Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zpátky do ulic! Řekněte NE válkám USA!

Minnie Bruce Pratt

Sjednocená národní protiválečná koalice (UNAC) vydala výzvu „Zpátky do ulic! Řekněte NE válkám USA!" 

Od 15. do 22. října 2022 se uskutečnily protesty lidí proti válkám USA. Cílem UNAC je „sjednotit se v kolektivní akci proti hlavnímu pachateli válek a nespravedlnosti ve světě: vládě USA spolu s jejími spojenci. (unacpeace.org)

Akce se zaměřily na americké agrese všude ve světě – proti Číně, Kubě, Iráku, Rusku, Somálsku nebo Sýrii, od Venezuely přes Palestinu až po Severní Koreu.

Protesty byly namířené proti všem akcím USA proti jakékoli zemi, která se snaží zůstat nezávislá na amerických drápech.

  • zpatky-do-ulic-reknete-ne-valkam-usa
  • zpatky-do-ulic-reknete-ne-valkam-usa

Pokračující americké sankce, stejně jako přímé a zástupné války, jsou útoky na utlačované a pracující lidi v těchto zemich a ve zbytku světa. V zoufalých krocích, aby si udržely svou klesající imperialistickou dominanci, USA pokračují v urychlování takových útoků.

Výsledek? Pracující a utlačovaní lidé v USA dnes čelí rostoucím nákladům na jídlo a energii, rostoucí nejistotě v otázce přežití, hrozbě recese a krutým útokům proti odborovým organizacím.

Imperialismus devastující dělníky po celém světě

Přesto imperialistické zahraniční politice – devastující životy a živobytí 99 % lidí – se během současného období před volbami v USA dostává jen málo pozornosti.

Navzdory nedostatku dostupného bydlení, v jehož důsledku dělníci spí ve svých autech, dodává Bidenova administrativa na Ukrajinu celkem 1,6 miliardy dolarů v těžkých a technologicky vyspělých zbraních a také zprostředkovává smlouvy na zbraně s mocnostmi NATO a nevládními subjekty. („S high-tech zbraněmi na Ukrajinu, USA eskalují válku,“ Workers World, 25. dubna)

Mezitím ve Spojených státech bují rasismus proti migrantům, pravicoví guvernéři nedávno uspořádali „showbusy“ uprchlíků z Jihu proti severním městům a státům s proimigrantskou politikou. 

V předvolebních debatách se neuznává, že migranti hledají útočiště před brutálními sankcemi USA vůči zemím jako Kuba a Venezuela a před ekonomickými politikami USA, které pustoší země Střední Ameriky.

Boj o kontrolu, ceny a přístup k ropě je jádrem současného konfliktu na Ukrajině – boje trvajícího desítky let. 25. září 1997 napsal šéfredaktor WW Leslie Feinberg: „Americký imperialismus vyslal potenciálním rivalům v Evropě a Asii pevný vzkaz: obrovské bohatství středoasijských republik bývalého Sovětského svazu patří Wall Street. Alespoň to by generálové chtěli, aby všichni věřili. Šest set dvacet amerických výsadkářů letělo 7 700 mil z Fort Bragg v Severní Karolíně, aby 15. září seskočilo do Kazachstánu.

„Poselství je, že na povrchu Země neexistuje žádný národ, do kterého bychom se nemohli dostat,“ rozčiloval se generál John Sheehan, velitel amerických sil v Atlantiku. Manévry byly koordinovány NATO. Tisíce lidí demonstrovaly v srpnu na Ukrajině proti manévrům NATO v této zemi.

Nyní v reakci na výzvu UNAC proběhly protestní akce proti imperialistické politice Washingtonu a NATO v USA, Kanadě, v Belgii, Německu, Španělsku, Švédsku a jinde. 

Překlad CFP!

Celý článek ZDE: https://www.workers.org/2022/10/67272/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře