Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Křesťanské a jezídské ženy jsou stále v zajetí Islámského státu

Přestože Islámský stát ztratil kontrolu nad městem Rakka a dalšími baštami v Sýrii a Iráku, nadále zadržuje mnoho žen, které unesl v čase svého vzestupu během roku 2014. Zdá se, že svět na tyto ženy zapomněl.

Rita Habíb, která sama během svého zajetí změnila čtyřikrát majitele, zažila mnoho případů, kdy byly křesťanské a jezídské dívky, někdy i 9leté, prodány, znásilněny a mučeny členy Islámského státu.

Aktuálně se v zajetí stále nachází odhadem 1 500 křesťanek a Jezídek, přičemž 1 000 dalších jich je pohřešováno. Předpokládá se, že byly prodány kuplířům do Turecka. Je to téma, které mezinárodní společenství nemůže ignorovat.

  • krestanske-a-jezidske-zeny-jsou-stale-v-zajeti-islamskeho-statu

Rita Habib, 30letá křesťanka z iráckého Mosulu, se v hlavním městě kurdské autonomie v Iráku Erbílu po třech letech shledala se svým slepým otcem. Z celé rodiny přežili jen oni dva. Ostatní byli v polovině roku 2014 stejně jako tisíce dalších křesťanů a nemuslimů povražděni Islámským státem.

Rita byla tehdy spolu se stovkami dalších křesťanských a jezídských žen a dívek unesena a prodána jako sexuální otrokyně. Patří mezi ty šťastné, které zachránila skupina hájící zájmy blízkovýchodních křesťanů - Shlomo Organization for Documentation, jež za její propuštění zaplatila Islámskému státu 30 000 USD.

Jezídský aktivista Abu Shujaa, který se podílel na záchraně stovek jezídských žen z rukou Islámského státu, napomáhá jejich propuštění různými způsoby - jak ale říká, všechny vyžadují peníze, které se těžko shánějí.

Když Kurdy vedené Syrské demokratické síly s podporou Spojených států dobyly faktické hlavní město Islámského státu Rakku, bylo mnoho zajatých žen osvobozeno. Přes ztrátu kontroly nad Rakkou a dalšími baštami v Sýrii a Iráku, však ISIS nadále drží v otroctví mnoho žen a dívek, které unesl v čase svého vzestupu v roce 2014. Zdá se, že svět na tyto ženy zapomněl.

Když Islámský stát v létě roku 2014 podnikl útok na jezídská města na severu Iráku, bylo jeho cílem zničení káfirů ("nevěřících"). Proto nutil jezídské muže a ženy konvertovat k islámu. Muži, kteří odmítli, byli zavražděni a ženy zajaty jako sexuální otrokyně. Křesťanům, na které Islámský stát pohlížel jako na "Lid knihy", se údajně vedlo lépe. Zdánlivě jim byla jako alternativa k zabití nabídnuta možnost platit za "privilegium" žít pod vládou takzvaného chalífátu džizju – islámskou daň za ochranu. Ve skutečnosti však šlo zřejmě jen o propagandu a všichni křesťané byli nuceni konvertovat k islámu. Dívky a ženy byly stejně jako v případě Jezídů přinuceny k sexuálnímu otroctví.

Rita Habib, která sama během svého zajetí změnila čtyřikrát majitele, zažila mnoho případů, kdy byly křesťanské a jezídské dívky, někdy i 9leté, prodány, znásilněny a mučeny členy Islámského státu.

Ve chvíli, kdy konflikt vrcholil, bylo v zajetí Islámského státu téměř 7 000 nemuslimských žen. V současnosti je v Sýrii a Iráku v zajetí stále odhadem 1 500 křesťanek a Jezídek, přičemž dalších 1 000 se jich pohřešuje. Po porážce v Rakka, džihádisté z Islámského státu údajně přesunuly většinu z ženských zajatkyň do jimi kontrolovaných oblastí východního Homsu a jižního Damašku. Ostatní byly zřejmě prodány kuplířům v Turecku.

Mnoho křesťanských a jezídských skupin se obává, že jak vojenská kampaň proti Islámskému státu postupně slábne, stane se vypátrání osudu žen, které zůstaly v jeho zajetí, ještě obtížnějším. Je to téma, které mezinárodní společenství nemůže ignorovat.

Sirwan Kajjo je syrský Kurd, novinář a publicista působící ve Washingtonu.

Překlad původního textu: Christian, Yazidi Women Still in ISIS Captivity Překlad: Kryštof Čermák

zdroj:https://cs.gatestoneinstitute.org/12300/krestanske-jezidske-zeny

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře