Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Katar hrozí, že nebude do Evropy dodávat plyn

Evropské pokusy snížit ceny plynu netržními metodami vyvolávají pozdvižení

2. listopadu 2022

Autor: Olga Samofalova

Katar se ostře postavil proti myšlence EU zavést strop na ceny plynu. Je připraven rozloučit se s evropskými spotřebiteli, pokud Evropa takové porušení hospodářské soutěže dovolí. Šance na přijetí cenového stropu jsou tak stále nižší.
Proč Katar tak horlivě pomáhá Gazpromu?

Katar přestane zásobovat Evropu plynem, pokud země EU zavedou cenový strop na ruské palivo, řekl ministr energetiky Saad Al-Kaabi v rozhovoru pro Bloomberg-TV. „Zásahy na trzích by porušily pravidla hospodářské soutěže a ohrozily investice do produkce plynu. Volný trh je vždy nejlepším řešením,“ řekl.

  • katar-hrozi-ze-opusti-evropu-bez-plynu

Začátkem října Katar slíbil, že bude Evropě stabilně dodávat 12-15 milionů tun zemního plynu, pokud bude mít region nadále potíže s jinými zdroji energetických zdrojů. Nicméně Dauhá má právo dělat si se svými objemy plynu, co chce, řekl Al-Kaabi. "Když bude vhodné, abychom se odchýlili, uděláme to," zdůraznil ministr energetiky země.

Nyní má Katar kapacitu na zkapalnění 77 milionů tun plynu (to je 107 miliard metrů krychlových plynu). Hlavní objem v roce 2021 byl však dodán do Asie – 75 % a pouze 15 % šlo do Evropy. Evropa loni nakoupila téměř 17 milionů tun katarského plynu, což je 23 miliard metrů krychlových.

Katar plánuje zvýšit vývoz LNG na 126 milionů tun ročně (175 miliard metrů krychlových plynu), ale stane se tak nejdříve za pět let. A samozřejmě ne celý tento objem Katar prodá do Evropy. Hlavní dodávky směřují stejně do Asie. Pravda, v roce 2022 se situace tak dramaticky změnila, že nyní ne Asie, ale Evropa smete ze světového trhu veškerý volný (nesmluvený) LNG, a vlastně i nasmlouvaný. Existují případy, kdy asijský kupec (například Čína) přeprodá část svého LNG evropským spotřebitelům, čímž získá zisk.

Katar je na druhém nebo třetím místě z hlediska dodávek LNG na evropský trh po USA a Austrálii. Díky plánům na zvýšení produkce LNG je jasné, že Dauhá ovládne globální trh LNG spolu se státy, které se také chystají zvýšit svou zkapalňovací kapacitu.

„Katar si je vědom, že v krátkodobém horizontu bude trh LNG trhem prodávajícího, kde si prodávající bude diktovat své podmínky. Protože poptávka po LNG bude minimálně tři až čtyři roky převyšovat nabídku. Katar proto pro sebe požaduje ty nejvýhodnější podmínky, včetně dlouhodobých smluv.

Letos v létě německá kancléřka navštívila Katar, ale k žádným vážným dohodám nedošlo. Německu se nelíbily drsné podmínky v Dauhá,“ říká Aleksey Gromov, ředitel energetiky Institutu energetiky a financí. Neoficiálně bylo oznámeno, že Katar trvá na „tvrdých“ podmínkách pro dodávky LNG do EU po dobu 20 let. A Berlín zjevně není připraven podepisovat takové dlouhodobé smlouvy.

„Katar si však dobře uvědomuje, že je v silné pozici, protože jeho LNG chtějí zákazníci po celém světě. Proč potřebuje dodávat plyn podle nějakých evropských pravidel, když se Evropa jakýmkoliv způsobem snaží nastavit marginální ceny plynu? Katar chápe, že pokud si Evropa nebude chtít plyn odebírat, pak si ho ráda vezme Asie. Prodejní trhy pro svůj plyn najde v příštích letech bez toho evropského. Katar proto může diktovat své podmínky Evropanům,“ domnívá se Gromov.

Kromě toho ostatní dodavatelé plynu do Evropy také nechtějí být omezováni zavedením cenového stropu. Stojí za připomenutí, že původně EK navrhla omezit ceny plynu pouze z Ruska. Evropští ministři energetiky však rozumně poznamenali, že podíl ruského plynu v EU prudce klesl, a aby se cenový strop skutečně projevil, musí být zaveden pro všechny dodavatele plynu. Navíc, expert dodává, náklady na ruský plyn jsou mnohem nižší než na místě evropském trhu s plynem.

Rusko v současné době vyváží 30–35 miliard metrů krychlových plynu Tureckým proudem a Ukrajinou. Při spotřebě plynu Evropany ve výši 400 miliard metrů krychlových klesl podíl ruského plynu na méně než 10 %. Zatímco dříve to bylo nad 30 %. Například v roce 2021, zatímco Evropané spotřebují 420 miliard metrů krychlových plynu, Rusko dodalo 150 miliard metrů krychlových plynu s LNG a získalo 36% podíl na trhu, poznamenává Gromov.

Bylo by zvláštní, kdyby vývozci plynu souhlasili se snížením svých příjmů v zájmu blahobytu Evropy. Ani norský Statoil není spokojen s tímto vývojem událostí. Co můžeme říci o Kataru nebo USA, které také pravděpodobně nebudou souhlasit s cenovým stropem pro svůj vlastní plyn. Francie si nedávno stěžovala, že USA prodávají svůj LNG do Evropy za čtyřnásobek ceny, kterou prodávají svým vlastním americkým spotřebitelům.

Vyvážející země se oprávněně bojí tancovat jak EU píská. Vytvořit precedens pro umělé snižování cen pro jednoho nebo více dodavatelů surovin (ať už ropy nebo plynu) je extrémně nebezpečné.

„Jakýkoli zásah do nástrojů regulace trhu představuje potenciální nebezpečí pro exportující země. Tím se nejen sníží potenciální příjmy z vývozu, ale také se nástroje pro obchodování s LNG dostanou do rukou kupujícího.

Je nepravděpodobné, že se Katar spokojí s postavením otroka,“ domnívá se Gromov.

Podle jeho názoru je tato myšlenka se stropem cen plynu v Evropě odsouzena k neúspěchu.

„Myslím si, že Evropané neučiní kontroverzní rozhodnutí o cenovém stropu. Nakonec se rozhodnou, že v obtížných podmínkách nedostatku energie je nejlepší nedělat nic a nerozzlobit dodavatele plynu,“

říká odborník.

V EU je nyní mírný klid: okamžité ceny mírně klesly, počasí je jedinečně teplé a mnoho podniků snížilo spotřebu snížením nebo zastavením výroby.

V listopadu však účastníci trhu čekají na nástup chladného počasí a prudký nárůst poptávky po plynu spolu s jeho cenami. Podle Gromova se v přístavech EU nahromadily tankery na LNG, které čekají právě na takovou příležitost – až jim počasí přinese super zisky.

Překlad CFP!

Zdroj: https://vz.ru/economy/2022/11/2/1184883.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře