Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Tvůrce islámského fundamentalismu je po smrti. Jeho dílo žije dál

Zbigniew Kazimierz Brzeziński byl autorem myšlenky, že odpor proti sovětské invazi do Afghánistánu měl být založen na náboženském základu. Přestože tento patologický rusofob a vyhlášený jestřáb není od pátku 26. května mezi živými, jeho koncept stále je a bude hrůznou, ale účinnou pomůckou americké zahraniční politiky. Další souvislosti nastínil portál Kp.ru.

Tak si představte, co se ukázalo v posledních dnech: pachatelem hrůzného výbuchu v Manchesteru byl bývalý agent britské rozvědky. Předtím byl tento mladý terorista vyslán společně se svým otcem do Libye s úkolem přispět k vyvolání islámského povstání, které by svrhlo Káddáfího. To se jim podařilo – Libye byla rozvrácena, ale oni zatím přešli k přípravě výbuchů v Evropě.

  • tvurce-islamskeho-fundamentalismu-je-po-smrti-jeho-dilo-zije-dal

 

Tento krátký příběh, pokud by byl pravdivý, by mohl sloužit jako nekrolog k úmrtí Zbiniewa Brzezińského, poradce několika amerických prezidentů a člověka, který se výrazně „zasloužil“ o vznik epidemie islámského extremismu.

Byl to Brzeziński, kdo organizoval hnutí ozbrojených mudžahídů v Afghánistánu, kde se v té době Sovětský svaz snažil zachránit rozpadající se a zbídačenou sousední zemi. SSSR otevíral v Afghánistánu nižší i vysoké školy, pomáhal s geologickým průzkumem, školil z řad místních obyvatel nové odborníky a specialisty. Každý starší Afghánec, který má osobní zkušenosti, vám dnes potvrdí, že v době ruského vměšování nebyla v Afghánistánu jen válka.

Spojeným státům ovšem angažovanost SSSR v Afghánistánu silně vadila. Obávaly se totiž, že v případě úspěšného vývoje v této zemi se stejnou cestou vydá také Pákistán a další okolní státy.

Brzeziński proto navrhl změnit situaci pomocí rozpoutání náboženské války. Jeho mudžahedíni vyvolali povstání, provokovali Rusy k pádné odpovědi a nutili je přesunout do země značné množství sil a prostředků. Ze Saúdské Arábie dopravily USA do země svého nejlepšího agenta – Usámu bin Ládina.

SSSR se nechal vtáhnout do konfrontace, která skončila až za Gorbačova. Často můžeme slyšet, že afghánská tragédie dovedla SSSR k rozpadu. To je samozřejmě silně přehnané. SSSR by se s povstáním mohl vypořádat silou. Zvolil si ale jinou cestu, která vedla jak k jeho vlastnímu konci, tak i k destrukci Afghánistánu.

Země se bez ruské pomoci zhroutila. Mudžahedíni se zmocnili Kábulu, pověšeli už téměř dostudované studenty, vyrvali ze země výhonky civilizace.

Jako politický poradce nebyl  Brzeziński příliš úspěšný. Podrazil celkem mírumilovného amerického prezidenta Jimmyho Cartera, když ho uvrtal do neúspěšného pokusu o osvobození amerických rukojmí v Teheránu a po neúspěchu akce na něj navíc shodil veškerou vinu a zodpovědnost. Carter pak nebyl zvolen na další prezidentské období, což je v řadě amerických prezidentů zcela řídký případ.

Brzezińského plán spojenectví s islámskými vyvrheli nejenže zvítězil, ale stal se až do dnešních dnů „páteří“ politiky USA. Spojené státy s využitím sil vyvolaných Brzezińským už dlouhá léta okupují Afghánistán, Kosovo přeměnily na největší vojenskou základnu v Evropě a centrální překladiště drog dovážených z Afghánistánu. Také války v Libyi a Sýrii jsou pokračováním Brzezińského „díla“. 

Proslavil se jako urputný nepřítel Ruska a jeho rusofobie se znovu stala žádaným zbožím v posledních měsících jeho života, kdy bylo Rusko opět prohlášeno za největšího nepřítele Washingtonu.

Israel Šamir

Zdroj: Kp.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

http://www.eurasia24.cz/jak-to-je-s/item/2454-tvurce-islamskeho-fundamentalismu-je-po-smrti-jeho-dilo-zije-dal

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Bedrich Pavelka 2017-05-31 18:49
A to je dobře, o jednu lidskou bestii míň!!!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře