Lidstvo hloupne už skoro půlstoletí. A nikdo si není jistý proč
- Podrobnosti
- Doporučujeme / CFP! doporučuje|
- 14. červenec 2019|
- Adéla Lišková |
- 4729 x
Jako je na světě lépe a lépe, lidé se stávají chytřejšími. S každou novou generací vzrostle průměrné IQ na zemi zhruba o deset bodů, anebo každé desetiletí o dodatečné tři body.
Tak hovoří tzv. Flynnův efekt (Flynn effect). Fenomén rostoucí inteligence obyvatelstva je přitom obvykle vysvětlován kvalitnějším vzděláváním, ale i nutričně lepší výživou dětí.
Do té doby totiž Flynnův efekt zdá se fungoval. U mužů narozených v letech 1962 až 1975 totiž výzkumníci mohli sledovat konstantní nárůst v hodnotách IQ, a to kolem tří bodů za každé desetiletí. Nicméně jak se časová řada přehoupla přes rok 1975, s pozdějšími léty narození se objevovala stále nižší hodnota IQ, přičemž propad byl za každé desetiletí zhruba 7 bodů, shrnuje výsledky server Inc. Jako by se tak od té doby v Norsku rodili chlapci se stále nižší inteligencí.
Na rozdíl od Lynna a Harveyho však autoři tohoto výzkumu nesvalují vinu na genetiku. "Není to tak, že hloupí lidé mají více dětí než chytří, když to řeknu tvrdě," nechal se přímo slyšet Ole Rogeburg, který pracuje jako seniorní vědecký pracovník v Centru Ragnara Frische. "Důvody, proč IQ v čase rostlo a teď naopak klesá, se nacházejí ve faktorech prostředí," řekl jeden z autorů serveru CNN.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
Související články