolupráce s energetickými odborníky.

Premiér Petr Fiala zároveň označil svolavatele demonstrace za ty, kteří podporují proruskou propagandu. Co říkáte na tento postoj premiéra k demonstrantům? 

Premiér, který si říká „demokratický“, by si rozhodně neměl dovolit celou demonstraci takto devalvovat a urážet. Premiér by se měl dívat primárně na to, proč vůbec všichni ti lidé vyšli ze svých domovů demonstrovat a snažit se jim nabídnout řešení. Místo toho, aby se zajímal o vyřešení problémů českých občanů, kteří kvůli této vládě demonstrují, řeší politické pozadí svolavatelů? To akorát ukazuje zaslepenost této vlády a její zahleděnost do sebe. Osobně jsem se jedné z demonstrací v Praze účastnil, mluvil jsem i na podiu a viděl stovky českých vlajek, žádnou ruskou.

Premiér Fiala často mluví o tom, že jsme ve válce proti Putinovi a že na Ukrajině se bojuje také za naši svobodu. Vidíte to také tak, nebo to vnímáte jen jako pózu a alibi ke všem vládním krokům? 

Pan premiér by si měl uvědomit, že my ve válce s Ruskem nejsme, a pevně věřím, že ani nebudeme, i když on by si to očividně přál. Mám skoro pocit, že kvůli řešení všech záležitostí s Ukrajinou pan premiér úplně zapomněl, že má ještě jeden stát, který by měl řídit a o který by se měl zajímat, a to je Česká republika! Můžeme pomáhat komukoli, kdo to potřebuje, ale nejdříve musíme mít uklizeno ve vlastní světnici, a to dle mého názoru opravdu nemáme.

Pokud dostanete důvěru voličů a stanete se senátorem, už jste přemýšlel o tom, do jaké agendy byste se opřel jako první?

Aktuálně nám nejvíce hoří právě energetická krize. Jako senátor bych navrhoval alespoň dočasné snížení DPH na energie po vzoru dalších evropských států, zrušení nesmyslných emisních povolenek a snažil bych se omezovat vliv Green Dealu na naši energetiku a ekonomiku. To je dle mého názoru teď nejdůležitější. To vše ve spolupráci se zkušenými energetickými odborníky, nikoli s energetickými lichváři!

Mnoho lidí má pochyby o významu Senátu. Pokud se stanete senátorem, myslíte si, že budete schopný v této nové funkci nějak konkrétně pomoci obyvatelům vašeho regionu? 

Určitě ano! Chci propojovat region a komunální politiku s politikou republikovou tak, aby byl hlas občanů Táborska, Voticka a velké části Písecka slyšet. Senátor toho pro svůj region může udělat hodně, právě díky tomu, že bude naslouchat potřebám lidí, kteří zde žijí. Jednalo by se například o kulturní rozvoj regionu a o konání nejrůznějších sportovních akcí, nebo o vylepšování infrastruktury právě třeba díky tomu, že se zákonem usnadní stavební řízení a vše se tak bude moci zrychlit.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: https://www.svobodni.cz/aktuality/zadrazil-uderil-za-situaci-s-energiemi-muze-predevsim-nesmyslna-zelena-politika-eu-v-cele-s-nemeckem/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře