Zastavit dodávky plynu je zbraň najeden výstřel. Podobně jako všechny ty finanční sankce na Rusko. Jakmile se jednou použijí, už se to nedá opakovat, protože postižený se přizpůsobí. Nemá jinou možnost, tak se přizpůsobí. Rusko se sankcím už přizpůsobilo. Proč? Protože se na to dlouho připravovalo.

Evropa svoji přípravu proti ruské největší zbrani dlouho podceňovala a teď horečnatě pracuje na své nezávislosti. Zatím pro to udělali jedinou věc – začali platit za plyn v rublech a ti, co neplatí, ti nakupují plyn od Německa, které ty ruské molekuly nějak přečistí, aby byly sankčně nezávadné (samozřejmě za příslušný obolus). Ale projekty se samozřejmě rozebíhají. Mají se stavět nové terminály, upravují se ropovody i plynovody, jedná se s Katarem, Íránem i Venezuelou. Jak nám vysvětlil Petro Igorovič Fialenko, bude to strašně drahé, bude to trvat dlouho, ale nakonec se nám to bohatě vyplatí.

Já nevím jak to vidíte vy, ale čím déle bude Rusko se svojí plynovou zbraní otálet, tím menší bude její účinek. Já vím, že to tady v EU máme docela prohnilé a byrokratické, ale faktem je, že Němci ještě pořád umějí ledacos postavit a americký tlak na Araby je velký, aby nám něco energie dodali. My to všechno zaplatíme a tak nejsou žádné překážky k horečnatému budování nezávislosti na Rusku.

Já samozřejmě nemám žádnou představu, jak dlouho může trvat, než se ta nezávislost nějak projeví, pokud se vůbec projeví, ale zcela laicky bych řekl, že teď jsme nejzávislejší a s přibývajícím časem bude naše závislost (možná) klesat a klesat. Čím více času budeme mít, tím menší budou dopady ruského zastavení kohoutků. Dokonce by se v krajním případě mohlo i stát, že EU proti svému zvyku udělá i nějaká správná rozhodnutí, které skutečně naši nezávislost zvýší a skutečně nám to pomůže.

Pokud má Rusko použít ropu a plyn jako zbraň, musí to udělat co nejdřív. Teď to ještě bude mít zničující efekt, teď nám to může způsobit obrovské škody a značně to zvýší citlivost našich odhodlaných bojovníků ohledně ruských požadavků. Nic tak nerozjasní mozek, jako hlad a zima.

A tak se ptám… Nesledujeme náhodou ruskou přípravu na použití plynové zbraně? Gazprom nevyplatí dividendu, protože ty ohromné prachy za letošní drahý plyn zřejmě mají zůstat pod kontrolou a nemají se rozfrcat nějakým soukromníkům, kteří by si třeba zase postavili jachtu… A Nordstrým se odstaví, protože co je v údržbovém manuálu psáno, to je svaté. Nepřesvědčili jsme náhodou Putina, že je zapotřebí prostě plynově vystřelit, protože v budoucnu to bude stále méně devastační a s Evropou se stejně nedohodne, protože americké investice do soft power se ukázaly nesmírně efektivní?

Není to tak, že Gazprom teď bude peníze potřebovat, protože pár měsíců (nebo let) z Evropy žádné prachy nedostane, protože nedodá žádný plyn? Od dobytí Severodoněcku mám pocit, že sledujeme zase zlom v ruském přístupu.

Nepřichází náhodou třetí fáze ruské operace na Ukrajině, při které se postarají, aby celá Evropa pěkně mezi sebou válčila o energie a neměla čas myslet na zásobování ukrajinských vojsk? Nebude zase změna ruské taktiky?

Nebo je to jen taková drobná pomoc Scholzovi, aby měl jak vysvětlit národu, že druhý Nordstrým je nutné spustit?

Já osobně v tomto případě počítám spíše s tou horší variantou a tak se vás ptám… máte zásoby dřeva na zimu? Máte zásoby jídla, máte nějaká kamna? A vy, co žijete v panelácích… máte nějaké kamarády s kotlem na uhlí, kteří vás vezmou k sobě? Nebo to budete dělat jako v tom propagačním videu, kdy si dáte čtyři svíčky pod květináč a na něm si pak budete ohřívat ruce a budete se koukat, jak se vám na stropě sráží voda z vašeho dechu?

Ještě pořád máme čas na přípravu. Ještě pořád všechno funguje. Jak dlouho nám to ještě vydrží? Nebo bude Putin hodný a plyn proti nám nepoužije i když ho evropští politici dnes a denně vytáčejí? Jedenáctého července se podle Němců dodávky plynu zastaví. Až se zima zeptá, co odpovíte?

Zdroj: https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/az-se-zima-zepta