Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Komu věříte?

Po návštěvě syrského města Dumy si západní média začínají klást otázku, kdo si onu pohádku o tamním plynovém útoku vlastně vymyslel.

Po rozhovorech jejich novinářů s očitými svědky z Dumy dokonce i zpravodajský mainstream poté, co od místních lidí slyší, že zde k žádnému plynovému útoku nikdy nedošlo, začíná o plynu pochybovat.

  • komu-verite
Francouzská tisková agentura AFP, která je třetí největší agenturou světa, spolu anglickým internetovým deníkem Independent, publikovali články, vyjadřující pochybnost o tom, že 7. dubna byl ve východní syrské provincii Ghouta proveden útok s použím chloru či jakékoli jiné chemikálie.
 
Novinář agentury AFP hovořil se syrským lékařem Narvanem Jaberem, který byl svědkem toho, co západní média označila za plynový útok: „Někteří pacienti toho dne trpěli astmatem nebo plícním zánětem. Dostalo se jim obvyklé léčby a někteří z nich byli posláni domů,“ řekl Jaber novináři AFP.“ Neprokazovali žádné symptomy po plynovém útoku. „Ale zrovna ve chvíli, kdy jsme byli s ošetřováním pacientů v jednom kole, přišlo sem několik lidí a postříkali pár lidí vodou – a několik dalších to filmovalo“.
 
Jaberovo svědectví se kryje s prohlášením dalšího lékaře z Duma, který hovořil s anglickým novinářem Robertem Fiskem z deníku Independent. Ačkoli tento lékař Dr. Assim Rabaibani nebyl očitým svědkem toho, co se 7. dubna na klinice událo, řekl Fiskovi: „Všichni lékaři, se kterými spolupracuji, vědí, co se stalo“.
 
Podle jeho svědectví vytvořila toho dne intenzivní palba z děl mračna prachu, která pronikla i do podzemí a sklepů domů, ve kterých se lidé ukrývali, „Někteří z těchto lidí začali pociťovat známky hypoxie, čili nedostatku kyslíku. Pak muž s bílou přilbou u dveří vykřikl PLYN a nastala panika. Lidé se začali polévat vodou, někdo to natáčel na video, takže ty záběry jsou pravé. Ale ti lidé na videu zachycení trpěli hypoxií – nikoli otravou plynem“.
 
Robert Fisk dále řekl, že místní lidé, se kterými mluvil, „nikdy nevěřili“ oněm pověstem o plynovém útoku. A Fiskovi řekli, že pohádky o chemických zločinech prezidenta Asada rozšířily skupiny ozbrojených islamistů, které uvěznily a zotročily tisíce lidí v provincii Ghouta, než ji osbobodila syrská armáda.
 
Agentura AFP zveřejnila i slova dalšího lékaře z nemocnice v Duma, který potvrdil, že onoho 7. dubna nepřijala jeho nemocnice ani jednoho pacienta se symptomem po chemickém útoku.
ALE francouský prezident Macron řekl, že má důkaz o tom, že syrský prezident Asad použil chlor proti civilistůn ve východní Ghoutě.
 
A britská premiérka Mayová řekla, že má balík informací, včetně zpravodajských, že za poslední plynový útok v Dumě je zodpovědný syrský režim.
 
Takže komu teď věříte?
 
Vybral a přeložil Lubomír Man

Who Do You believe?

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 teoretik64@volny.cz 2018-04-19 00:02
Jestli všechny ty lži nejsou mj. zkouškou 'co na to veřejnost' (aby se mohlo případně postoupit na vyšší level). Ale, na druhé straně, asi především evropská. V USA mají jasno! Tam půjdou lidé demonstrovat nikoli proto, že 'co prohlášení to lež' (to vůbec neví či neřeší), nýbrž proto, že neviděli v televizi 'slíbený' přímý přenos bombardování Sýrie nebo tedy alespoň chemického útoku (možná proto vzniklo zfalšované video). Jo, takový Bagdád nebo Bělehrad, to bylo 'jiné pošušňáníčko'. Průměrný, tedy totálně nevzdělaný, Američan chápe bombardování jako akční film...i když 9 z 10 nemá nejmenší tuchy, kde obě města leží. Ono vůbec: o tom, co by americké obyvatelstvo dělalo, kdyby na něho spadla první (nikoli 'televizní') bomba, by se dala napsat disertační práce ze sociologie. Vždyť téhle děsné zemi 'stačila' někdy před 75 lety k totální panice Wellsova rozhlasová adaptace Války světů...
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře