Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Majetkové vyrovnání s církvemi nenastane vytvořením nových křivd

  • cirkev-obscenita
TISKOVÁ ZPRÁVA
Spolu s občany této země jsme sledovali vývoj spojený s řešením problematiky majetkového vyrovnání státu s církvemi v ČR. Vzhledem k současné nedobré společenské situaci v zemi, kdy se vláda na jedné straně snaží velmi diskutabilní formou o nápravu křivd ve vztahu k institucionalizované podobě moci, k jaké církev bezesporu patří, na druhé straně zakládá svým počínáním zdroj křivd nových, je její kritika občanskou veřejností na místě.
Nedivme se nespokojenosti občanů!
Naše výhrady a kritika vládních kroků se zakládají – na absenci širší společenské debaty na téma majetkového vyrovnání, v níž by prostor dostali také občané, vedle odborníků, představitelů církví a vlády, nejsou známy podmínky a příp. závazky navracení majetku a především na rozporuplnosti samotné finanční výše, která by se navracením směrem k církvím měla realizovat. A to zejména v době, kdy by ze strany oficiálních církevních institucí měl zaznít především lidský a morální apel vedoucí k tomu, aby společnost začala opět hledat cestu nápravy a ozdravení také cestou duchovní. Vývoj však ukazuje, že na místo stabilizace je na pořadu dne vzájemné napadání a osočování vrcholných představitelů státu a církve, což se účelově vyhrocuje vzhledem k blížícím se podzimním volbám do zastupitelstev krajů a části senátu. Mediální manipulace by ale neměla nahrazovat seriózní debatu a snahu o nápravu společenské situace, která se takto jen nadále vyhrocuje. Opravdu je cesta siláckých gest, vulgarit těmi způsoby vedoucími k řešení problémů této země?
Myslíme si, že nikoliv. A navrhujeme, aby se církev projevila jako duchovní a morální garant a zároveň učinila kroky k nápravě tam, kde majetek a peníze byly a jsou zdrojem nezákonností bez ohledu na ideologické proklamace, děly se a dějí v hojné míře již i v době po listopadu 1989. Byť církve a náboženské společnosti byly dosud trpělivé v  očekávání spravedlivého, zákonného řešení a jejich rozladění ze současné situace může být po letech nečinnosti státu pochopitelné, apelujeme na velkorysost směrem k duchovním autoritám uvnitř církve, aby byl připomenut a prosazován především morální a vzdělanostní rozměr konání spojených také se šířením víry. Víry, jejíž podstatou by měl být dialog a hledání společných hodnot a východisek napříč společností.
Stát, resp. jeho výkonné složky by si měly připomenout, že jejich autorita spočívá nikoliv v dirigenci občanské veřejnosti, ale v hledání a nacházení spojenců, v podpoře kvality rozvoje života členů společnosti, občanů, na jejichž důvěře a podpoře je dobře fungující stát závislý.
Politické hnutí „Občané městu, město občanům“ (OMMO) upozorňuje: nápravou křivd minulosti nevytvářejme křivdy nové!
Leoš Vaněk, předseda OMMO
Hana Svobodová, 1. místopředsedkyně OMMO
Most, 11. 08. 2012

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře