Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Požadují studenti více reklamy?

aneb jak se korporace, v převleku za studenta, chtějí dostat mladým po kůži.



Znáte plátek "EkonTech.cz - časopis pro studenty techniky a ekonomie"? Jestli ne, tak rozhodně nemusíte být smutní. Vydává ho sice ASA (Asociace studentů a absolventů), z.s., což podle názvu na první pohled nevypadá špatně, ale nesmíte si zjistit, kdo za tímto zájmovým sdružením skutečně stojí - tedy odkud pocházejí finanční zdroje a s kým spolupracují. Kdyby to někoho zajímalo, tak na internetu to zabere asi 5 minut času a zjistí, že to je klasická pátá kolona, která má vypadat jako studentská organizace hájící zájmy studentů. Ale o tom jsem nechtěl.

  • pozaduji-studenti-vice-reklamy

Nevím jak, ale dostalo se mi do rukou číslo z prosince 2015. Už, už jsem ho cpal do kamen, ale protože jsem nikdy na EkonTech nenarazil, otevřel jsem ho. Náplň mě z počátku nijak nešokovala - první článek byl dlouhý rozhovor s manažerem firmy Deloitte (shodou náhod sponzor z.s. ASA), potom následovala krátká vsuvka o Mario Draghim a jeho Evropské centrální bance a po něm se zájemce mohl začíst do rozhovoru s generálním ředitelem ČEZu (shodou náhod sponzorem z.s. ASA). Mezi články samozřejmě nechybělycelostránkové reklamy na Deloitte i ČEZ. Na vykreslení hodnotnosti a celospolečenského významu plátku EkonTech musí každému popis do jeho poloviny stačit a vraťme se proto zpět k otázce v titulku "Požadují studenti více reklamy?".

Na první, druhý i každý další pohled je sice nadpis nesmyslná otázka, s jednoznačnou odpovědí "NE", ale ne už tak podle EkonTech.cz. Z článku, který do EkonTech napsal jeho autor Jan Prokeš vyplývá, že i za reklamu se musí i bojovat.

Zmíněný článek Jana Prokeše nese název: "POUŽÍVÁTE ADBLOCK? MOŽNÁ VÁM BUDE BRZY K NIČEMU" a v tomto "časopise" pro studenty techniky a ekonomie představuje projekt NeuronAD. Úvodník ke článku obsahuje pouhé dvě věty a ta první svou výživností studentům říká, co je správné: "V Česku se vyvíjí aplikace, která bude řešit problém s uživateli blokujícími reklamu".

Samotná náplň článku (rozhovor se zakladatelem projektu NeuronAD, Karlem Javůrkem) není důležitá. Důležité je, že studentům byl představen usměvavý (pozitivní) Karel Javůrek a jeho projekt, který má ve jménu korporací bojovat proti odpíračům reklamy. Vše navíc bylo podáno tak, že korporace mají velké ztráty a je tedy v zájmu společnosti bojovat proti odmítání reklam a projekt NeuronAD je tak představen ve velmi pozitivním světle. Podle článku lze snad i říci, že ti, kteří užívají ADBlock, jsou parazité a škůdci národa.

Při vědomí, že asi neexistuje příliš mnoho studentů, kteří nemají v prohlížečích zapnuté blokování reklam, může tedy závěrečná otázka znít: Proč periodikum pro studenty hájí zájmy korporací a nikoli zájmy studentů? Třeba formou vypsání soutěže o ještě dokonalejší ADBlock!

Odpověď se nabízí úplně sama: Není to časopis pro studenty, ale na studenty. ...a moudrým je jasné, že tato drobná nuance se zdaleka netýká jen plátku EkoTech.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře